| Meme10Memu a întrebat:

Daca oamenilor le apare o artera in plus inseamna ca nu mai sunt oameni?

https://www.descopera.ro/......-evolueaza

10 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

De ce nu ar fi oameni?
Gemenii siamezi sunt oameni. Oamenii care se nasc cu 6 degete sunt oameni.Atunci cu ce te-ar face mai putin om o artera in plus?

| TristanTzara a răspuns:

Nu neapărat. Dacă cumva cei cu o arteră în plus și oamenii normali nu pot să producă prunci fertili atunci, da, acei oameni au devenit o nouă specie. Dacă nu, atunci sunt încă oameni.

| RKBlue a răspuns (pentru TristanTzara):

Deci oamenii care nu pot avea copii din cauza biologice sunt o alta specie? Interesasnt.

| TristanTzara a răspuns (pentru RKBlue):

Nu sunt infertili doar pentru că nu pot avea copii cu nimeni. Dacă oamenii infertili ar putea avea copii cu alți oameni infertili, atunci da infertilii ar fi o altă specie. Fi mai atent la ce se spune.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Ai vrut sa spui "produc prunci fertili". O noua rasa de oameni. Evolutionistii confunda rasele cu imaginara evolutie.

Geneza 1:21:"A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor." Alta traducere: "Dumnezeu(R) a făcut peştii cei mari şi toate vieţuitoarele care se mişcă şi de care mişună apele, după soiurile lor; a făcut şi orice pasăre înaripată după soiul ei."

Dex:

SOI3, soiuri, s. n. Grup de plante sau de animale care aparțin aceleiași specii ori varietăți, cu anumite însușiri morfologice sau fiziologice ereditare comune; plantă sau animal care aparține unui asemenea grup.

Dumnezeu s-a oprit din a crea princilalele genuri de plante si vietuitoare. Asta nu inseamna ca Dumnezeu nu mai creeaza noi soiuri, rase. Asa au aparut rase diferite de oameni: albi, negrii, etc.

Asa a aparut si coronavirusul SARS-Cov-2.

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Depinde la ce te referi prin rasă. Depinde și la ce te gândești când zici evoluție.

Și hai te rog încetează cu tâmpenile astea, o spui de parcă cineva important ar lua în serios teoria creaționistă, de parcă chiar ar exista în mediul academic al biologie cineva care să susțină ideea asta.

S-ar putea face un fel de argument, oarecum, dar sub nicio formă nu s-ar putea nega faptul că evoluția ca un fenomen există. A fost testantă de nenumărate ori și a fost confirmată de un număr copleșitor de multe ori.

Apropo, evoluția nu e o teorie ateistă, am spus-o și în trecut: evoluția nu demonstrează că nu există un Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Teoria evolutionista apartine de planul lui Satan de a induce in eroare lumea. Nu e de mirare ca se bucura de atata popularitate. Satan se preface in inger de lumina pretinzand ca sustine adevarul.

In Biblie la Geneza e combatuta teoria evolutionista care arata ca "evolutia nu are nevoie de un creator".

Prin aceasta teorie se incearca in mod subtil sa se elimine din schema ideea de Dumnezeu creator. Astfel tarile din vest au decretat gresit ca "credinta in Dumnezeu e nestiintifica".

Soiurile au fost create si nu au aparut singure. Aparitia noilor tulpini virale e o dovada ca Dumnezeu se implica activ in lume.

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Din câte înțeleg din ce spui tu, tu nu ai o problemă cu procesul de evoluție ci cu originea specilor prin acest proces. Lucru care, hai să zicem că are într-un fel sens. Însă ca să explici existența fosilelor și a substratelor geologici într-o asemenea parfigmă ar necesita prea multă gimnastică metală. De ce ți-ar fi așa de greu să accepți că Dumnezeu a folosit procesul de evoluție pentru a crea speciile dintr-o singură (sau mai multe) formă de viață? Ți se pare ție că asta e esența creștinismului? Că Dumnezeu o creat manual fiecare aspect al lumii așa cum e ea acum în 6 zile? Să fim serioși nu ăsta e scopul Bibliei, de a ne educa pe noi asupra cum a apărut lumea.

Din punct de vedere istoric singurul motiv pentru care există conflictul ăsta e pentru că Darwin a fost criticat de figuri religioase legat de prima iterație a teoriei evoluție și el n-a reacționat bine. Dacă pur ar fi încercat ca Galileo să zică că unele lucruri le putem învăța din scriptură iar altele din observație, n-am mai fi aici.

Cât despre mâna necuratului în toate astea... și tu știi că nu poți argumenta Biblic ideea asta.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

La un studiu mai atent cuvantul "zi" in Geneza capitolul 1 si 2 e o perioada nedeterminat de lunga si nu doar 24 de ore.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

"Cât despre mâna necuratului în toate astea... și tu știi că nu poți argumenta Biblic ideea asta." Este argumentat Biblic. Satan a contestat pe Dumnezeu si insasi existenta Lui Dumnezeu. E un singur Dumnezeu absolut. Cand Satan a inceput sa vrea pozitia Lui Dumnezeu e ca si cum a incercat si incearca sa-L desfiinteze, sa-i stirbeasca gloria. Cand a mintit ca "Dumnezeu a mintit."