| Heng a întrebat:

Cand a înviat Iisus?!
De pastele ortodocsilor sau al catolicilor?

21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

După evanghelia după Ioan, Iisus era de la început Dumnezeu.
Fiind Dumnezeu era nemuritor și deci nu a murit, iar dacă nu a murit nici nu a înviat, că nu a murit.

| cristi202 a răspuns:

Isus a inviat o singura data, acum aproape 2000 de ani. Si a fost de Pastele evreiesc, nu de cel ortodox sau catolic.

Răspuns utilizator avertizat
| beligan a răspuns (pentru andreidu):

EmaS nu se,,bagă'' ca-i pocăită!
Iti dai seama ca sunt sute de religii formate in jurul crestinismului!
Cate conceptii, interpretari, variante, etc. Si a fiecaruia dintre ei, e mai buna decat cealalta! Deci? care-i,, rostul?

| cristi202 a răspuns (pentru andreidu):

Asa cum a zis si ManStrong, Pastele corect e atunci cind evreii il sarbatoresc, pentru ca Pastele crestin se trage din cel evreiesc.
Dar, stai linistit, ca nu data conteaza atit de mult, la urma urmei, e doar o sarbatoare. Daca la Paste e discutabila chestia, la Craciun e evindenta. Nu avea cum sa se nasca Hristos in zona muntoasa a Betleemului in toiul iernii, si sa vina pastori la El sa il vada. Iarna pastorii coborau cu oile la cimpie, deci nu avea cum sa Ii fie nasterea de Craciun. Insa se sarbatoreste pentru ca asa este frumos. Noi tinem seama de ziua noastra de nastere, de ce sa nu o sarbatorim si pe a Lui, chiar daca nu stim cind a fost cu exactitate?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Iisus/Isus a Inviat.Mai conteaza cand Il sarbatorim?
Important e ca a Inviat si ca e Viu, Viu in inimile multora dintre noi.

| C0nstantin a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

E bine ca se naste odata si invie de cate i se scoala vreunei secte/religii de aici rezulta si credibiltatea crestinismului. Toti cred intr-un singur Dumnezeu, dar totusi il interpreteaza dupa bunul gust...

| Silyca a răspuns:

A inviat de pastele cailor.

| Sarah15is a răspuns:

Nu conteaza, conteaza ca si-a dat viata pentru noi ca sa fim mantuiti si sa ajungem in Imparatia Cerurilor.Asta e important sa stim ca Mantuitorul s-a jertfit pentru noi si pentru mantuirea noastra.

| mimiwewem a răspuns:

Dacă te gânedști bine, în amândouă.
Anul trecut a fost odată amândouă.

| RAY a răspuns:

Nimeni nu a inviat niciodata

| AliGab a răspuns:

Cand apare Lunima Sfanta la Ierusalim?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Isus a fost omorât cu o zi înainte de Paştele evreiesc, adică vineri şi a fost înviat duminică.
Paştele la evrei se ţinea o singură dată pe an, în a 14-a zi a lunii evreieşti nisan. Pentru a calcula data acestei sărbători, evreii aşteptau echinocţiul de primăvară, când ziua este egală cu noaptea. Luna nouă cea mai apropiată de echinocţiul de primăvară marca începutul lunii calendaristice nisan. Paştele se ţinea 14 zile mai târziu, după apusul soarelui.
Atunci, Isus a înviat pe 15 nisan după calendarul evreiesc. Anul acesta această dată a corespuns cu joi, 28 martie din calendarul nostru. Problema este că atât biserica catolică cât şi cea ortodoxă stabileşte ca Paştele să fie sărbătorit duminica, motiv din care de cele mai multe ori Paştele nu corespunde cu data învierii lui Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare stie in inima lui cand a inviat Hristos.noi ortodocsii credem, ca atunci cand coboara lumina cea blanda si nearzatoare din cer, care aprinde lumina credintei si a lumanarilor de la care se striga; veniti de luati lumina.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Pastele catolicilor sint in saptamana cind au fost pastele evreilor.Singurul paste despre care vorbeste Biblia.In luna Nisan in a patrusprazecea zui a lunii.etc Vezi Levetic cap 23; 4
.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Iisus Invie de fapt la fiecare Sfanta Liturghie, cand se Jertfeste, si apoi Invie.

Diferenta este din cauza celor doua calendare (gregorian si iulian) pe care il respecta cele 2 Biserici.

| tlaura a răspuns:

Ce mai conteaza, important e ca invie in fiecare an

| beligan a răspuns:

Buna,,faza''!
Deja i-ai infierbantat pe cei care se,, destainuie''la șmenuitorii in fuste!
http://www.youtube.com/watch?v=D4koaj3w_XA

| beligan a răspuns:

Eu exact asta am si vrut sa,, spun''!
De ce nu-mi dai dreptate?

| Memo199 a răspuns:

Paștele catolicilor și cel al ortodocșilor nu sunt cu nimic diferite, doar că cel al ortodocșilor pică în prima duminică după echinopțiul de primăvară, dar atenție! Paștele ortodocșilor se calculează după calendarul iulian, iar cel al catolicilor după cel obișnuit.