| Maomau a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii coboara atat de jos si il tradeaza pe Dumnezeul Dumnezeilor si Tatal cel Atotputernic, inchinandu-se unui "dumnezeu" mai mic, adica Omul-Fiu Christosul, cand Tatal cel Atotputernic spune clar: "Sa nu aveti alt Dumnezeu decat mine, pentru ca eu sunt atotputernic"?
- Unde in Biblie spune Dumnezeul Dumnezeilor, ca si omul Isus este tot un Dumnezeu Atotputernic ca si El?
- Ce dovada biblica au crestinii ca si OMUL Isus este atoputernic la fel ca Tatal Ceresc care nu este OM ci un Dumnezeul Dumnezeilor?
- Si daca nu este o prostie si o erezie sa-l tradezi pe Atotputernic pentru fiul sau om si sa pui semnul= intre om si Dumnezeul Dumnezeilor?
- Si ce nevoie au crestinii sa se inchine Fiului Om, tradandu-l pe Dumnezeul Dumnezeilor, si prin asta incalca prima Porunca din cele 10?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maomau? atata prostie nu am putut vedea niciodata in randul unor oameni ce se pretind destepti. dupa ani de toceala a bibliei si raspunsuri,si discutii,si contraziceri,veniti aceeasi cu aceleasi chestii.voi nu aveti creere? vrei sa incep sa insir aceleasi raspunsuri de cativa ani,privind Dumnezeirea fiului,? cu geneza,cuvantul, sinoadele ecumenice si nu mai putin importanta a treia ipostaza a donului Dumnezeu, duhul de viata facatorul? chiar ca faceti pe TPU sa para ca e un timp pierdut, cu aburelile astea si cu atata rea intentie si ostilitate fata de tot ce e sfant, fiindca voi nu cu dumnezeu aveti ceva.ci cu oamenii.in general. poate veti deveni si voi oameni.io asa sper.niste oameni intre oameni.

| AlexeHellsing a răspuns:

În geneză avem pronumele de plural Noi
Moise se întâlnește pe cale cu Dumnezeu în chipul celor 3 îngeri. În Noul Testament se presupune clar că Hristos s-a pogorât din cer. La botezul lui Hristos se aude Glasul lui Dumnezeu Tatăl care zice :Acesta este Fiul Meu iubit în care am nădăjduit, de asemenea se găsește în proorocia lui Isaia și în fața lui Pilat că Hristos este împăratul Împărăției Cerurilor, și întrucât Dumnezeu Tatăl este fără început și fără de sfârșit e clar că vor domni împreună. Desigur acest lucru îl găsim și la Isaia. Și mai sunt câteva, dar trebuie să recitesc Biblia ca să ți le tâlcuiesc. Unde mai punem Scrierile Sfinților Părinți care dau foarte clar această explicație, știu că nu sunt în Biblie, dar sunt printre cei mai mari filosofi ai lumii iar Biserica Ortodoxă urmează în tocmai învățătura lor. Iar mai bine nu te-ai gândi că Hristos a fost doar un om. Cum am mai spus mai sus, s-a pogorât din cer.

| 3xfemeie a răspuns:

Probabil aceeasi dovada pe care o ai tu.

| Maomau explică (pentru 3xfemeie):

Doar atat ai fost in stare sa gandesti?
Cam putin pentru cineva cu nick-ul tau!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Maomau):

Te limitezi la ironii. Doar atat esti in stare sa gandesti?

| Maomau explică (pentru 3xfemeie):

Vad ca daca nu esti in stare sa raspunzi la intrebare, esti in schimb imediat dispusa sa te certi ca o tza... in piata!

| tasmania a răspuns:

Nu faci decat sa reiei arianismul in postarea asta. Citeste lucrarile contra arienilor si te vei lamuri.