| Idris a întrebat:

Dacă materia, timpul și spațiul au avut toate un început, întrebarea care vine în minte în mod natural este:„Cum au ajuns să existe?"

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

O analogie matematica extrem de simpla: 0=1-1
Iata cum din nimic am putut crea, matematic vorbind, „ceva".

Un asemenea rationament este valabil si in cazul Universului, numai ca pentru energie si masa.
Traim intr-un Univers ce are energie totala egala cu zero. Realitatea in care traim este doar nimic scris sub alta forma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Okey, sunt curios cum vine asta? Si te rog fii cat mai explicit, ca nu ma prea "inteleg" cu matematica. Cum adica universul are energie zero? Adica universul e totul si nimic concomitent?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

In Univers exista energie pozitiva (+) si energie negativa (-).
Daca insumama toata energia obtinem zero, pentru ca energia pozitiva si cea negativa sunt egale, in modul.

Acum ideea de energie pozitiva si negativa nu e doar o simpla conventie, are semnificatii fizice complexe.
Cele doua tipuri de energii au caracteristici opuse. Spre exemplu energia campului inflationist tinde sa imprastie materia in Univers. Asociem semnul plus acestei tendinte.

Energia fortei gravitationale pe de alta parte tinde sa comprime toata materia din Univers, o tendinta exact opusa primeia. Acestei tendinte contrare ii asociem semnul minus.

https://www.youtube.com/watch?v=orSwzXvYGs0
https://www.youtube.com/watch?v=i4UpvpHNGpM

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inteles acum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Da si totusi daca cele doua forme de energie sunt egale in calitate si cantitate de nu s-au anihilat reciproc?

| Idris explică (pentru Inferno):

Iti multumesc pentru raspuns, insa da-mi voie sa iti spun ca nu ai dreptate. Ca sa ajungi la 0 ai avut nevoie de 1-1 nu? Practic tu ai subliniat diferenta dintre 1-1. Este adevarat ca ai creat ceva, insa nu din nimic si chiar daca ai fi creat din nimic, aceasta operatie matematica a avut nevoie de un creator care in acest caz esti tu.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cat de corecta este întrebarea ta in contextul fizic al problemei. Pentru ca eu am oferit o explicatie simplificata, insa dinamica fenomenului este mult mai complexa. Nu prea am auzit de "anihilarea energiei" pana acum.

In ceea ce priveste materia, stim ca imediat dupa Big Bang au existat cantitati egale de materie si antimateria, iar din „anumite motive", in loc sa se anihileze toata, a ramas materia. Nu stiu care e motivul.

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

"Ca sa ajungi la 0"
Nu am ajuns la zero. Am plecat de la zero, care e nimic, absenta a orice.
Am plecat de la nimic (0) si am ajuns la ceva (1-1). Asta e analogia.

Tu citesti ecuatia de la dreapta la stanga?
Am scris 0=1-1, nu 1-1=0

"Este adevarat ca ai creat ceva, insa nu din nimic "
Cum nu din nimic? Pai zero ce e?

"aceasta operatie matematica a avut nevoie de un creator "
Vezi sa nu. Valabilitatea rationamentului ramane corecta in absenta oricarui observator.
Chiar daca oamenii nu ar exista un mar cu un mar tot doua mere ar face.

Singurul rol pe care il am este cel de observator, nu de creator.
Nu eu am creat realitatea, potrivit careia un mar si cu un mar fac doua mere, eu am observat aceasta regula si am exprimat-o prin intermediul unei abstractizari matematice: 1+1=2.

Pentru ca nu vreau sa te descurajez in sfortarile tale intelectuale necesare intelegerii unei probleme de clasa a 4-a (abstractizari matematice si adunari)sunt deschis la orice alte intrebari.
Asa ca daca mai ai anumite neintelegeri, te rog, intreaba-ma.

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

Vad ca nu mai zici nimic. Ai priceput?

| Idris explică (pentru Inferno):

Nu am priceput deloc, crede-ma. Matematica nu e punctul meu forte, insa cred ca as fi inteles daca ar fi fost vorba de ceva logic. Asa aberatii pe care nici tu nu le intelegi, dar pretinzi ca o faci am putea vorbi zile la rand fara sa ajungem nicaieri. Daca ai ceva fondat sa imi spui, bazandu-te pe logica da, ai toata deschiderea din partea mea. Pana la urma 0 este 0, nul, vid. Asa cum am zis, nu ai facut nimic decat sa subliniezi diferenta dintre 1-1. Practic asa se numeste rezultatul scaderii, diferenta nu?

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

Omul exista de ceva timp pe Pamant s-a cam tot ce stie el despre realitatea fizica a fost scris folosind limbajul matematic.
Fara matematica nu ne mai ramane decat filosofia, care din pacate nu functioneaza.

Universul nu da doi bani pe logica umana. Bazele gandirii logice au fost puse pe seama interactiunii empirice dintre om si mediu. Numai ca aceste interactiuni au loc la nivel macroscopic.
In universul infinit mic al fizicii cuantice tot ceea ce stiam despre lume nu mai e valabil.

Nu exista vid perfect. In spatiu apar tot timpul perechi de particule din nimic. Sunt perechi de particule formate din materie (+1) si antimaterie (-1).

| ania a răspuns:

Aşa a hotărât Creatorul.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista un creator dar in niciun caz impostorul din Biblie sau Coran.

| Idris explică:

Coranul ne spune că, dacă o persoană nu crede în Dumnezeu, atunci nu poate explica originea a nimic decât prin una din cele trei explicații de neconceput:
a. fie că au fost create din nimic, adică au apărut pur și simplu din nimic;
b. fie că s-au creat pe ele însele;
c. fie că au fost create din ceva care s-a creat pe sine.
Adresându-se ateilor, Allah spune în Coranul cel Glorios:„Oare au fost ei creaţi de nimeni sau ei sunt creatorii? ~ Sau au creat ei Cerurile şi Pământul? Nu, ei nu cred cu convingere!" [Traducerea sensurilor Coranului cel Sfânt, 52:35-36]