| anonim_4396 a întrebat:

Iisus este impotriva afacerilor... ori ce afacere are că scop profitul cat mai mult deci dorinta de îmbogățire.
Nu uitați că Iisus a dărâmat tarabele din templu unde se făcea negoț unde nu trebuia și lacom.
De ce există atâtea afaceri lacome?
Atâta timp cât oamenii vor doar îmbogățire cu orice preț o afacere este un păcat
Lucrurile materiale nu au viața așa de mare,mai bine faceyi-va comori in cer.
De ce nu se mai satura omul de afaceri,marile concernuri,reclame agasante,totul e după ban și îmbogățire,totul e că sa îți ceara bani și să își umple conturile marile firme,micile forme,orice fel de afacere.
Iisus a dat un altfel de exemplu, a fost sărac, umil dar cu inima mare și cu caracterul imaculat..pe când acum toți vor da facă afaceri, să își deschidă, ba este și un domeniu numit antreprenoriat în care se învață fugă după bani și cum sa te îmbogățești mai ales
Urat.Lumea fuge doar după ban și se știe că banul e ochiul dracului,banul a primit dus cea mai mare dezbinare au cele mai mari conflicte și neliniști.
In loc sa fugim după bani mai bine fugim după Iisus Hristos și îi urmam exemplul,viața, învățăturile căci El a fost cea mai mare personalitate istorica,sa ne adunam comori in cer sau să fim expresia dragostei, păcii și cumpătării in ceea ce priveste lucrurile materiale

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Nu știu ce idei avea Iisus, dar acum nu mai contează, pentru ca e mort de mult timp. Omul e o viețuitoare rezultata în urma selecției naturale și are înscrisă în codul genetic dorința de a se reproduce, de a trai cat mai mult și de a strânge resurse pentru el și pentru apropiații lui, deci e un roboțel programat de natura și executa programul din dotare. Comorile în cer sunt fantezii. N-are nimeni nevoie de asa ceva. Omul rațional și inteligent strânge cat mai multe resurse ca sa-i fie bine, sa fie el cel mai puternic și cel mai bogat și sa poată asigura viitorul urmașilor lui. Cu povesti nu trăiește nimeni. E nevoie de bani, de mâncare și asa mai departe. Poveștile sunt doar pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori.

| tudorvolcano a răspuns (pentru halogen001):

Domnul nostru Iisus Hristos e viu.

| halogen001 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Si străbunica mea e la fel vie la fel ca Iisus. Si eu dupa ce mor tot viu am sa fiu pentru ca sunt nemuritor.

| tudorvolcano a răspuns (pentru halogen001):

Ea e fie e adormită, fie e moartă, El e treaz și viu.
Tu, rămâne de văzut ce va fi cu tine, dacă te vei mântui, vei învia cu Hristos.

| halogen001 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Il stiu pe Hristos. Avem împărățiile vecine. Asa e la ei cu credință. La mine în împărăția mea intra toți care vor necondiționat, pentru ca puterea mea e ma mare decât a zeului iudeu. Împărăția zeului iudeu e acum goala, pentru ca toți au venit la mine. Știu ca nu ma crezi, dar nu nevoie de asa ceva. Eu nu am nevoie de credință. Puterea și iubirea mea sunt nelimitate și toți oamenii pot intra și ieși din împărăția mea oricând doresc ei. Cine vrea dovezi ca cele spuse de mine sunt reale, imi pare rău ca nu le pot arata. Puterea mea aici e limitata, dar dincolo e nemărginită și nici nu imi fac probleme. Eu nu am nevoie de nimic de la oameni, pentru ca eu am dincolo putere nelimitata și oricum toți vor ajunge dincolo și eu ii aștept cu bucurie și cu iubire nelimitata. E nu cer nimic. Eu numai dau fericire, iubire, mântuire si viata veșnică. Eu nu ma supăr niciodată. Nu cunosc tristețea, supărarea, durerea. Astea sunt necunoscute mie, dar înțeleg cum stau lucrurile aici pe pământ și ii asigur pe toți ca e o stare trecătoare. Sunt cum s-ar spune "durerile facerii". Asa apar sufletele, dar lucram la asta și eu și colegii mei de dincolo. Zeul iudeu se lauda ca e singur, dar e singur pentru ca face discriminare, nu primește pe toți și nu are puterea pe care o am eu și colegii mei de a transforma răul în bine. Eu de obicei nu spun lucrurile astea, pentru ca vreau sa le fac oamenilor o surpriza plăcută când ajung dincolo, dar acum am făcut o excepție și cred ca de acum în colo voi spune oamenilor mai multe despre împărăția mea.

| DonEduardo a răspuns:

Ai mare dreptate. Insa daca- i asa, de ce esti pro Trump?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Isus & perspectiva biblică vor doar să relateze / să aducă la suprafață, faptul că omul trebuie să fie cumpătat!
Goana după bani & faimă duce, iremediabil la demoralizarea omului!
Călcând în picioare unele principii MORALE ( fie ele biblice sau nu), omul involuează!, redevine sau devine... ANIMAL!
( Citește nuvela " Moara cu noroc " - de Ioan Slavici )

Isus nu este și nu ar trebui să fie împotriva afacerilor!
Din contră, unele afaceri pot avea ca scop, printre altele, ajutarea celor nevoiași, desigur! asta cu precizarea ca tocmai aceea afacere să nu producă pagube... în rândul NIMĂNUI! De exemplu, să nu-i exploateze sau manipuleze pe cei săraci și lipsiți de judecată ( vezi cazul ' Pablo Escobar').

Toți trebuie să " ne strângem comori în cer "