| marianchucky a întrebat:

Calugarie sau casatorie?

Aveti vreo inclinatie spre calugarie? V-ati lepada de cele lumesti si v-ati petrece viata intr-o manastire? Motivati-va raspunsul.

8 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Daca ne calugarim ne lepadam de cele lumesti? Si calugarii care violeaza copii de 8 luni cum se numesc? Asta este o inventie a preotilor. Dumnezeu nicidecum nu e de acord cu lucrul asta. El ne-a trimis ca niste oi in mijlocul lupilor. Trebuie sa traiesti cu Dumnezeu intre oameni nu ascuns undeva intr-o manastire si facand pedofilie. Nu te lasa amagit/a de tot ce auzi! Citeste Noul Testament si vei vedea ce inseamna lepadare de cei lumesc si apropiere de Dumnezeu!

| Bia_8599 a răspuns:

Oamenii sunt creaţi de Dumnezeu pentru o relaţie. Când Dumnezeu a spus, : Nu este bine ca omul să fie singur'' (Geneză 2:18), Adam deja avea o părtăşie minunată cu Tatăl din ceruri. Dar Dumnezeu nu vrea ca noi să trăim ca nişte călugări, nefăcând nimic altceva decât să vorbim cu El. Dumnezeu vrea ca să avem relaţii minunate cu oamenii, în special cu copii Săi. Planurile Sale pentru noi pot fi împlinite numai în timp ce învăţăm să ne relatăm corect atât cu fraţii şi surorile noastre în Cristos cât şi cu aceia care, din pricina ignoranţei sau rebeliunii, sunt încă în afara familiei lui Dumnezeu.

Să fii singuratic şi izolat nu este voia lui Dumnezeu. '' Dumnezeu dă o familie celor părăsiţi.''(Psalm 68:6). Familia naturală este ideea lui Dumnezeu.(Coloseni 3:18-21)

| aliceinchains a răspuns:

Sunt atee, dar și dacă aș fi fost credincioasă, cum să mă călugăresc? Mi se pare una dintre cele mai mari tâmpenii, sincer.

| n0matterman a răspuns:

Nu,de'aia.

| KodrutZ a răspuns:

Calugarie, dupa un sir de macar 50 de crime in lant. Nu aleatorii, evident. Preferabil tintele sa fie popi de-astia jegosi care nu au ochi decit pentru bani. Si mai preferabil ca ultimul sa fie patriarhu' **** cum ma-sa ii zice... daniel parca. Nici draq nu sta sa caute suspecti de infractiuni in manastiri. Evident ca nu as sta acolo pentru tot restul vietii...

| IMC90 a răspuns:

Tragic (pentru unii indoctrinati social) este ca eu nu am nici un fel de inclinatie spre niciuna din astea 2 happy Ai mei spun ca sunt incorigibilhee hee

| Necrophagist a răspuns:

Cu siguranta cine avea spre prima era deja acolo

| GalaxYC a răspuns:

Casatorie.deci nu am nicio inclinatie spre calugarie, imi place sa fiu un om liber sa ma bukur de libertate sa mai inkalk unele legi ca pentru aia si sunt legile.insa ati petrece timpul intr-o manastire e greu trebuie sa te dedici total domnului.si nu ma cred un pakatos ca zic aceste kuvinte pentru ca cred in Dumnezeu cu adevarat