| AvalohAlyn a întrebat:

Daca Iisus a fost si este împotriva afacerilor cum am demonstrat eu intr-o postare anterioara și dacă civilizatia europeană este clădită pe principiile și valorile creștinismului(asta oricine știe că e așa) de ce lumea se lăcomește in continuare și face afaceri căutând materialismul și vorbim aici chiar și de creștini practicanți? Cum să iubești banul cat mai mult adică înmulțirea banului(asta reprezintă o afacere) și totodată să te declari creștin și că crezi in Dumnezeu și Iisus?
La ceilalți atei te aștepți dar la creștini?
Se știe că chiar și Biserica face afaceri ceea ce e inadmisibil complet.
Acum va las linkul întrebării unde am arătat foarte pe scurt de ce Iisus este și a fost împotriva afacerilor.

https://www.tpu.ro/......nu-se-mai/

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate nu ai aflat inca... facturile si mancarea nu se platesc cu rugaciuni

| Algo098 a răspuns:

Oamenii au nevoie de bani, pentru ca nu traiesc cu povesti. Povestile sunt pentru cei multi si prin urmare cand e vorba de povesti si de obiceiuri se declara toti credinciosi, iar cand e vorba de bani si de afaceri omenii fac ce trebuie, adica fac cat mai multi bani.

| Irinel15123532 a răspuns:

Recomand :

https://www.youtube.com/watch?v=RgbtMYWnIgs&ab_channel=FitiOameni

Vorbeste despre bani, afaceri, din punct de vedere crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să câștigi bani pentru folosul propriu, egoist din slujirea ta la Biserică este păcat(iar asta este doar opinia mea, subiectivă).
Însă având în vedere ce este banul... nu este păcat să-l câștigi, important este cum îl câștigi și cum îl folosești(un exemplu ar fi David sau Solomon).