| Dorugar a întrebat:

Daca patiti un accident de munca sau de circulatie, al cui ajutor il asteptati, pe cel al paramedicilor de la SMURD sau ii refuzati pe acestia pentru ajutorul venit de la Dumnezeu? Dupa ce ati fost internati la spital si ati fost operati, cine sunt ingerii care va ajuta, ingerii din ceruri sau ingerii in halate albe din acel spital?
In aceste conditii ce rost au preotii si bisericile cand acestea nu va pot ajuta niciodata cu nimic dar va pot ajuta oricand spitalele si ingerii in halate albe numit si personalul medical?

42 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu lucreaza prin oameni.Colegul sotului meu nu a fost la fel de grav, si desi a beneficiat de acelasi tratament ca si el, dupa 28 de zile a murit! Dumnezeu da viata si Dumnezeu o ia!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Poi daca Dumnezeu lucreaza prin Doctori, la ce dracu sa mai avem nevoie de biserici si de religie?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Biserica este locul unde ne adunam pentru a Il lauda pe Dumnezeu si a ne pregati pentru eternitate.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Tu esti sigura ca ia inteles intrebarea?
Sau la nivelul tau trebuie sa ti-l explicam ca la cei din grupa mijlocie?

| shadovv a răspuns:

Asta e rationament prost. Ceva de genul "ce avem nevoie de ingineri, doar avem astronomi", "ce avem nevoie de gradinari, doar avem pompieri", etc.

Ce treaba are doctorul cu preotul? Au doua scopuri total diferite. Doctorul se ocupa de sanatatea biologica iar preotul de cea spirituala.

Cum adica preotii nu te ajuta cu nimic? Ei tin slujba. Nu e asta un ajutor? Majoritatea ateilor spun ca preotii sunt corupti dar de doctori? De parca doctorii nu sunt oameni, ei nu gresesc niciodata...

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Nu draga, ai gresit in rationamentul tau, pentru ca nu accepti ideea crestinilor aceea ca Dumnezeu te poate ajuta in toate situatiile, motiv pentru care toate babele analfabete se duc la biserica sa puna lumanari si sa se roage la Atoputernicul Impotent pentru fiecare problema pe care o au.
2 Sanatatea spirirtuala nu se poate vindeca prin sarlatanii, minciuni si excrocherii sau prin santajul cu maimutoiul cu puteri supranaturale ci printr-o viata echilibrata.
3 Ateii care spun ca preotii sunt corupti se inseala amarnic, preotii la fel ca si alti sarlatani nu pot fi corupti pentru ca nimeni nu corupe un excroc de care stie ca este excroc decat daca este diliu de-a binelea, pentru ca excrocii iau cu placere banii pe promisiuni mincinoase dar care au intodeauna o masca cinstita. Doctorii sunt corupti doar in societatile bazate pe ortodoxie si fanatism religios, in societatile dezvoltate nu sunt corupti pentru ca castiga foarte bine!

| ven0m a răspuns (pentru shadovv):

"Cum adica preotii nu te ajuta cu nimic? Ei tin slujba. Nu e asta un ajutor?"
Cu ce penisul lui Zeus ma ajuta pe mine ca tine unul imbracat dubios o slujba? Cu ce ajuta el societatea?

| shadovv a răspuns (pentru ven0m):

Ştii unde poţi căpăta definiţia omului? - te întreb. În templu. În biserică. Acolo eşti comparat cu Dumnezeu, fiindcă exprimi chipul şi asemănarea Lui. Dacă Biserica ar dispărea din istorie, istoria n-ar mai avea oameni. Ar dispărea şi omul. - Petre Tutea

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Doamne, te rog ajutane...

| ven0m a răspuns (pentru shadovv):

Definitia omului o poti afla din stiinta nu din ce au scris niste unii intr-o carte. Oamenii au construit si altfel de temple, pagane, presupun ca alea nu sunt bune pentru ca nu sunt inchinate unicului d-zeu bun si milostiv. Personal, nu imi pasa ce a fost la inceput, conteaza evidenta, iar in lume nu e nicio urma de evidenta sau ratiune divina.

"Visul meu e ca fiecare baba româna sa mulga vaca cu casca militara pe cap.
Egalitatea e cel mai mare dusman al libertatii. " - tot din marele ganditor Petre Tutea. Oricum nationalismul lui e ilogic, cu ce ar fi mai logic ce zice despre biserica.

| shadovv a răspuns (pentru ven0m):

"Egalitatea e cel mai mare dusman al libertatii." pai este! Daca nu crezi asta du-te si traieste visul dialecticii materialiste.

Nationalism ilogic? Ilogic dupa ce standarde?

| ven0m a răspuns (pentru shadovv):

Asta pentru ca nu exista egalitate adevarata, e mimata, la fel cum nici un sistem nu e perfect. Dar daca drepturile tale sunt mai putine decat a celorlalti in niciun caz nu e libertate.

Voiam sa scriu patriotism, dar ma grabeam. E ilogic sa iti iubesti mai mult neamul decat pe ceilalti doar pentru ca te-ai nascut intr-un anumit spatiu delimitat teritorial. Ca si cum compatriotii tai au un merit in plus fata de altii laughing

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Nationalismul este ilogic confoem standardelor UE, standarde bazate pe dialectica istoriei care ne invata ca nationalismul ca si religia sunt principalele cauze ale tuturor razboaielor!

| shadovv a răspuns (pentru ven0m):

Eu cred ca libertatea nu este un concept ce tine de drepturi, politica sau alte standarde umane. Libertatea este o chestiune metafizica. Puterea de a alege.

Nu mi se pare ilogic sa iti iubesti mai mult neamul tau decat pe ceilalti doar pentru ca te-ai nascut intr-un anumit spatiu delimitat teritorial. Ca sa fac o comparatie: e ca iubirea de mama. Logic ca o iubesti pe mama ta mai mult decat pe orice alta mama pentru ca din ea te ai nascut. Asa e si cu tara. Iti iubesti tara pentru ca acolo te ai nascut.
Trebuie sa ne iubim patria dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa respectam patriotismul altor popoare. "Nationalist dar planetar original" - Raku.

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Pentru a-ti iubi neamul este suficient sa fi patriot, nu trebuie sa fi nationalist.
Dar Romania nu are patrioti adevarati ci doar nationalisti grohaitorisi spurcati, dar care nu scapa ocazia sa-si faca tara de ras si sa-i compromita renumele care ar trebui sa fie pozitiv, dar asa ceva din pacate nu mai exista tocmai datorita faptului ca Romania nu are patrioti ci doar nationalisti multi dintre ei fascisti!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

"Nationalismul ca si religia sunt principalele cauze ale tuturor razboaielor!" Pentru ca ai spus asta mi ai dovedit cat de prost gandesti.

| ven0m a răspuns (pentru shadovv):

Libertate inseamna sa poti face ce vrea, fara sa fii ingradit, atat timp cat respecti un sistem de norme morale care sa nu afecteze libertatea celorlalti. Fara egalitate nu se poate ajunge la compromisul asta. Faptul ca oamenii inteleg altceva prin libertate e cu totul altceva.

Nu poti compara neamul cu mama, neamul e forma dezvoltata a unui trib. cred ca in sec 21 ar trebui sa fim constienti ca toti suntem oameni indiferent de nationalitate. Si dupa cum bine se stie, patriotismul naste razboaie.
Nu mai stau sa dezvolt ca pierd timpul

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Da ai dreptate, dar "prostia" mea se bazeaza pe adevaruri luate din realitate!
Cum crezi ca fost Hitler?
Nu cumva Nationalist?
Ba chiar in plus de asta a fost Nationalist Socialist, adica pe scurt NaZist!
Era sa ma peesh pe mine de ras cand l-am auzit pe Nastase prin a nii 94- 95 spunad ca Romania trebuie sa urmeze calea Nationalism-socialismului.
In concluzie faptul ca eu sunt prost, pentru cei ca tine, nu este altceva decat un exemplu ca eu nu sunt asa ca voi, adica cel mai destept popor, primul din Europa, daca privim clasamentul intors cu fundul in sus!
Asa ca cei ca tine nu sunt competenti sa emita caracterizari de valoare pentru ca baune ditamai "inteligenta"in capul vostru de "desteptii ai europei"

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Sti ce faci tu? Atribui nationalismului un exemplu rau, adica pe Hitler. Pai asa pot si eu sa spun ca Stalin a fost ateu. Asta inseamna ca ateismul duce la marxism si la inchisori comuniste? Nu.

Nationalismul (la fel ca majoritatea lucrurilor) e bun atata timp cat nu cazi in extreme.

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Poi tu poti sa spui ce vrei, doar ca Stalin era si nationalist dar si preot hirotonisit, care a inteles ce inseamna religia si a procedat cum a procedat exact dupa modelul crestin.
Nationalismul este retrograd si cauza tuturor razboaielor din ultimele secole. Cei care traiesc de multi ani in UE STIU ca nationalistii sunt perceputi ca niste scarbe retrograde si periculoase, pe cand a fi patriot este vazut ca pozitiv!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Vrei sa spui ca comunismul functioneaza dupa modelul crestin?

Razboaiele nu sunt provocate de nationalism si nici de religie. Razboaiele sunt provocate de oameni cu interese.

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Evidenta ca DA!
Si comunismul ca si dictatura fascista lucreaza dupa modelul crestin impus de Constantin cel Mare, adica UCIDE-i pe toti care nu sunt de acord cu doctrina!
Poti tu sa ai interese mai mari ca Gigi Becali, ca pina la razboi este cale lunga! Ca sa iasa razboi trebuie sa fie vehiculat "interesul" religios al unei mase de oameni, de interesul economic al unei tari conduse de nationalisti, adica un interes interesul national declarat politic (de fapt un erasatz al religiei). Vezi cazul celor 2 razboaie mondiale, atat Kaiserul cat si Hitler nu au urmat interese personale ci Nationaliste

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Dupa parerea mea proprie si personala esti indobitocit de niste pareri atroce de exagerate si logica ta e plina de conexiuni gresite. O zi buna!

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Probabil, dar tot dupa o opinie generalizata, tu esti produsul unei scoli, despre care chiar presedintele tau zicea ca scoate pe banda rulanta tampiti si idioti, dar evident ca eu nu-i impartasesc pererea pentru ca stiu ca tu esti absolventul unei scoli comuniste de spalat creierul facute de ceausescu dupa modelul Hitler al carui mare admirator era, scoala pusa la punct de Goebels, asa ca inteleg de unde ti se trage nationalismul!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Omule. Am 17 ani. Ceausescu doarme de mult. Nu stiu de unde crezi tu ca sunt de acord cu marxismul. In primul rand sunt crestin si tind spre misticosuprarationalism si existentialism. Cat despre nationalism, e bun in limita eticii.

| M25M a răspuns:

Sa imi fie cu iertare, insa intrebarea nu cere un raspuns dificil. Cei care sunt credinciosi vor sustine ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, de altfel cum am si vazut la raspunsurile primite.
Fun Fact: daca treci cu bine de operatie se numeste voia Domnului, daca nu treci cu bine de o operatie se numeste malpraxis.big grin

| Ea12345 a răspuns:

Ai dreptate. Insa si credinta are rolul i in vindecare. Daca oamenii nu ar crede in ceva nu ar mai exista placebo. Multi oameni s-au vindecat crezand ca sunt bine, insa bineinteles ca aici nu includem accidentele grave sau bolile incurabile.

| Dorugar explică (pentru Ea12345):

Da, dar nu credinta in Dumnezeul religiei ci credinta in ajutorul pe care ti-l poate da Dumnezeul din TINE insuti, cel despre care te invata chiar Isus ca este asta:
- 1Corinteni 3.16. Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?

Indiferent de cui i s-au rugat fi sigura ca nu i-a salvat Dumnezeul Extraterestru din Ceruri ci exact Dumnezeul din ei, si pentru acest Dumnezeu nu ai nevoie nici de preoti nici de religie si nici de biserica!
Asa ca renunta la ele ca nu folosesc la nimic

| DyNo a răspuns (pentru Ea12345):

"Si inca ceva cum la blestemat sa sa tare pe fata pamantului, ce inseamna asta ca inainte serpi aveau picioare? sau zburau?" - ba da, se includ si acestea.

| DyNo a răspuns (pentru Ea12345):

"nu includem accidentele grave sau bolile incurabile." - ba da, se includ si acestea.
PS: Scuze pentru raspunsul anterior, am dat "paste" altui material.

| DyNo a răspuns:

"In aceste conditii ce rost au preotii si bisericile cand acestea nu va pot ajuta niciodata cu nimic dar va pot ajuta oricand spitalele si ingerii in halate albe numit si personalul medical?" - stiu eu cum ne ajuta preotii. Ne curata portofelele si buzunarele etc... de bani.

| tessa01 a răspuns (pentru DyNo):

Bine,stai un pic.Nimeni nu.i disculpa pe preoti.Preotii sunt o alta mancare de peste cu totul alta treaba.Aici se vorbeste de increderea in Dumnezeu.
PS:eu chiar nu inteleg de ce ii bagati pe preoti in aceeasi oala cu Dumnezeu

| Dorugar explică (pentru tessa01):

Pentru ca Dumnezeu este o scorneala a preotilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei vor sa fie salvati de stiinta dar la sfarsit ii multumesc zeului lor. Unii mai zic "dumnezeu lucreaza prin doctori". Daca ei traiesc "praise the lord" dar... daca ei mor "doctorul este vinovat".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorugar,esti limitat tata.cand ai o astfel de problema, e bine sa fie in actiune toata forta si energia benefica a universului.credinta ta, priceperea medicului si bunatatea si ajutorul lui Dumnezeu. daca unul din acestia trei nu-si face partea lui, esti mort.EU am fost in aceasta situatie.doctorul mi-a spus; am facut tot ce tinea de mine.deacuma depinde de Dumnezeu si de tine.si e chirurg, este tanar, si crede ca el leaga, iar Dumnezeu vindeca.doctorul e doctor de trupuri.preotul e doctor de suflete.iar Dumnezeu e doctor de amandoua caci el le-a creat.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Evident ca sunt limitat pentru ca adevarul limiteaza pe oricine la realitate in timp ce minciuna si mincinosii sunt libera sa zburde pina in ceruri si chiar sa bata cu buzduganul, zmeul dintr-al saptelea cer, ceea ce atei nu vor putea face niciodata.
Dumnezeul extraterestru niciodata in 2000 de ani nu a ajutat cu nimic in casa credintei in El.(adica biserica in care-l slujesc sarlatanii sai). si vrei sa ma convingi tu ca ajuta in casa Stiintei unde se vindeca nu prin credinta si rugaciuni ci prin stiinte antireligioase?
"Dumnezeul" care te-a ajutat a fost Dumnezeul din tine adica ala despre care vorbeste si rabinul Isus in 1 Cornteni 3.16, un Dumnezeu care este viu in tine si care nevoie nici de biserica nici de religie si nici de credinte in zeu gelos al unui trib de pastori primitiv care a fost inaltat la rangul de Dumnezeul Crestin de niste sarlatani condusi de un criminal in serie!
Intelegi diferenta?

| Paywa a răspuns:

Daca ai suferit un accident mi se pare normal sa accepti ajutorul medicilor, numai medicii te pot salva atunci.
Ne rugam la Dumnezeu pentru viata de apoi, sa ne mantuim si ne ducem in rai.

| Dorugar explică (pentru Paywa):

Pentru viata de apoi nu trebuie sa te rogi, ci trebuie sa respecti LEGEA si poruncile date de Dumnezeu, dar tu ca si toti crestinii nu respectati Legea Torei ci doar Legea unui ucigas care va invata ca Legea lui Dumnezeu este un Gunoi, v-ati ras pe bot inca din start de mantuire si de rai!
Asa ca studiaza atent problemele crestinismului sau nu-ti mai pierde timpul cu religia ca esti pacalita de sarlatani!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Degeaba te chinui. Au o logică ruginită.
Vor spune că paramedicii şi cei de la descarcerare îs trimişii lui Dumnezeu.
Că Dumnezeu lucrează prin mâinile unui chirurg.
Tot Dumnezeu direcţionează toţi banii pentru ministrul sănătăţii în donaţii pentru Catedrala Bântuirii Neamului.

| pati2021 a răspuns:

In personalul medical din Romania nu o sa imi pun sparante niciodata! ei stiu doar sa ceara mita! sa te jupeasca! sa isi bata joc de pacienti! si iar sa le ceara bani!

| Dorugar explică (pentru pati2021):

Te inteleg prea bine si iti dau dreptate, sistemul de sanatate din Romania functioneaza si el pe principiul ortodox, daca la preot dai mita pentru sarlatanie atunci de ce sa nu dai bani pentru munca efectuata!
Lucrurile se vor schimba in Romania cand cele cca 49 de mii de biserici vor fi trabsformate in dispensare publice si multele zeci de mii de sarlatani vor fi inlocuiti cu zeci de mii de doctori si surori medicale.