| mentholinks a întrebat:

Daca in Biblie scrie clar si chiar Dumnezeu spune ca omul nu e decat carne pacatoasa de ce cred crestinii ca sunt suflete sau duhuri?

11 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Only eternity can bring us closer to the Heavenly Principles. I am no longer the shadow. Mine is the most supreme and noble form.

| halogen001 a răspuns:

Mie Dumnezeu nu mi-a spus nimic și nici nu avea cum să o facă pentru că e un personaj imaginar folosit pentru înșelarea naivilor creduli și neștiutori, deci tot ce se pune în gura lui e doar cuvântul omului mincinos, neserios și necinstit.
Pentru minciună nu există dovezi și atunci omul mincinos are nevoie de credința omului naiv, credul și neștiutor. Prin credință se ajunge la minciună, iar prin știință se ajunge la adevăr.
Credința în suflete și duhuri e generată de neștiință și de minciună.

| halogen001 a răspuns:

Știința se verifică, nu se ia pe încredere și de aceea e normal să ai bază în știință.

| halogen001 a răspuns:

Se văd rezultatele. Bagi benzină în mașină și merge mașina, bagi curent și se aprinde becul. Poveștile religioase sunt absurde. Așa se face că zeul atotputernic și nemuritor e invizibil, orb și surdomut, incapabil să comunice cu omul pe care-l iubește și îl lasă pe om să moară de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie. Se mai zice că zeul a făcut tot ce există, deci a făcut purici, păduchi, ploșnițe, căpușe și țânțari. Avea nevoie zeul de purici și de păduchi? Dar de om, are nevoie un zeu atotputernic și nemuritor? E o poveste absurdă complet și tot ce derivă din ea sunt niște falsuri. Cine are nevoie de ritualuri primitive și de credința omului, un zeu atotputernic și nemuritor sau un om mincinos, necinstit și nesimțit ca să poată înșela omul naiv, credul și neștiutor? E evident că zeul nu ar avea nevoie de nimic de la om și nu ar face purici și păduchi. Pe de altă parte, omul mincinos are nevoie de credință ca să-i fie crezute minciunile în lipsa dovezilor ( de credință e nevoie atunci când nu există dovezi, iar pentru minciună nu există dovezi și e nevoie de credință), iar purici și păduchi avem pentru că materia se organizează sub formă de viață atunci când există condiții prielnice. Nu făcea un zeu atotputernic și nemuritor purici și păduchi și nici nu avea nevoie de ritualuri primitive și credință.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că acea "carne păcătoasă" are și suflare de viață de la Dumnezeu în ea. Acea suflare de viață se numește "suflet" sau "duh".

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Pai aia e doar o energie, ca un fel de curent electric care spune ca se va intoarce la Dumnezeu dupa moarte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Ceva de genu'.

| acerr a răspuns:

Pai carne pacatoasa suntem, deea trebuie sa ne smerim. fara Dumnezeu nu exsista viata.

| dany1988122 a răspuns:

Pai va considerati speciali.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Si el e perfectiunea intruchipata, ce sa zic.

| dany1988122 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Stii ce ma amuza? La om e pacat sa omori, dar la el nu e. Si cine zice asta? El rolling on the floor