| Inferno a întrebat:

Daca legile fizicii,create de Dumnezeu, permit atrocitati, atunci de ce sa nu le comitem?

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ele au voie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Legile au voie?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha! Stiai ca daca luna s-ar afla la numai 80450km distanta de pamant in loc de 402250km cum este acum, mareele ar fi atat de puternice incat toate continentele ar fi inghitite de apa. Sau ca inclinatia pamantului la 23 de grade genereaza patru anotimpuri.Altfel vaporii care se ridica de pe oceane s-ar misca spre Nord dar si spre Sud si ar forma uriase continente de gheata?
Daca scoarta terestra ar fi cu 3m mai groasa nu am mai avea oxigen si in lipsa acestuia nu ar mai exista viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Inseamna ca Dumnezeu-ul vostru e un nenorocit, nu?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,,vezi ca mi-am editat raspunsul si ti-am dat niste exemple! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ce-ai spus tu nu are nici-o legatura cu niciun zeu. Viata o datoram vietuitoarelor care au trait cu miliarde de ani in urma, si care s-au adaptat perfect conditiilor de pe Terra.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un Dumnezeu care a creat acest univers.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Daca Dumnezeu a creat universul, cine la creat pe el? Nu cumva oamenii?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Totul are un inceput, daca nu ar avea, nu ar exista. Cum totul are un inceput, va avea si un sfarsit. Nimeni, si nimic, nu poate exista la nesfarsit. Daca Dumnezeu-ul asta ar vostru nu are un ''inceput'', inseamna ca nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite un citat interesant care te contrazice in ce priveste sfarsitul si anume: "Nu exista sfarsit doar noi inceputuri."

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand fizica nu are legatura cu zeul crestin, iar mai apoi ca sa raspund la intrebarea ta, cea ce ne opreste sa actionam fara morala este capacitatea empatica al omului. Din punctul meu de vedere chiar si animalele poseda acesta capacitat la anumit nivel asfel incat ele se ataseaza sau deataseaza de persoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E corect citatul. Dar mi-e foarte greu sa cred ca cineva sau ceva, poate sa se ''transforme'' la nesfarsit.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Dar tu stiai ca oxigenul nu este indispensabil vietii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un lucru dispare ca altul sa-i ia locul asta este ciclul vietii.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

O data sa aflat la distanta aia ema dar in timpul celor 4, 6 miliarde de ani distanta a crescut,e adevarat ca atunci erau maree ari, de unde stim asta? asa de puternice erau ca au modelat munti, dealuri, practic se jucau cu ele ca un copil cu lutul umed, inclinatia pamantului a fost influentata de luna si de meteoriti care il tot loveau, dar nu-i perfecta inclinatia, asta cu scoarta nu o stiu ce legatura ca ea cu oxigenul?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu poate aparea o finta din nimic asta e chiar e credinta ema, mai ales ca contrazice evolutia si el trebia sa evolueze din ceva nimic nu apare asa complex ca sa creeze totul

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu exista vesnicie totul are un inceput si un sfarsit, da un exemplu de vesnicie real

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Cu ajutorul lui organismul arde alimentele consumate si produce energie. Fara oxigen nu poate sa existe viata pe pamant.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Mai studiaza EmaS, mai studiaza, vezi ca s-a descoperit microbi care traiesc fara oxigen.
http://www.antena3.ro/......94011.html
http://www.descopera.ro/......ara-oxigen

| ChR a răspuns (pentru EmaS):

Dar tu habar naveai de asa ceva pentru tine era o chestiun de "doar este" daca nu era stiinta.De unde stii tu de 402250km fara google? unele is si scoase din fund de la tine, esti praf.Asa faceti voi nenorociti de habotnici, cand stiinta va confirma sunteti cu ei, cand nu sunteti impotriva lor, chiar si violent. Inflexibilii naibii

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Totul are un inceput, daca nu ar avea, nu ar exista." Oameni de stiinta recunosc ca nu toate lucrurile se petrec in timp, chiar si in Universul nostru, si chiar daca noi oamenii ne raportam strict la timp. Nu totul are un inceput si un sfirsit, inceputul si sfirsitul tin de timp, insa daca timpul e o caracteristica a Universului, inseamna ca Dumnezeul nostru e in afara lui, si asta nu presupune nici un inceput, nici un sfirsit. Daca ai o linie dreapta care ar fi axa timpului ce incepe la un anumit punct, prezentul fiind punctul ce se misca inainte, catre punctul de sfirsit, atunci e clar ca nu poti vorbi de inceput sau sfirsit daca ai un punct in afara acelei axe. Inceputul sau sfirsitul se limiteaza strict la nivelul acelei axe, nu si in afara ei. Si asa e si cu Dumnezeu, El nu se misca in prezent cu noi, vci e in afara intregii axe a timpului, e doar ca un punct care exista si atit. Nu are un inceput, nu are un sfirsit.

| EmaS a răspuns (pentru ChR):

Afla ca unii mai citesc si carti, nu cauta numai pe Google!

| dragos9234 a răspuns:

Pentru ca suntem capabili(majoritatea)sa intelegem ce este rau si ce este bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai le comitem, fie ca vrem sau nu.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu ne opreste nimeni.

| RainboyDash a răspuns:

Dumnezeu le-a creat pentru a ne testa sa vedem daca putem sa facem lucruri bune chiar si tentati de cele rele. Oricum ar trebui sa rationalizam sa nu facem cine stie ce atrocitati

| chazz a răspuns:

Lumea este admirabil creata, Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru'.
exact ca si parintii nostri, daca tu lu' tactu' una in cap, te iubeste?

ii respecti regulile ajungem la el, daca nu la "foc"
Numai bine!
esti ateu sad (poate ai sa devii crestin)

Răspuns utilizator avertizat
| OmulĂla a răspuns:

Pentru că (,) caracterul ranchiunos, mult prea asemănător cu cel uman al lui Dumnezeu este disimulat prin zeci de firișoare, posibilități, care vor a demonstra liberul arbitru, despre care știm cu toții că, de fapt, nu îl avem, dacă e să privim din perspectiva unei divinități răzbunătoare. Cu sau fără teoria despre liberul arbitru, tot acolo ești, iar dacă nu-i faci pe plac preasclifositului zeu, s-a spulberat și iluzia scorburoasă.