| Digikey a întrebat:

Daca popa care vine cu botezul este infectat cu noul virus, la cati enoriasi ar transmite virusul?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La cam cati ar trimite si magazinul din sat sau de la coltul blocului, daca ar fi un casier infectat cu virusul ala.

Deci este irelevanta treaba big grin

| Digikey explică (pentru DoarBogdan):

Casierul nu-ti umbla prin casa sa-ti stropesca peretii.
Popa intr-o zi daca are nevoie de bani viziteaza cateva sute de apartamente.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Digikey):

Oh, nu am vrut sa fac referire strict la partea religioasa, dar vad ca insisti sa subliniezi aceasta idee. Am vrut sa arat egalitatea dintre doua meserii pe plan profesional (nu spiritual). Totul este mai frumos cand nu ne legam de anumite parti pe care nu le intelegem si ne dam doar cu parerea, nu? happy

Dar daca chiar vrei sa dezbatem asta serios... nu am nici o problema.

Legat de partea stiintifica, de ce nu se strica apa sfiintita dupa mult timp? Sunt diverse motive, dar cele mai cunoscute ar fi argintul care se afla uneori pe diferite cruci, si se stie ca anumiti electrozi din argint impiedica impuritatile din apa (sau orice) sa se dezvolte si astfel face apa mai pura. Se adauga si busuicul, unde dupa cum stim are proprietati antibacteriene ajuta in dezinfectare. Pot sa mearga la biserica cati bolnavi vor sa pupe icoanele si daca vine cineva dupa sanatos, nu o sa pateasca nimic.

Legat de partea calendaristica, dupa cum stim popa vine prin casa in special la Boboteaza (si la Craciun) care este doar odata pe an, respectiv iarna cand este frig, iar atunci incepe sa arunce cu apa (in mica parte prin casa), acea apa ce prezinta cateva particularitati enumerate mai sus. Deci sansa se se intample asta este foarte mica.

Revenind la casieri, sa presupunem ca nu toata lumea plateste contactless sau cu efectiv cu un card de credit, multa lume inca plateste in numerar, adica plata cash. Dupa cum stii bani circula foarte mult, pot sa ajunga in diferita parti ale tarii incredibil de repede, din schimburi, plati, resturi si asa mai departe. Lumea se spala in principiu pe maini dupa ce plateste ceva sau inainte? Spala cineva banii? (desigur, pe langa camatari si cine mai obtine profit ilegal sau nedeclarat)
Deci nu, asa ca nu este mare lucru ca acel virus sa ajunga, nu pe peretii casei, ci chiar efectiv pe mainile omului si apoi cine stie pe unde. La o simpla cautare pe Google poti sa vezi ce boli pot sa transmita banii.

Acest principiu este valabil in diferite domenii de activitate, unul mai riscant ca altul, eu am dat doar un exemplu care mi-a venit la mana intamplator.

Dar sa raspund la intrebarea ta, ca nu vreau sa intelegi gresit raspunsul meu, cred ca la vreo 300 cam asa, depinde.

| Algo098 a răspuns:

La toti care nu au imunitate la acel virus.

| Mariushgv a răspuns:

La nici unul

| Dennis1993 a răspuns:

Totul este posibil, dacă a întrat în contact cu o persoana infectata cu noul virus. Șansele sunt 50-50.