| Archangells a întrebat:

Daca omul poate actiona din Suflet care e Etern sau din Ego care e Iluzie Efemera dar necesara supravietuirii si experientelor sufletului, de majoritatea raman prinsi in actiunile si efectele Ego-ului, Orgoliului, si placerilor materiale daca sunt trecatoare si sunt infinite? Un Ego nu il poti satisface niciodata, dorintele si placerile sunt infinite, nevoia de a fi cel mai bogat, puternic nu isi gaseste o finalitate. De ce societatea defineste Succesul ca superioritatea din prisma Ego-ului. A fi cel mai bun la ceva. De ce nu incurajeaza originalitatea sufletelor. A fi mai bun nu pentru bani, faima, putere. Ci a fi puternic, bogat, faimos prin originalitate, valoarea oferita, prin frumusetea si bogatia propriului suflet care creeaza, invinge din placerea de a trai si a concura fara vreo finalitate sau scop.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot ce spui dta aici nu are valoare, e poezie pură, este predica ta de duminecă, din cauza aceasta lumea nu este și nu procedează așa. Ar trebui să îți analizezi fiecare propoziție scrisă de tine aici și ai găsi că aproape fiecare prezintă adevărul tău, nu realitatea. Folosești cuvintele termenii fără discernământ și ajungi repede la concluzia care îți place.

| Donsavas a răspuns:

Egoul este o masca pe care o primim încă de la naștere și o schimbam cu o alta. Nu putem trai fără ea. "Masca" aceea nu ne face sa fim mai fericiți, dar se pare ca omul din zilele noastre nu e pregătit sa renunțe la ea. În biblie, diavolul este asociat cu egoul, de fapt, acela e "diavolul" din fiecare, nu în sens propriu! Poți renunță la acel ego, dar îți trebuie timp și nu renunți la el când crezi tu, ci când simți. Într o lume ca asta, nu vei putea renunța la el dar nici nu trebuie, pentru a supraviețui, ai nevoie de dracu ca sa treci lacul, dar asta nu te va distanta de Dumnezeu vreodată. Iti poate lăsa impresia ca Dumnezeu nu îți mai este alături, dar El mereu va fi acolo pentru tine! Nu te va judeca, în schimb, te va iubi la fel de mult! Dumnezeu se afla în sufletele noastre și va domni acolo mereu, fără ca acest lucru sa se schimbe. Acel "pact cu Diavolul" este doar un fel de a spune. Omul prin asta spune ca face tot ce îi sta în putina sa supraviețuiască și sa trăiască în pace și în același timp sa iubească viata și pe al sau Creator. A fi un om al lui Dumnezeu înseamnă a nu uita de existenta Lui, nu e nevoie sa te călugărești sau sa crezi într o anumita religie. A crede în Divin, e tot ce contează. E iubirea care se aprinde și nu se va stinge din noi niciodată.

| Cugetator a răspuns:

Cam pueril ce ai scris aici. In primul rand ce ai scris aici e foarte abstract din anumite puncte de vedere si nu inteleg care e intrebarea.
In al doilea rand presupui anumite lucruri care nu sunt ineaparat asa cum zici tu. Nu inteleg totusi de ce trebuia sa scrii asa "academic" poate voiai sa iti expui indemanarea caligrafica.