| dya a întrebat:

Imi explicatri si mie care e treaba cu alesul datii pe care va fi Pastele, de ce nu e aceeasi data in fiecare an ca doar Iisus a inviat intr-o anumita zi si pe o anumita data. va rooog

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Oke. Acum dacă ai afla că Iisus s-a născut primăvara, nu în 25 decembrie ai fi minunată, nu?happy
Paştele se calculează după cum ţi-a zis ardnaxur1961. happy

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pastele pica in prima duminica de dupa prima luna plina de dupa echinoctiul de primavara. Uneori, se amana cu o saptamana, sau se devanseaza, pentru a nu pica in acelasi timp cu pastele evreiesc.