| AvalohAlyn a întrebat:

Mai e cineva ca mine care crede in Dumnezeu, se roaga dar nu merge la biserica? Poti fi crestin si sa iti fie aproape Dumnezeu si fara sa mergi la biserica?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Chiar Isus spune sa te rogi Tatalui tau din odaita ta, in ascuns.

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Si Hristos mergea la Biserica cat a fost pe pamant. Biserica defineste credinta, principile si dogmele unui cult religios tinand la unitatea credintei respective. Daca esti separat de o biserica (nu am spus care, poate fi cea care doresti) nu poti fi definit ca un crestin ci ca liber cugetator.

| RainmakerX a răspuns:

Unii poate nu au timp sau sunt prea obositi in zilele de duminica pentru a merge la biserica...

Vorba aceea "Dumnezeu este peste tot, nu numai in biserica"

Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 a răspuns:

Normal ca poti crede in Dumnezeu si te poti ruga Lui si de acasa, unde scrie in Biblie ca duminica de duminica trebuie sa mergem la biserica?

| aabaaab3278 a răspuns (pentru aabaaab3278):

In plus, multi oameni se duc la biserica si uita de Dumnezeu, Il lasa deoparte, in loc sa aibao relatie stransa cu Dumnezeu, stau cu grija sa se duca la biserica sa asculte cum canta un om si sa-i mai si dea bani.

| AvalohAlyn explică (pentru aabaaab3278):

Asa e.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Imaginea asta spune multe: http://imgur.com/BC4yVnZ

| Chimied a răspuns:

Crestin fara Biserica? E interesanta ideea ta. Masuram iubirea in sacrificiu, ce sacrificii faci tu pentru Dumnezeu? Macar sa stai 3 ore, in fiecare duminica la Sfanta Liturghie, si nu vei merge degeaba, acolo primesti o protectie. Si ortodox fara Sfintele Taine? Nu-i de ajuns un "Doamne, iarta-ma", ai nevoie de un duhovnic pentru indrumare. Sa nu mai zic de Sfanta Impartasanie. Ortodoxia nu se traieste pe canapea. Cand Iisus Hristos spune sa intrii in camera ta si sa incui usa, nu se refera la garsoniera unde stai, ci la inima ta. Sa fi doar tu cu Dumnezeu, fara griji si ganduri care ar putea sa te distraga de la rugaciune. Numai bine, Doamne ajuta!

| Darr1u5 a răspuns:

Poti fi crestin si fara sa mergi la biserica. Nu biserica te mantuieste. In biblie scrie asa: "cine CREDE si se boteaza va fi mantuit".

Prima data trebuie sa credem, si sa marturisim aceasta credinta cu gura:
Romani 10:9
"Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit."

Deci prin marturisirea cu gura si prin botez vei fi mantuit.
Acum, nu inseamna ca dupa aceste lucruri poti sa faci tot ce vrei. Trebuie implinita voia lui Dumnezeu, iar voia lui Dumnezeu e sfintirea noastra, as putea spune in fiecare zi, nu doar duminica.

| Fallen1Angel a răspuns:

Da, poti fi crestin daca te rogi si esti cu mintea catre Dumnezeu.

| Arjunaa a răspuns:

Foarte buna intrebare,asa ar trebui sa faca multi dintre cei intitulati crestini! Absolut toate religiile si sectele lumii autointitulate crestine daca ar disparea,Dumnezeu ar exista CLAR si fara acestea! Religiile ai fost creeate cu scopul manipularii turmei catre o directie numai cea indicata de ele. Dumnezeu nu are nevoie de traditii,ritualuri,sarbatori,moaste, zeciuieli, inchinaciuni la statui, tablouri, si muuuulte altele.Toate acestea sunt rodul imaginatiei unora care s-au gandit la o cale de a face profit.Pe Dumnezeu daca il porti sincer in inima,El deja iti stie necazurile,nevoile, fara ca sa ii mai tot ceri toata ziua buna ziua. Recunostinta este calea nu ritualurile sau zeciuielile. Bisericile, adunarile, sectele, sunt niste cladiri in acre se aduna anumiti oamedi din pacate in procent de 99%falsi si prefacuti, de care se folosesc cei cu toiage si coroane aurite(popii) si cei la costum(pastorii) pentru a-si insusii bani si bunuri materiale, nimic altceva.