| CinevaNou a întrebat:

Daca o sa descoperim viata inteligenta pe alta planeta, credeti ca e datoria noastra sa le spunem despre Isus?

19 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Daca o sa descoperim viata inteligenta pe alta planeta ar fi datoria noastra sa ii lasam in pace...

| Inferno a răspuns:

Da sigur, ca nu apar probleme de interes national ce primeaza asupra prostiilor.
De ce sa nu le spunem si ce culoare are latrina noastra, in timp ce guvernele lumii vor emite tratate noi.
Intrebarea ta sunta cam asa:
Ma urc intr-un veceu public, decolez cu el pe luna, si acolo vad trei ursuleti spatiali tare simpatici si verzui. Ei imi ofera acadele roz si eu le vorbesc despre prietenii mei de pe Terra.
Probabil ca intrebarea ti-a venit in timp ce te uitai la Minimax.
Vezi, asta strica TPU, trolingul si infantilitatea.

| CinevaNou explică (pentru Inferno):

De fapt e luata din stargate ideea happy

NOname
| NOname a răspuns:

Ca să ce, să râdă de noi tot Universul?
http://i.imgur.com/MNdfwQ1.png
http://i.imgur.com/1qRgdFF.jpg

...şi să spunem ce?
http://i.imgur.com/1knjeP1.png

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Sigur, cum a zis un nene "Când misionarii europeni au ajuns în Africa, ei aveau Biblia și noi aveam pământul. Atunci misionarii au spus: Închideți ochii, să ne rugăm! Noi, băștinașii, am închis ochii și ne-am rugat. Când i-am deschis noi aveam Biblia și misionarii aveau pământul…!" not worthy Sau daca ma gandesc mai bine, poate nu, cica dumnezeu a facut alte planete si alti oameni dupa ce ai nostri au pacatuit, dar cica ceilalti n-au pacatuit, asa ca ei nu au nevoie de Iisus, nu?

| CinevaNou explică (pentru Mădă0611):

Trebuie sa fie si cativa pacatosi, nu se poate. Si oricum poate cred in alt Dumnezeu, nu cel adevarat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Pai daca numai Adam si Eva au pacatuit din tot universul, ceilalti nu stiu ce e pacatul si bineineles ca in Yhwh cred, altfel, iti dai seama ca Iisus trebuia sa fie rastignit pe fiecare planeta, doar toti suntem facuti de acelasi dumnezeu si pe toti ne iubeste cat sa isi dea fiul pentru noi. laughing

| CinevaNou explică (pentru Mădă0611):

Adica fiecare planeta are cate un adam si eva? si nu stiu inca sa se reproduca?thinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Dumnezeu le-a zis sa creasca si sa se inmulteasca inainte sa pacatuiasca, abia in capitolul 3 (din geneza) mananca mere. Intreaba-i pe cei care (n-)au gandit biblia cum ar fi trebuit sa se inmulteasca oamenii fara sa pacatuiasca.

| CinevaNou explică (pentru Mădă0611):

Probabil se legau la ochi big grin

| sublime89 a răspuns:

laughing Cred ca ne-ar fi cam greu sa le explicam, spre norocul nostru, pentru ca daca ar intelege cred ca n-ar mai vorbi niciodata cu niste primitivi ca noi. Ma intreb insa oare ce ne-ar spune ei noua, sau despre cine.

| ErrorFound a răspuns:

Adica sa-i prostim si pe ei?
Cred ca o sa ne alunge in suturi de pe planeta lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand si neaparat sa-i botezam, pentru a le salva sufletele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista extraterestrii. Exista diavol.

| Dumniezău a răspuns:

Daca exista viata inteligenta pe alte planete sunt sigur ca daca le spunem despre Gizaz care e un basm care a tinut mii de ani si inca va mai tine mult si bine(asta daca reusim sa-i intelegem limbajul si daca am putea comunica cu ei) eu nu cred ca ar fi prea entuziasmate ca ne-au intalnit...Ar fi cazul ca rasa asta de cre(s)tini de doi bani sa se maturizeze si sa-l lase pe Dumnezeu deoparte si sa se descurce singuri fara un zeu inexistent care ii ofera mai multa atentie lui decat in ceea ce este mai important (in unele cazuri). Daca exista, si sunt sigur ca exista, forme de viata inteligente ar fi cazul sa ne maturizam si sa nu mai credem in zei, altfel ne facem de rahat in tot universul.

| Calininio a răspuns:

Daca descoperim viata inteligenta pe alta planeta, intrebarea e: Le stricam si lor creierul si evolutia pentru 2000 de ani spunandu-le despre Isus?

| Oleg20 a răspuns:

Mai întîi trebuie găsită această planetă, iar mai apoi să ne gîndim la acest lucru.

| MrSandy a răspuns:

Da, cred că trebuie neapărat de spus fiindcă Dumnezeu îi iubeşte pe toţi chiar şi pe cei răi şi pe cei buni. Dar constă în alegerea omului sau a veţii inteligente găsite pe o altă planetă. Deci Răspunsul meu este "DA"