| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Dacă Isus a înviat într-o dată anume, tot așa ar fi normal și logic să pice și Paștele într-o anume dată exactă, de exemplu numai pe 25 aprilie, eu nu înțeleg de ce pică tot in date diferite, că doar Iisus a înviat într-o dată calendaristică anume, nu în date calendaristice diferite?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt 32000 de religi crestine, asa ca fiecare are cate un paste.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Pentru a răspunde la întrebarea asta, mă voi folosi doar de date istorice & cunoștințe generale, fără să-mi exprim părerile personale.
Data exactă a Paștelui era notată într-un calendar lunar. Când creștinismul a pătruns în Imperiul Roman (care folosea un calendar solar, numit "calendarul iulian") a apărut problema transpunerii datei dintr-un calendar lunar într-unul solar. În loc să se pună pe calcule, creștinii au sărbătorit Paștele după cum îi trăsnea. Așa se face că, în 325, a avut loc Consiliul de la Niceea iar mai-marii bisericii au stabilit că Paștele se va ține "în prima duminică pe sau după prima lună plină de după echinocțiul de primavară."!

| Antisistem11 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Interesant răspunsul tău.dar eu cred ca el se referea la ce face biserica actuală nu cea din antichitate.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Antisistem11):

Nu! El a întrebat de ce Paștele nu are o dată exactă, iar eu i-am explicat de ce. Cei de la Niceea au ales acest sistem de stabilire a datei deoarece, în timp, toate documentele care notau data exactă a sărbătorii în acel calendar lunar s-au pierdut, deci e imposibil să aflăm data exactă.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Scuze dacă greșesc cu ceva, dar atunci cum de Crăciunul se ține în fiecare an pe 25 Decembrie, numai este vorba de calendarul Iulian sau solar?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Crăciunul a fost însemnat de romani în calendarul lor, de asta știm data exactă!

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba nu, nu erau! Vechiul Testament a fost scris de evrei, care și acum folosesc propriul lor calendar, calendar care este solar (adică are o durată de 365 de zile, ca cel roman).

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect! De asta avem ani bisecți o dată la 4 ani (6*4=24)!

| Panamax a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

"în prima duminică pe sau după prima lună plină de după echinocțiul de primavară."!

Echinoxul adica ziua egala cu noaptea a fost pe 20 Martie, Luna plina a fost pe 28 Martie si prima duminica 4Mai adica pastele catolic. Ortodocsii sunt mai retardati cu aproape o luna.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Panamax):

Înainte să acuzi, documentează-te! Echinocțiul are loc pe 21 martie pe calendarul iulian, deci pe 3 aprilie în calendarul gregorian. Ortodocșii sărbătoresc Paștele după calendarul gregorian.

| Panamax a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

N-am acuzat pe nimeni.
Cauta si tu in Dex ce inseamna echinoctiu

ECHINÓCȚIU, echinocții, s. n. Fiecare dintre cele două momente ale anului (20 sau 21 martie și 22 sau 23 septembrie), când durata zilei este egală cu a nopții. [Var.: echinóx, echinoxuri s. n.] – Din lat. aequinoctium, fr. équinoxe.
Exact invers.
Catolicii calculeaza Pastele dupa calendarul greogorian si ortodocsii dupa cel iulian.
Iar ai dat cu bata in balta,
rolling on the floor
Se invata prin clasa a 2-a la ora de religie, dar se pare ca ai lipsit la multe ore.

| Antisistem11 a răspuns:

Biserica nu face lucruri nici normale nici logice.cui ii pasa?