| aabaaab3278 a întrebat:

Daca Iisus este Dumnezeu, la cine se ruga El in timpul rastignirii, si nu numai?

33 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Bun argumentul.De fapt, Isus e Fiul lui Dumnezeu si Biblia arata clar ca el nu a vrut sa fie egal cu Tatal.Filipeni2:5,6-,,5 Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus, 6 cel care, deşi avea chip de Dumnezeu, nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu.,,

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Iisus e dumnezeu sau nu?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Este un dumnezeu puternic, iar Iehova este Atotputernic, fiind o diferenta mare intre ei.Isaia9:6,7,Geneza17:1.Nu sunt egali, iar Isus a zis acest lucru.ioan14:28

| RAY a răspuns (pentru danay72):

De ce se plangea atata daca e asa puternic, de ce a spus ca la parasit tatal lui chiar, din moment ce cei treci 3 sunt o entitate sunt cam egali

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

E puternic, nu atotputernic, apoi eu nu cred in trinitate, pentru ca nu e o doctrina biblica.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

E asa puternic incat sa se planga si spuna tata de ce mai parasit?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Aceata arata ca avea nevoie de Tatal sau, si demonstreaza inca o data ca Tatal si Fiul sunt 2 persoane diferite.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Demonstreaza ca insuti tatal lui la parasit

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Deci,suntem pe aceeasi lungime de unda, adica sunt 2 persoane distincte.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Eu stiam ca sunt 3 in unul, n-am descoperit asta in biblie si in unele religii, acuma fiecare interpreteaza cum vrea, sa spunem ca sunt 2 personaje de ce nu apare iisus in vt?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Inca din Geneza 1:26 Dumnezeu spune,, sa facem om,, nu,, sa fac om,,.Iar Coloseni1:15-17 arata ca Isus a fost prima persoana creata de Dumnezeu si a participat la crearea tuturor lucrurilor, inclusiv a omului.

| milan9 a răspuns:

Prin Intruparea Sa, Mantuitorul Hristos a luat doar temporar, de bunavoie, rolul purtarii pe umerii sai a umanitatii.
Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl.
Este asumată o aparentă "inferioritate" (care ţinea doar de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ!)

Dumnezeu Fiul are o lucrare diferită de a Tatălui, dar este de aceeasi Natura sau Fire divină cu a Tatălui.
El nu este nicidecum inferior sau supus Tatălui.

În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui în raport cu Tatăl.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Ar trebuie mentionat ca acelasi rol kenotic si l-a asumat si Sfantul Duh in raport cu Domnul Iisus Hristos, cand a venit pe pamant trimis de El.

| milan9 a răspuns:

Prin Întruparea Sa, Mântuitorul Hristos, păstrându-şi divinitatea, şi asumându-şi şi firea umană, El şi-a asumat şi "slăbiciunea" acestei firi în relaţia cu oamenii dar şi cu Tatăl din moment ce prin Intrupare a ramas FIUL LUI DUMNEZEU, dar, a devenit si un "purtator de cuvant", un exponent al umanitatii.

SMERENIA avea deci rolul ei înaintea Tatălui în primul rând! De aici vine asumarea temporară a "umanităţii", asumarea liberă a inferiorităţii pe care natura umană o are faţă de NATURA DIVINĂ! Preluarea "rolului" de Om şi Mântuitor trebuia să fie făcută până la capăt!

Dumnezeu Fiul, "deofiinţă" cu Tatăl, şi-a asumat supunerea faţă de Tatăl doar pentru că liber, ŞI-A ASUMAT ŞI ROLUL de "MIJLOCITOR", intermediar pentru oameni faţă de Tatăl.

Filipeni 2, 6 - "Care, DUMNEZEU FIIND ÎN CHIP, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
Filipeni 2, 6 - "Ci S-A DEŞERTAT PE SINE, CHIP DE ROB LUÂND, făcându-Se ("rol" asumat de bună voie) asemenea oamenilor, şi la înfăţişare aflându-Se ca un om,"
Filipeni 2, 6 - "S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce."

| milan9 a răspuns:

Din moment ce un iehovist (@danay) nu este nici macar "CRESTIN", ce rost mai are sa mai spuna ca el crede sau nu in trinitate?

Este oare un lucru pe care un anumit cult anticrestin l-ar putea stabili ca fiind imposibil pentru Dumnezeu? thinking

Dumnezeu I s-a aratat lui Avraam la stejarul Mamvri prin fizionomia distincta a TREI ÎNGERI (sugestie a Sfintei Treimi) care i s-au adresat in mod diferit lui Avraam.

| milan9 a răspuns:

Dacă până şi în privinta lucrurilor materiale, finite şi limitate, este totuşi posibil a se găsi un numitor comun perfect pentru trei realitati, un "3 în 1" perfect, atunci cu atat mai mult la Dumnezeu este posibil acest lucru... thinking

Dacă "Unitatea în trinitate", un "3 in 1" pefect, este posibil şi în cadrul materiei, atunci cu atât mai mult este posibil acest lucru în cadrul NATURII SPIRITUALE (ce nu se supune limitărilor cunoscute de noi).

Iată exemplul din lumea materială, "fizica":
Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă.
La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia este imposibil stabileşti unde este delimitarea celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări, sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină.

Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă.

| milan9 a răspuns:

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR: thinking

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| Holiday a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=POr-dKPztV8

La ala negru de respira greu...:))

| Holiday a răspuns:

Isus a fost schizofrenic...se ruga la personaje imaginare.
Practic se ruga imaginatiei lui bolnave.

| sublime89 a răspuns:

Se ruga la zeul ploii. N-ai auzit ca imediat dupa ce a murit a venit o furtuna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa se priceapa odata un lucru, si anume: Dumnezeu e 3=1 si 1=3, adica este un singur Dumnezeu cu o singura fire, o singura vointa si o singura gandire, care s-a revelat in 3 persoana. Tatal sursa tuturor, Fiul e nascut din Tatal, iar Duhul purcede din tatal, lucrarea lui Dumnezeu e una, dar fiecare persoana din Dumnezeu are un rol "unic" si interdependent de celelalte persoane, nefiind o persoana mai mare ca alta. Iisus si-a asumat kenoza ( care ad literam s-ar traduce micsorarea), fata de Tatal cand a luat trup umana si a dat "ascultare" Tatalui (am pus ascultare in ghilimele deoarece DUmnezeu nu are decat o singura vointa, dar Iisus in ipostasul sau uman avea si firea umana asfel avea 2 vointe si 2 firi intr-o singura persoana), asemenea am zis mai sus ca Duhul Sfant de-asemenea isi asuma o kenoza fata de Fiul. Acum ca ti-am facut o introducere perpelxa si complexa in teologia crestina ( pe care cu siguranta o sa ignori numind-o absurda), Iisus se ruga Tatalui.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea 3 finte ce o fi sunt separate sau cum? numai vb de dovezii ca stiu zero dovezii apropo de ce iisus a spus tata de ce mai parasit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fiinta e una, Persoanele sunt separate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus a spus foarte clar: "Eu si Tatal una suntem". Ioan 10, 30; Ioan 17, 22

Sfantul Apostol Pavel spune de asemenea clar despre Iisus ca este peste toate Dumnezeu. Romani 9, 5

Iisus se ruga facandu-se pilda de rugaciune pentru noi, ca sa ne rugam lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca Fiinta dumnezeiasca este una, Persoanele Sfintei Treimi sunt diferite in ipostas. Tatal este nenascut, Fiul este nascut mai inainte de veci, iar Sfantul Duh este purces din Tatal.
Deci, Fiul se poate ruga Tatalui fiindca sunt persoane diferite, chiar daca impartasesc aceeasi Fiinta.

I Ioan 5:7 Caci trei sunt care marturisesc in cer: Tatal, Cuvantul si Sfantul Duh, si Acesti trei Una sunt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu prin fire, e nascut, nu facut, mai inainte de toti veci, deci mai inainte de timp, din eternitate.
Din eternitate Tatal si Fiul si Sfantul Duh sunt Una intr-un singur Dumnezeu in Treime de Persoane.
Iisus Hristos este Dumnezeu-Omul si il arata ca Dumnezeu toate lucrarile lui, minunile si invatatura lui dumnezeiasca.
Ca Om il arata patimele Sale, smerenia, ascultarea si rugaciunea, ca pilde pentru noi.
Toti leaderii de asa zise religii au murit, doar Iisus Hristos a inviat. Invierea Lui il arata ca Dumnezeu.
El singur isi da viata ca sa o ia inapoi.
Iisus Hristos este marturisit ca Fiul lui Dumnezeu chiar de Tatal Ceresc, dar si de ingeri, si de oameni, chiar si de diavolii pe care-i scotea din demonizati.
Intreaga credinta crestina are la baza marturisirea ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si cine nu crede in Dumnezeirea lui Iisus Hristos, este orice, iehovist sau alt sectant, dar nu este crestin.

| Prezidentul a răspuns:

La tatal atotstiutorul...

| Drolja a răspuns:

Când eşti înconjurat numai de idioţi, cauţi să vorbeşti cu oricine, chiar dacă asta necesită apelarea la mijloace intrinseci.

| Aida55 a răspuns:

Iisus si Dumnezeu sunt 2 persoane total distincte.

Iisus= Fiul
Dumnezeu = Tatal

O seara frumoasa!

| AnniaAKN a răspuns:

Iisus nu a pretins niciodată "Eu sunt Dumnezeu" ci "Eu sunt fiul lui Dumnezeu", rugăciunea era felul Lui de a comunica cu Dumnezeu la fel cum facem și noi. Știu că a spus "Eu și Tatăl suntem una" dar asta are o altă semnificatie, referindu-se că intre ei există un acord perfect în privința normelor și a scopurilor, nu există diferențe intre ei, este o unitate, o legătură strânsă.

| LotusAzur a răspuns:

ISUS e fiul lui Dumnezeu. EL se ruga Tatalui său adica lui Dumnezeu. DUMNEZEU este o trinitate : Tatal, Fiul si Sfantul duh.

| AnonimMaria a răspuns:

Dumnezeu este unul singur, alcatuit din 3big grinumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul(Iisus Hristos) si Dumnezeu-Duhul Sfant(e ca si cum ai spune "Familie", aceasta este numai una, la singular, dar este alcatuita din 3 membri: mama, tata si copilul)
In timpul rastignirii Iisus Hristos se ruga la Dumnezeu-Tatal, de-aia si spunea cand era rastignit "Iarta-i Tata, ca nu stiu ce fac". Daca mai ai vreo nelamurire imi lasi un mesaj si te ajut happy