| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu crezi in teoria evolutiei cica esti crestin asa spun crestini ce parere aveti? doar atei atat

14 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Crestinii considera evolutionismul lui Darvin putin depasit. Daca apar verigile lipsa,(cica ar fi fost furate de EMA si le tine ascunse) mai discutam.Trebuie sa fii foarte credul sa accepti o teorie fara dovezi.

| ahileintaiul a răspuns (pentru Angel0):

Uite aici o gramada de verigi lipsa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution

Iar cu privire la a fi credul... exista o gramada de dovezi stiintifice pentru evolutie, insa nici una pentru existenta lui D-zeu

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Da dumnezeu ce dovezi ofera?

| ramona30 a răspuns:

Este o diferenta intre a crede si a sti. Crestini cred in teoria creationista fara a avea vreo dovada, pur si simplu nu pot gandi singuri si asta li s-a spus. Teoria evolutionista se bazeaza pe calcule, observatii, descoperiri si studii. Mi-e foarte greu sa inteleg de ce opteaza unii pentru o "teorie" care nu este sustinuta decat de o carte de povesti de acum doua mii de ani. Treziti-va suntem in anul 2011 nun in anul 7.

| miradoniz a răspuns:

Mă simt cuprinsa în anumite momente de aceea "neglijență atee care înrădăcinează răul în suflet", cum spunea Marc Ascetul.Astfel,găsesc ca este potrivit să îți răspundhee hee și spun așa : ești creștin dacă tu crezi în Iisus Hristos.Care nu a avut,săracul, nici în clin, nici în mânecă cu vreo teorie a evoluției.La fel, nici Sfinții Părinți.Acum-creștinii,mai ales ortodocșii de azi care au o asemenea poziție,mie se pare uneori că le-a luat Dumnezeu mințile. Păcat de ei, dar asta e, s-a întâmplat mai des de-a lungul istoriei.Bine,se poate întâmpla ca acesta să fie de fapt cazul meu, nu se știe niciodată.
În Biblie se găsesc argumente pentru teoria evoluției-dar cum spunea Iisus "ceea ce la oameni este înalt, urâciune este înaintea lui Dumnezeu."(Matei 16: 15)

| anonim_4396 explică (pentru miradoniz):

Pe bune chiar nu-s satanist

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune chiar nu am idee despre ce vorbești?!

| anonim_4396 explică (pentru miradoniz):

Mă simt cuprinsa în anumite momente de aceea "neglijență atee care înrădăcinează răul în suflet"

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Spunea Marc Ascetul-este un citat din "Scrisoare înspre călugărul NIcolae"

| anonim_4396 explică (pentru miradoniz):

Inteleg

Răspuns utilizator avertizat
| muffy1 a răspuns:

Mai e o diferenta, evolutia e un tot, dar banuiesc ca tu te referi doar la evolutia omului. evolutia la animale e dovedita si rasdovedita, de exemplu musculita de otet, de o pui in un mediu nou generatiile noi aparute se adapteaza la mediul acela in cateva zile, apare o specie noua in doar o saptamana, la unele pasari la fel doar ca dureaza 5 10 ani, nu prea poti nega evolutia cand o ai in fata. acum evolutia omului, cum e in linkul de la ahileintaiul, se arata acolo toate speciile prin care a trecut omul ca sa ajunga la homo sapiens, si de cauti avem si fosile, acum verigi lipsa exista, dar sunt intre o specie de acum 3 milioane de ani si una de acu 2 milioane 7 sute mii de ani, nu intre noi si ce a venit inaintea noastra, deci e cam greu sa negi si asta, deci de esti crestin trebuie sa fii destul de prost sa inchizi ochii si sa negi, dar cunosc destui care cred in dzeu, si stiu ca evolutia e un fapt, ei cred doar ca dzeu a pornit asta, ceea ce mi se pare o gandire destul de moderna si stiintifica, dzeu a creat universul si la lasat sa evolueze, big bangul e o teorie, poate un zeu a creat universul, dar cel putin sunt suficient de inteligenti sa accepte faptele si sa nu mai nege doar din dorinta de a parea ei mai catolici decat papa

| eugenl a răspuns:

Eu cred in amandoua, deci sunt la mijlochee hee

| crazyenough a răspuns:

Depinde de fiecare. In mare, cei care nu cred in teoria evolutiei au prins ideea in biserica. Doar repeta ce au auzit acolo. Dar cunosc oameni religiosi care nu s-au lasat indoctrinati si accepta aceasta teorie.