| Wehrmacht a întrebat:

Daca o persoana ucide si face alte pacate grave, ce are de pierdut daca si-ar vinde sufletul diavolului pentru bani sau altele, ca oricum tot in iad ar ajunge nu?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Aceea persoana are sansa ca, atat cat este in viata sa se poata intoarce la Dumnezeu, care nu oboseste iertand. In acest fel isi poate schimba destinul vesnic in loc sa mearga in iad, poate sa mearga in rai cu Dumnezeu.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Prin urmare dupa ce am ucis vreo 200 - 300 de persoane, dar ne caim sincer si ne intoarcem la Dumnezeu cu tot sufletul regretand bicisniciile comise, vom ajunge tot in Rai? Nuuuu?
Ura fratzilor, iata ca Dumnezeu ne da voie sa ucidem sau sa pacatuim cat vrem si cat putem, cu o singura conditie, si anume sa regretam ce am facut si sa ne pocaim!
Nu v-am spus eu ca crestinismul este religia lui Dreaq, adica a Luciferului din Apocalipsa 22.16, care se recunoaste ca fiind Christos?(vezi Apocalipsa 1.18)

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Dumnezeu ofera o sansa oricarui om ca sa se pocaiasca de pacatele lui si sa se intoarca la El. De aceea a dat pe Domnul Isus ca jertfa de rascumparare. Ce este atat de greu de inteles?

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Oricarui OM?
Poi pentru tine si "dumnezeul" tau, niste criminali bicisnici sunt oameni?
Poi "dumnezeul" tau o fi atat de incult incat nu stie ca diferenta intre om si animal consta in existenta CONSTIINTEI?
Poi ce constiinta are un animal cu aspect uman?
Pai animalele cu aspect uman pot fi niste bestii atat de negative cum nici un porc pe lumea asta nu este?
O fi oare o coincidenta faptul ca tocmai biserica crestina este campioana absoluta in bicisnicii si prin faptul ca a ucis milioane de nevinovate femei frumoase ca fiind "vrajitoare"?
Daca acei criminali bicisnici au ajuns in Rai, atunci te asigur ca locul meu nu este acolo intre criminali!
Al tau este?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Tu nu poti sa stii in ce circumstante sau imprejurari s-a intamplat ca omul acela sa ucida. Poate a fost o intamplare nefericita sau poate a fost sub influenta celui rau. Fiecare om merita o sansa. Poate ca se caieste si se lasa de acel pacat. In om care primeste iertarea lui Dumnezeu este schimbat si transformat asemenea Chipului Sau. Da, prefer sa stau langa oameni iertati si spalati de sangele lui Isus in rai, decat in iad.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Nu exista circustante atenuante decat in cazul in care ai ucis in legitima aparare. In rest un criminal este o persoana fara constiinta, adica un NEom.

Sangele lui Isus nu a spalat oamenii ci doar viteii si junincile!
Oamenii sunt spalati de pacate prin "detergentul" recomandat de Dumnezeu, si anume sacrificiile ANIMALE, NU UMANE!
Faptul ca s-a ajuns la sacrificii umane dovedeste gradul sporit de bicisnicie al religiei crestine.
Ca sa nu zici ca vorbesc de la mine iata un verset care iti arata clar situatia;

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Asa ca Isus nu trebuia sa moara pentru noi oamenii, si de fapt nici Iadul plin de pacatosi nu exista pentru ca toti s-au cait pe patul mortii de pacatele lor si ajung langa tine in Raiul plin de excroci, sarlatani, hoti, criminali si stoarfe.
Asa ca distractie placuta intr-o asemenea societate, desi banuiesc ca esti obisnuita cu ei de la besearica!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Dumnezeu a vazut ca sangele animalelor nu mai reusea sa spele toate pacatele, atunci a luat hotararea sa faca ceva si a trimis pe Fiul Sau ca pret de rascumparare. Nu trebuie sa fii criminal ca sa te intorci la Dumnezeu. Dar tu stii ca si avortul este considerat o crima?

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

De unde ai luat-o si pe asta?
Din povestile bunicii?
Da si tu un link care sa demonstreze ca afirmatia ta este adevarata si ca nu ne vinzi gogosi uflate ca la prosti.
Fac pariu ca iarasi fugi de raspuns asa cum intotdeauna ai facut-o in discutiile cu mine!
Oare de ce nu raspunzi scurt si la obiect si tot o dai dupa colt ca mincinosii?
Sau tu nu stii ca Dumnezeu inseamna Adevar si Lumina(adica lumina cunoasterii nu aia de la lumanare)?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Din Biblie,, căci este cu neputinţă ca sângele taurilor şi al ţapilor să şteargă păcatele.
De aceea, când intră în lume, El zice: „Tu n-ai voit nici jertfă, nici prinos; ci Mi-ai pregătit un trup;
n-ai primit nici arderi de tot, nici jertfe pentru păcat.
Atunci am zis: „Iată-Mă (în sulul cărţii este scris despre Mine), vin să fac voia Ta, Dumnezeule!"
După ce a zis întâi: „Tu n-ai voit şi n-ai primit nici jertfe, nici prinosuri, nici arderi de tot, nici jertfe pentru păcat" (lucruri aduse toate după Lege),
apoi zice: „Iată-Mă, vin să fac voia Ta, Dumnezeule." El desfiinţează astfel pe cele dintâi, ca să pună în loc pe a doua.
Prin această „voie" am fost sfinţiţi noi, şi anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos o dată pentru totdeauna.
Şi, pe când orice preot face slujba în fiecare zi şi aduce de multe ori aceleaşi jertfe, care niciodată nu pot şterge păcatele,
El, dimpotrivă, după ce a adus o singură jertfă pentru păcate, S-a aşezat pentru totdeauna la dreapta lui Dumnezeu

şi aşteaptă de acum ca vrăjmaşii Lui să-I fie făcuţi aşternut al picioarelor Lui.
Căci printr-o singură jertfă El a făcut desăvârşiţi pentru totdeauna pe cei ce sunt sfinţiţi.,,

| EmaS a răspuns:

Ziua de maine nu o promite Dumnezeu nimanui. Astazi, daca auziti Glasul nu va impietriti inimile ci intoarceti-va la Dumnezeu, care nu oboseste iertand. Eu doream sa scot in evidenta ca cel care isi vinde sufletul nu mai are nici o sansa in comparatie cu un criminal care se caieste si se pocaieste de pacatul sau.

| MMihai a răspuns:

În vremea lui Ceașcă era o glumă prin ce se deosebește iadul comunist de cel capitalist.
În iadul comunist când au foc nu au smoală, când au smoală nu au foc, iar dacă au și smoală și foc, îi cheamă Scaraoschi la ședință de partid.

Răspuns utilizator avertizat
| Klepto a răspuns:

Ce ar spune niste lume:
-Sufletul tau este cea mai de pret posesie
-Orice ai face, dumnezeu este iertator si te poti caii, nu este prea tarziu, asemenea hotului rastignit pe Golgota, care s-a cait in ultimul ceas, oricine poate sa o faca.
-Nu-ti poti vinde sufletul
-Ce pierzi daca-ti vinzi sufletul? Raiul, o eternitate de fericire si bucurie

Spun ce ar spune alte persoana ca eu nu cred in mambo-jambo, voodoo-hoodoo de genul.

| Candace a răspuns:

Mai bine intreab-o pe ema.ea stie sigur.

| AloAlo99 a răspuns:

Nu,Dumnezeu ai iarta pe toti,prin pocainta,rugaciune si spovedanie, Dumnezeu poate ierta orce pacat, doar daca o faci din inima...

| fakmibeibi a răspuns:

Pactul cu diavolul este facut pe o perioada de timp dupa care vei muri subit.

| TeAjut a răspuns:

Esti in situatia asta sau ai intrebat doar?

| Wehrmacht explică (pentru TeAjut):

Nu,inca n-am ucis pe nimeni...