| mentholinks a întrebat:

De ce il iubesc credinciosii atat de mult pe Isus? Doar el va trimite o multime de oameni in iad, Domnul ostirilor lui Israel doar ii omora pe cei care nu erau pe placul lui nu ii mai si pedepsea cumplit pe deasupra. Deci Isus este mai crud decat YHWH in privinta pacatului. E un lucru de apreciat asta?

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Acum 3 ore | CorneliaMorar a răspuns (pentru RAY):
Nu stiu sa iti raspund. La acest gen de intrebari vei primi raspuns doar de la Creator cand te vei intalni cu el. Nu ar trebui sa ne punem astfel de intrebari daca stim ca doar Creatorul poate raspunde. Pana cand putem primi raspuns la ele, e bine sa ne ocupam cu alte mai importante, cum ar fi sa ne punem viata in randuiala.

dar ai afirmat tu ca stii ca exista dumnezeu,ca exista viata de apoi si ca voi arde pe vechi in iad,ca religia,secta ta este singura care detine adevarul absolut, acum imi spui ca zeul tau imaginar sa imi spuna asta ))))))))) cum ar fi sa spun si eu, zana maseluta exista te va pedepsi vei ramane fara dinti in gura dar ea isi va spune asta, care creator? voi crestini cate religi, secte aveti

| RAY a răspuns:

Nu ar trebui sa ne punem astfel de intrebari daca stim ca doar Creatorul poate raspunde

cum adica nu ar trebui sa ne folosim ratiune, inteligenta, curiozitatea? adica sa ramanem prosti, sa nu cercetam nimic, ca de asta avem ratiune sa nu o folosim

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca asa sunt invatati. Se nasc, mama tata bunica ii duce la biserica si aia e.

| Holiday a răspuns:

Pentru ca spiridusul tau e prezentat ca fiind atot-toate, inclusiv atot-stiutor, iar in conditiile astea ar trebui sa stie dinainte ce se intampla. Deci nu e loc de experimente la o nazdravanie de genul lui.

| CorneliaMorar a răspuns:

Cine este YHWH?
ISUS este fiul lui Dumnezeu, si nu a pedepsit pe nimeni! Doar Dumnezeu a pedepsit pana acum din cauza pacatului oamenilor. Isus merita iubit pentru ca si.a dat viata pentru toti pacatosii si aiba iertare! si gandeste putin: daca tu ai fi fost Dumnezeu, si ai fi existat dintotdeauna primul, ai fi inventat oamenii pamantul si tot ce exista, nu ti.ar fi placut sa stapanesti tu, ci ei cumva? Ti.ar fi placut sa te batjocoreasca sa te injure, sa se omoare unul pe altul si tu sa nu faci nimic? Dumnezeu e iubitor, dar si drept. Deci noi pe pamant avem judecatori si tribunale si el fiind Autotputernic ai pretentia sa ierte la nesfarsit fara sa fie pedepsiti oamenii care fac atat rau?

| Holiday a răspuns (pentru CorneliaMorar):

"...daca tu ai fi fost Dumnezeu, si ai fi existat dintotdeauna primul, ai fi inventat oamenii pamantul si tot ce exista, nu ti.ar fi placut sa stapanesti tu,, ci ei cumva? Ti.ar fi placut sa te batjocoreasca sa te injure, sa se omoare unul pe altul si tu sa nu faci nimic?"

Si te intreb eu: daca ai fi Dumnezeu, ai face ceva care sa nu-ti placa?! Sau care sa evolueze in asa fel incat sa nu-ti mai placa?

Oricum, interesanta ideea cu "inventat". Deci pana la un moment dat habar n-avea de astea si la un moment dat le-a inventat. Sunt curios ce naiba mai inventeaza spiridusul asta al tau.

| mentholinks explică (pentru CorneliaMorar):

Pai si nu este moartea o pedeapsa destul de mare sa stii ca altii vor trai fericiti si tu nu vei mai exista? De ce iadul si suferinta vesnica? Chiar atat de oribili sunt toti oamenii aceia care vor avea aceasta soarta?

| CorneliaMorar a răspuns (pentru mentholinks):

Daca nu sunt asa oribili de ce nu asculta de Dumnezeu? Adica li se iarta tot doar cu conditia sa creada in Isus, si sa continue o viata pasnica, placuta lui Dumnezeu, si ei? Nu ii intereseaza!?!

| CorneliaMorar a răspuns (pentru Holiday):

Da as face...as experimenta! De ce nu!

| RAY a răspuns (pentru CorneliaMorar):

Cum dumnezeu a stiut totul si a facut totul perfect, dar a regretat ca a facut lumea?

| CorneliaMorar a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu sa iti raspund. La acest gen de intrebari vei primi raspuns doar de la Creator cand te vei intalni cu el. Nu ar trebui sa ne punem astfel de intrebari daca stim ca doar Creatorul poate raspunde. Pana cand putem primi raspuns la ele, e bine sa ne ocupam cu alte mai importante, cum ar fi sa ne punem viata in randuiala.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru mentholinks):

Oamenii isi aleg singuri soarta, exact ca in viata de acum, cei care fac nedreptati ajung la inchisoare. Simplu. Nu e o pedeapsa destul de mare sa stii ca altii traiesc liber si tu stai inchis intr-o celula de 4x4m? De ce inchisoarea? Chiar atat de oribili sunt tot oamenii aceia care au aceasta soarta?

| mentholinks explică (pentru DoctorWh0):

Da, dar nu pentru eternitate. Plus ca Dumnezeu ar trebui sa fie milos dupa cum ziceti voi.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru mentholinks):

Sunt oameni care au inchisoare pe viata.
Dumnezeu e milos, ca daca nu era, toata lumea ar fi moarta pana acum.

| mentholinks explică (pentru DoctorWh0):

Pe viata. Si cat e asta maxim 80 de ani daca sa zicem intra la 20 de ani la puscarie, dar cum compari asta cu miliarde de ani de suferinta. Voi nu sunteti sanatosi la cap.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru mentholinks):

Pai de asta a venit Isus, ca sa stearga miliardele de ani de suferinta. Makes sense?

| mentholinks explică (pentru DoctorWh0):

Deci Tacsu lui Isus nu putea sa ne ierte daca nu il omora pe fiusu si nu ne iarta decat daca credem ca el a facut asa fiindca este un dumnezeu bun si milos?