| mentholinks a întrebat:

Daca Isus ar fi existat nu ar fi trebuit sa existe scrieri in ebraica despre el? Ce au facut toti evreii aceia care l-au urmat si au crezut in el? De ce noul testament este in greaca? Cunosteau apostolii sai limba greaca? Nu este cam dubios ca toti prorocii lui Israel si vechiul testament este scris si a fost pastrat cu sfintenie in ebraica dar despre Isus nu este scris nimic in limba lui natala?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, Isus cat a trait era un ilustru necunoscut. Abia la cateva decenii dupa moarte a devenit popular. Despre milioane de oameni din Antichitate nu s-a pastrat nimic. In general, arhivele statului roman s-au pierdut, plus ca ar fi fost risipa de papirus sa scrie un raport despre Isus.

| SG1995 a răspuns:

Erau analfabeti, ce-ai fi dorit sa scrie apostoli?

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis ei că ei au scris-o? Nu!
Au făcut-o urmași lor, enorași bisericiilor pe care le-au fondat.

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Existenta unui om e probabila. De ce nu il vezi pe Isus ca pe o persoana istorica?
Era un om, ca toti ceilalti, care credea ca e fiul lui Dumnezeu.
Daca vreau, nu pot sa fac si eu asta acum? Sa ies pe strada si tip ca sunt fiul lui Odin?

| Romanul86 a răspuns:

Evreii nu mai vorbesc ebraica de după Robia Babilonului. Ei vorbesc aramaica.

| Petrovic a răspuns:

Apostolii au scris Noul Testament după abul 40 e.n. Atunci zona era elinizată (majoritatea cunoșteau și greacă sau elină). Din acest motiv, Nout Testament a fost scris în greacă. Matei, prima carte a Noului Testament a fost scrisă inițial în ebraică și a fost tradus tot de Matei în greacă după câtva timp.

| RAY a răspuns (pentru Petrovic):

Apostolii au scris Noul Testament după abul 40 e.n
fals
Autorii cartilor Noului Testament, confruntandu-se insa in crestinism cu multe notiuni noi, pentru care limba greaca nu poseda termeni corespunzatori, au fost obligati sa faureasca si unele cuvinte noi, ori sa dea celor vechi, insemnari specifice crestine. Asa sunt, spre exemplu, cuvintele: logos, evanghelion, acclesia, pistis, haris etc.

https://www.crestinortodox.ro/......69694.html

| alexxtreme a răspuns:

"Daca Isus ar fi existat nu ar fi trebuit sa existe scrieri in ebraica despre el?" Ioan 5:39 "Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine.", tot Vechiul Testament cat si Noul marturiseste despre Iisus Hristos, doar ca atunci El inca nu venise pe pamant si nu avea numele de Iisus Hristos, in Biblie Iisus Hristos are mai multe nume. "Ce au facut toti evreii aceia care l-au urmat si au crezut in el?" daca te referi la pasajul din Ioan 6:66-68 "Din clipa aceea, multi din ucenicii Lui s-au intors inapoi si nu mai umblau cu El. Atunci Isus a zis celor doisprezece: "Voi nu vreti sa va duceti?" "Doamne", I-a raspuns Simon Petru, "la cine sa ne ducem? Tu ai cuvintele vietii vesnice.", multi nu stateau cu Iisus pentru ca acestia credeau in El, ci doar pentru minunile pe care le facea, pentru minunea cu pestii si painile, insa daca te referi la altceva cum ar fi cei ce au crezut cu adevarat in El si au trait viata conform cerintelor Lui, mai mult ca sigur acum sunt morti, se odihnesc, si vor fi reinviati la venirea a doua. "De ce noul testament este in greaca? Cunosteau apostolii sai limba greaca?" Da, cunosteau limba greaca, cunosteau mai mult decat limba greaca, daca am cerceta Scripturile, Noul Testament aici, am observa ca in Faptele Apostolilor capitolul 2, "In ziua Cincizecimii, erau toti impreuna in acelasi loc.Deodata, a venit din cer un sunet ca vajaitul unui vant puternic si a umplut toata casa unde sedeau ei. Niste limbi ca de foc au fost vazute impartindu-se printre ei si s-au asezat cate una pe fiecare din ei. Si toti s-au umplut de Duh Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi, dupa cum le dadea Duhul sa vorbeasca." Dumnezeu le-a dat Duhul Sau cel Sfant pentru ca acestia sa propovaduiasca Evanghelia.