| Furnicuta000 a întrebat:

Voi cati bani ii dati preotului cand vine cu botezul?

10 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Botezul a trecut de mult
Vrei sa faci sfescanie? sa iti sfintesti casa?
Cel putin 10 lei, nu stiupe nimeni sa fii mai putin.Plus ca preotul vine insotit cu cel care tine vasul cu agiazama inca 5 lei.Si copii care anunta venirea preotului sa zicem cate 3 lei si sunt cel putin 3 copii.
In plus trebuie sa ai pe masa un bol cu apa plata cu fir de busuioc

| Furnicuta000 explică (pentru Fatamuntilor):

La noi preotul vine de mai multe ori pe an, cam inainte de fiecare sarbatoare mare, vine cu dascalul, nu il invita nimeni, asa vrea el. Si stiu ca si in alte parti la fel se intampla.

Am zis treaba cu botezul ca asa e vorba, in sensul ca sfinteste casa

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Furnicuta000):

Daca vine special, eu zic sa ii dai mai mult!

| Furnicuta000 explică (pentru Fatamuntilor):

Pai eu ce incercam sa spun? Nu vine special pentru mine

Răspuns utilizator avertizat
| Alverto a răspuns:

Salut*. asta depinde de tine și cum vrei sa organizezi botez-ul

| Furnicuta000 explică (pentru Alverto):

Ma refeream cand vine sa sfinteasca pe la oameni prin case, asa se spune, ca vine cu botezul, dar de fapt vine cu mai multe ocazii, de ex inainte de sarbatori

| Alverto a răspuns (pentru Furnicuta000):

Aaaaa. pai nu trebuie sa dai niciun ban, deoarece niciunde in biblie nu spune că preoții trebuie sa ia banii oamenilor pentru sfințire. Deci nu mai da când vin cu sfințirea, daca te întreabă de ce nu vrei sa dai bani le spui "dar voi pentru asta sunteți preoți, pentru bani?" Etcwinking

| Furnicuta000 explică (pentru Alverto):

Da, dar 90% din oameni dau bani

| Alverto a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, și eu mai dau bani (ocazional) să nu mă creadă un needucat, dar cel mai bine ar fi sa nu dai așa des, deoarece e cam inutil