| Cathy_5203 a întrebat:

Daca nu este vreun post al vreunei sarbatori acum, trebuie sa tin post o saptamana sau doar miercurea si vinerea?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Fiecare Biserică Particulară are competenţa de a reglementa în materie de post. În Bisericile răsăritene, atunci când nu este perioadă de post, se posteşte, de regulă, miercurea şi vinerea.

Fac excepţie zilele notate cu "harţi", în care există dezlegare generală de post.

5 răspunsuri:
| Geass a răspuns:

Trebuie să ţii post toată viaţa altfel un preot mai flegmatic o să te taie cu briciul la fel ca-n benzile desenate.

| Floris83 a răspuns:

Scrie în calendarul ortodox zilele și posturile mari ale Bisericii, mai mergi și tu pe la biserică, citește cărți religioase...

| SmexyBoy a răspuns:

Postul se tine pentru altceva, nicidecum pentru iertarea pacatelor sau pentru curatirea trupului.