| ISinner a întrebat:

Daca ma duc la vreo manastire cu gandul de a ma calugari si cu vinta de a ma lepada de lume ma vor primi? sau ce trebuie sa fac pentru a ma putea calugari?

4 răspunsuri:
| William a răspuns:

Eu zic sa mergi la o manastire, vorbeste cu staretul si zi-i de ce vrei sa te calugaresti. Apoi stai acolo o vreme (cat crezi tu) si vezi cum ti se pare. Dar sa stii ca viata la manastire este mai grea ca viata in lume.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Daca vrei, mergi intai sa stai o perioada sa-ti linistesti sufletul! apoi vezi daca este ceea ce iti doresti sau nu! pentru a fi primita trebuie sa iti faci un dosar cu analize, diferite acte, dar astea le vei afla de la staretul/a manastirii! nu lua decizii pripite! sa-ti dedici viata Lui Dumnezeu nu este un lucru usor!

| sitărescu a răspuns:

Nu te duce cu gândul de a te călugări ci doar de a sta câteva zile pentru a înțelege care e mersul unei mănăstiri.

Între timp poți ajuta la ascultările pe care le primești, adică să ajuți pe acolo.

Încearcă să discuți cu un duhovnic la Spovedanie și când ajungi acolo să te spovedești la starețul sau preotul locului ca să-l informezi cu privire la intențiile tale.

Nici la mănăstire nu vei scăpa de ispite și dacă nu ești pentru călugărie, locul te va respinge automat, la fel și psihicul tău îți va semnaliza lucrul acesta.

| sitărescu a răspuns:

Nu fii așa sigură, unii au stat și 3 ani în ascultări diverse până să fie aleși.