| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o persoană se botează (doar ca să se căsătorească ),dau cu s-a căsătorit,își părăsește credința,gen,zice doar că crede în Dumnezeu,dar nu merge la biserică,păcătuiește,nu se roagă, mai poate să se pocăiască?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Conform religiei respective da, și da se mai poate îndrepta.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Parerile pe tema asta variaza bineinteles fuctie de religia/secta de care tin respondentii. Asa ca nu exista un raspuns obiectiv adevarat la intrebarea asta.

| ania a răspuns:

Câtă vreme suntem în viață nu e niciodată prea târziu să ne pocăim, să începem din nou să ne rugăm, să citim Biblia să căutăm comunitatea celor care=L iubesc pe Dumnezeu.Și eu am fost agnortico= atee câțiva ani= am scris la întrebările mele despre asta=și sunt recunoscătoare lui Dumnezeu că m=a ajutat să=mi revin.Îi consider ani pierduți.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poate.

| Mircea08 a răspuns:

A te pocai este un lucru pe cat de greu pe atat de important. Se numeste pocait acel om care renunta complet la viata pe care o ducea inainte, a inteles invatatura lui Iisus si a hotarat sa traiesca potrivit aceste invataturi. Botezul si casatoria sunt lucruri normale atata timp cat ele se fac in conformitate cu invatatura lui Iisus si nu asa cum se scrie in diverse dogme religioase. Biserica lui Iisus este biserica crestina, singura pe care Iisus a creat-o. Celelalte biserici sunt ale acelora care le-a creat si nu are nimic in comun cu biserica crestina

| Helper07 a răspuns:

Da, conteaza sa vrea acest lucru pentru ca Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa Il asculte.