| mentholinks a întrebat:

Daca Isus este nascut din Tatal asta nu inseamna ca este mai mic ca Tatal? Deci clar nu poate fi egal cu Dumnezeu Tatal fiindca este nascut din El si nu Tatal este nascut din Isus.

19 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Eu si Tatal una suntem." (Ioan.10:30)
"Eu le-am dat slava pe care Mi-ai dat-o Tu, pentru ca ei sa fie una, cum si Noi suntem una"- (Ioan.17:22)
Fiecare dintre cele 3 Persoane care alcatuiesc Sfanta Treime este Dumnezeu. Dar Dumnezeu Tatal este mai mare.
"Daca M-ati iubi, v-ati fi bucurat ca v-am zis: "Ma duc la Tatal"; caci Tatal este mai mare decat Mine." (Ioan.14:28)
Domnul Isus Hristos S-a supus Tatalui. Mantuitorul este de aceeasi natura cu Tatal. Domnul Isus a creat totul dupa cum este scris in primele versete din capitolul 1, Evanghelia dupa Ioan: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
Tatal a dat toata slava Sa, Fiului.
Lucrurile spirituale trebuiess judecate spiritual, si doar atat cat Dumnezeu ne-a descoperit despre Sine. mantuirea unui singur suflet depinde in intregime de lucrarea intregii Sfintei Treimi. Deoarece fara Duhul Sfant omul nu ar fi putut sa fie salvat, mantuit; si dealtfel nici fara jertfa de la Golgota.

| mentholinks explică (pentru anonimg):

Tampenii nou testamentale. Isus a mintit de cel putin doua ori. O data cand a zis ca cei ce vor crede in el vor fi capabili sa faca mari minuni iar alta data cand a spus ca vor fi unii la vremea aceea care nu vor muri pana se va intoarce el.

| LPCTSTR a răspuns:

Și care este întrebarea?

| mentholinks explică (pentru LPCTSTR):

Daca Isus este mai mic ca Dumnezeu, adica Tatal?

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru mentholinks):

Presupun că ai o minte cât o nucă și nu știi să îți răspunzi singur.

| LPCTSTR a răspuns:

Măi, din câte știu eu, Iisus se scrie cu 2 de "i".
Iar în "este mai mic ca Tatal" să știi că se folosește "decât" nu "ca".
Dă dovadă că ai fost pe la școală și după mai vorbim și de religie.

| mentholinks explică (pentru LPCTSTR):

Du-te si canta la alta masa.

| LPCTSTR a răspuns (pentru mentholinks):

Mă duc să-ți spun că îți pierzi timpul.

| mentholinks explică (pentru LPCTSTR):

Ma corectezi pentru ca vorbesc in jargon dar tu n-ai nici macar atata dram de cultura sa stii ca la catolici si protestanti Iisus e doar Isus cu un singur i.

| LPCTSTR a răspuns (pentru mentholinks):

Nu mi-ai spus că ești catolic.
Iar cum mulți români sunt creștini, am dedus că și tu ești unul.

| mark2018 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pe cat punem pariu ca Maria nu il striga pe Yeshua Iisus cu doi i?
Analizele gramaticale poti sa le faci in alta parte.Aici se discuta despre religie in general.
Catolicii sunt crestini daca nu stiai.
Esti praf la capitolul religie.

"Iar cum mulți români sunt creștini, am dedus că și tu ești unul."
rolling on the floor

| SG1995 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Adica catolici nu-s crestini? rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru SG1995):

Nu m-ai înţeles.
Eu doar i-am atras atenţia că la creştinii ortodocşi numele Fiului Lui Dumnezeu se scrie cu doi de "ii", iar tu tragi concluzia că, catolicii nu sunt creştini. Sunt creştini, doar că nu ortodocşi.
Nu te băga în seamă dacă nu ştii despre ce se discută, ne pierdem timpul.

| SG1995 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ai spus:
"Iar cu multi romani sunt crestini, am presupus ca si tu esti unul."

Daca spuneai "ortodocsi" in loc de "crestini" avea sens, din enuntul tau se intelege ca catolici nu-s crestini.

| syd2 a răspuns:

Tu nu ai altceva de facut in viata asta in afara de pus intrebari ridicole despre o chestie ridicola precum e religia pe un site ridicol?

| mark2018 a răspuns:

Iisus nici nu stie cand va veni sfarsitul.
A zis ca doar taksu stie.