| mentholinks a întrebat:

Daca Isus nu promitea, fara nicio garantie, viata vesnica celor ce cred in el, mai avea el atat de mult succes la oameni? Nici macar YHWH, razboinicul lui Israel nu a facut o asemenea promisiune poporului sau ci doar le-a dat o mana de pamant acolo.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isaia65:17,20-25,25:8,35:5,6 arata ca Iehova a facut promisiuni cu privire la viata veșnică.

| RAY a răspuns:

Cu adevarat asa e,iahve nu a promis asa ceva,a promis raiul pe pamant,iisus nu a promis nimic,primi crestini erau gnostici,asta cu promisiuni sunt vrajeli religioase,profetul iisus era total diferit fata de ce e in biblie, acolo sunt povesti religioase menite a manipula oamenii, oamenii aveau nevoie de o speranta asa ca au primit, ce sens are viata daca toata viata slujesti pe dumnezeu? practic viata e un test daca il treci esti in rai daca nu il iad, fantezii ce sa spun altceva, hai sa cream raiul pe pamant nu sa visam fantezii

| WaterDrop a răspuns:

Cum sa promiti ceva ce nu poate fi dovedit ca exista?

| Mclaren12 a răspuns:

Singurii lui oameni în biblie erau o șatră de evrei. Cristos a fost mozaic. Dacă a fost să promită cuiva ceva, acel "cuiva" ar fi fost evreii pentru că Cristos lor li se adresa mereu. Noi, "ne-evreii" n-ar trebui să avem teoretic nicio legătură cu credințele lor pentru că nu are niciun sens.
Oricum, întreg creștinismul este bazat pe credință oarbă și promisiuni deșarte, că dacă te supui religiei ajungi la fericirea veșnică și dacă nu Yehova te dă diavolului să facă supă din tine. Astea-s povești menite să exploateze frica.

| gratargratar a răspuns:

Tu ai citit Biblia cu capul in jos?
Voi va credeti foarte inteligenti si luminati cand debitati asemenea prostii debitate de altii si adunate de pe site-uri tematice, dar nu dati dovada decat de incultura si prostie in cel mai inalt grad.
Cine nu e in Hristos e in moarte si moartea il va inghiti mai devreme sau mai tarziu. E doar o chestiune de timp.

| Holiday a răspuns (pentru gratargratar):

Nu te mai agita ca Isus asta a fost doar un sectant schizofrenic.
De murit, murim toti, iar spiridusii tai imaginari nu te invie daca ii pupi in dos, asa ca...

| xerxes1 a răspuns (pentru gratargratar):

Biblia este doar o carte de povesti, linisteste-te.

| gratargratar a răspuns (pentru Holiday):

O sa vedem.