| Rainbowling a întrebat:

Daca insusi Dumnezeu CREATORUL declara chiar de 2 ori in Biblie si anume in Geneza, ca omul a ajuns si el un Dumnezeu!
Atunci de ce au nevoie oamenii de religie si de biserica sa se roage cui? Altor oameni? Ca Dumnezei sunt si ei!
Sa fie din cauza ca tot asa cum nu tot ce zboara se poate manca, tot asa nici tot ce arata a om nu este om, ci poate fi de ex. o oaie din turma Domnului X, si in acest caz este ceva normal sa te rogi omului ca unui Dumnezeu.
Ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Postezi numai ineptii arata versetul, si nu trunchia contextul, din ce secta te tragi? data viitoare posteaza ceva constructiv

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Tu cand ai inceput sa scrii ai si gandit ce vrei? nu ai citit bine, nu ai inteles bine. Vezi in ce lumina ti l-a descris pe D-zeu, prietenul tau care te-a instruit, sui te indeamna sa vorbesti negativul. Crestinul din tine vorbeste?

| Maxim96 a răspuns:

Mai mare prostie nu am auzit! Nu inteleg ce e in capul tau?

| Rainbowling explică (pentru Maxim96):

Cuiltura! Multa cultura si mult studiu si multa documentatie, adica exact ceea ce iti lipseste tie!

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Eu nu stiu cum poti tu sa dormi cand stii ca eu merg la biserica...

| Rainbowling explică (pentru Ben00):

Din partea mea te poti duce si la dracu, daca asta chiar ar exista, ma doare exact in batz de ce fac astia ca tine, adica generatia ZERO!

| infectieacuta a răspuns:

Of... vrei sa stii cine e Dumnezeu? happy tot un om, care o nascocit toata povestea asta cu sfintii cu ingerii, cu demonii... nu vezi ca nu prea se leaga nimic? Ba in biblie zice de cele 10 porunci, ba de nu stiu ce pilde si pana la urma asta, cum ca omul e propirul sau Dumnezeu frate, pana la urma cand murim vom vedea noi ce si cum, sau nu happy

| Rainbowling explică (pentru infectieacuta):

Poi chiar si biblia confirma ce zici tu!
Asa ca nu te strofoca pentru ca iti dau dreptate!

| Mihai_Andrei_1980 a răspuns:

Nu-mi spune povesti cu iz de Bollywood.

Crestini nu vor sa fie Brahman, adica Dumnezeu.
Crestinii stiu ca e diferenta intre om si Creator, omul poate sa devina indumnezeit, dar acest lucru nu-l face Dumnezeu.
Mistica hindusa despre reincarnare, face inutila jertfa Domnului.

Problema e ca Hristos nu a aparut din senin, nu a venit pe nepusa masa fara sa fie anuntat, profetii din vechime cunosteau Taina venirii Domnului. Hristos a venit exact cand a trebuit, adica "a venit plinirea vremii" (Gal 4:4).

Eu nu-i acuz pe hindusii sinceri de lipsa straduintei, spun doar ca ca ei au ramas tributari unor percepte eronate, de genul reincarnare.

Eforturile lor sunt directionate gresit, nu fac diferenta intre Mantuire si cunoastere. Domniile lor nu au habar ca Mantuirea e act Divino-uman, nu doar un simplu efort ce tine strict de om. Iar cunoasterea atat de pretuita de dansii, nu are valoare mantuitoare. Cunoasterea nu te aduce la stadiu de Dumnezeu, te face doar erudit.

Cunoasterea fara de Hristos te ridica doar pentru a te arunca in tenebre.

Hai, da dovada de curaj, spune public ca tu crezi in reincarnare si crestinismul e pentru tine e o chestie depasita.

| Rainbowling explică (pentru Mihai_Andrei_1980):

1 Nu exista nicio reincarnare asa cum nu exista nicio viata dupa moarte!
2 Cunoasterea nu are nicio legatura cu Hristos ci cu inversul lui, adica cu rationalitatea.
3 Nu exista nicio mantuire pentru crestini pentru ca singurul mantuitor este Creatorul pe numele sau YHWH, asa ca nu mai umbla cu minciuni crestine pentru ca nu faci decat sa te autoblamezi contrazicandu-L pe Creator!
4 Hristosul care nu a aparut din senin a fost Simon Bar Kochba, pentru ca Hristos-Messiah= UNS iar spre deosebire de Isus ACEST Simon Bar Kochba a fost UNS ca Rege si ca si Christos, ceea ce nu s-a intamplat si in cazul rabinului Isus din Nazareth!