| Moisie a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu crede in alti Dumnezei? ...pentru ca in Biblie ni se arata ca sunt si alti Dumnezei, de ex in Psalmul 82:1
Daca raspunsul este NU, atunci omul care a devenit si el un Dumnezeu, fapt confirmat in Biblie, de ce trebuie sa creada Omul Dumnezeu in alti Dumnezei, de ex. ai religiilor, si de ce nu creada in Dumnezeul care este el insusi, si anume in ceea ce ii spune CONSTIINTA, cea care face deosebirea intre oamenii Dumnezei si alte animale, unele chiar cu chip uman?

4 răspunsuri:
| ElenaRomann a răspuns:

Noi la scoala invatam despre metafore dar vad ca unii de aici nici nu stiu ce.s alea. Cuvantul Luceafar se refera la un astru ceresc

| Moisie explică (pentru ElenaRomann):

Si care este legatura intre intrebarea mea si raspunsul tau?
Voi la scoala nu ati auzit de "analfabetism structural"?
Adica stii sa scrii si sa citesti, dar nu te duce mintea sa intelegi ceea ce citesti.

| Temistocless a răspuns:

De fapt toata compilatia bibliei este cuprinsa de zeii triburilor iudaice,care au fost unite,apoi si-au,,unit'' si zeii! Snoave a unor primitivi,care habar nu aveau ce este cu ei pe aceasta lume. IudeII credeau ca daca ucid cu piatra in cap,fac voia lui IAHWE. Aveau tot felul de ritualuri cu stropirea plebei cu sange de animale,si o faceau in cinstirea si slava lui Yahwe cel gelos,razbunator,instigator la crime si alte aberatii. crestinismul si-a insusit acest zeu, pe care l-au,, transformat''literar in Dumnezeu, DAR de fapt el fiind tot aceoasi,, chestie'' care adora sangele de animal si de om!

| Moisie explică (pentru Temistocless):

Ai dreptate. Faptul ca evreii credeau ca-si spala pacatele prin sange animal, l-a facut si pe Isus sa se sacrifice murind ca un animal jertfit, doar ca animalul nu era un alt bou..ci chiat Isus.