| Moisie a întrebat:

Daca preotii il slujesc pe Dumnezeu, atunci de ce nu-i plateste Dumnezeul care le da de lucru?
Iar daca preotii se cred parintii nostri, atunci din ce cauza nu contribuie material la hrana si imbracamintea noastra asa cum fac niste parinti?
Sau nu cumva totul este o minciuna?

Răspuns Câştigător
| Elvina a răspuns:

Dacă Dumnezeu e atotputernic de ce are nevoie de banii noștri? Nu el are nevoie, ci popii. ca să le crească burta mare și să își cumpere Jaguare și Mertane.

| Moisie explică (pentru Elvina):

Bravo, esti fatuca desteapta, pentru raspunsul acesta primesti o fundita

21 răspunsuri:
| ady123 a răspuns:

Cred ca te-ai facut inteles, nu crezi in Dumnezeu, nu mai stresa categoria asta cu intrebarile tale!

| milan9 a răspuns:

Dar in religia iudaica, in Vechiul Testament, cum era? Dar astazi in religia ta cum e? Evreul de rand nu plateste si el o taxa, ceva?

| milan9 a răspuns:

Evreii spre exemplu, pentru cei care slujeau la templu, aveau zeciuiala, a zecea parte din venituri (!). Iar în privinţa Bisericii, în perioada de început, erau frecvent întâlnite DONAŢIILE ÎN BANI şi alte produse, chiar dacă unicul scop al apostolilor a fost răspândirea Evangheliei, pentru care au fost persecutaţi şi pentru care şi-au dat toţi viaţa!

- Luca 10, 7-,, Şi în această casă rămâneţi, mâncând şi bând cele ce vă vor da, căci vrednic este lucrătorul de plata sa."

- I Corinteni 9, 7 -,, Cine slujeşte vreodată, în oaste, cu solda lui? Cine sădeşte vie şi nu mănâncă din roada ei? Sau cine paşte o turmă şi nu mănâncă din laptele turmei?

I Corinteni 9, 14 - Tot aşa a poruncit şi Domnul celor ce propovăduiesc Evanghelia, ca să trăiască din Evanghelie.

I Corinteni 9, 9 - Căci în Legea lui Moise este scris: "Să nu legi gura boului care treieră". Oare de boi se îngrijeşte Dumnezeu?

I Corinteni 9, 13 - Au nu ştiţi că cei ce săvârşesc cele sfinte mănâncă de la templu şi cei ce slujesc altarului au parte de la altar?

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai foarte rau ca aveau zeciuiala.
Asta este dovada ca evreii nu aveau un Dumnezeu atotputernic ci i-l numeau Dumnezeu pe magarul cel care s-a pierdut in ceata si care avea puteri de pitic de gradina!

| AlexeHellsing a răspuns:

Serios? Chiar ești serios?
În primul rând Preoții sunt părinți spirituali. Dacă tot ai adoptat această expresie măcar folosește-o întreagă. Apoi, ești cumva preot? Dacă nu ești, de unde știi că Dumnezeu nu plătește preoții pentru serviciile aduse? Nu într-un mod universal sau propriuzis, dar plata este plată sub forme diferite.

| Moisie explică (pentru AlexeHellsing):

Ceee?
Cum se poate crede un parinte spiritual un sarlatan care traieste din minciuna, care are legatura probail de spiritualitate cub cel care singur se recunoaste ca fiind Lucifer si se mai si lauda ca este seful Iadului?
Pai ce fel de parinte este unu care iti ascunde ca el il slujeste pe cel pe care tatal ceresc i-l numeste Diavol, si iti cere sa-ti vinzi sufletul sefului Iadului?
Dumnezeu nu poate fi atat de prost incat sa-i plateasca pe cei care indeparteaza oamenii de Legea Sa (data expres oamenilor) si motiveaza ca e "Veche" si sa ii duca in ratacire spunandu-le sa urmeze o lege noua scrisa de niste cioflingari fara Dumnezeu condusi de un ucigas terorist ca falsul apostol Pavel! Oare cat de limitat trebuie sa fioe acela care crede ca niste cioflingari primitivi au avut puterea sa desfinteze Legea lui Dumnezeu?
Asa ca despre nici spiritualitate si nici despre relatii parintesti nu poate fi vorba absolut de loc!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Moisie):

,,Cum se poate crede un parinte spiritual un sarlatan care traieste din minciuna, care are legatura probail de spiritualitate cub cel care singur se recunoaste ca fiind Lucifer si se mai si lauda ca este seful Iadului?
Pai ce fel de parinte este unu care iti ascunde ca el il slujeste pe cel pe care tatal ceresc i-l numeste Diavol, si iti cere sa-ti vinzi sufletul sefului Iadului?,,

Aoleu, avem aici acuzații cam grave, poți să le susții prin dovezile afirmației? Poți susține că preoții în timpul Liturghiei îl slăvesc pe Diavol?

| Moisie explică (pentru AlexeHellsing):

Nimic mai simplu, acestea nu sunt parerile mele ci texte luate din Biblie, dar si din Istorie!
De ex Isus Christos a fost slavit timp de peste 1000 de ani, cu numele de LUCIFER... adica atata vreme cat circula Biblia Vulgata in limba latina.
Plecand de la faptul ca crestinii AU FURAT biblia religiei mozaice si au interprtat-o in mod marsavit se pot trage 3 concluzii, si anume ca crestinii nu au nici un Dumnezeu al lor, care sa le dea si lor o Biblie a crestinilor si nu una FURATA, a doua concluzie este ca acea Biblie este o minciuna pentru ca este interpretata altfel decat o interpreteaza rabinii care au scris-o sub atenta supraveghere a Duhului Sfant atunci cand ei RABINII au fost "inspirati"(si nu preotii crestini) si a 3-a concluzie este ca acel "dumnezeu" care te indeamna sa furi si sa minti si sa duci oamenii in ratacire cu mincinile tale, nu poate fi decat Dumnezeul veacului acesta, adica Diavolul.
Fapt confirmat si in 2 Tesaloniceni 2: 4 unde ni se spune ca Diavolul s-a asezau in biserici in locul lui Dumnezeu si se lasa slavit ca Dumnezeu, dar daca citesti atent postarile mele vei vedea ca sunt cam cca 30 - 40 de versete Biblice care duc catre aceasta concluzie enuntata mai sus.
Da! Pot spune ca preotii in timpul liturghiei il slavesc pe Dumnezeul veacului acesta, adica pe cel care se recunoaste singur ca fiind Lucifer si cel care a fost slavit, asa cum am spus mai sus, timp de peste 1000 de ani cu numele de Lucifer, si cel care in apocalipüsa 1:18 se lauda ca detine cheile MORTII si ale IADULUI, dar nu si ale VIETII si RAIULUI!

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns (pentru Moisie):

Dragul meu, ce spui tu este erezie curată. Fa-ma sa inteleg. Tu nu crezi ca Biblia este adevărată? De unde ai tu informaţiile astea. E clar ca ai cateva versete din biblie dar nu poti interpreta orice. Spune.mi te rog care e confesiunea ta, pentru ca tu ca Si creştin nu ai avea de unde sa crezi cu tărie toate aceste minciuni. Esti rătăcit. Si legat de preoti, in timpul lui Isus erau fariseii si toti invatatii, e clar ca erau nişte prefacuti dar tot in biblie mai este menţionat si Nicodim, cel care afirma ca Isus este Mesia

| Moisie explică (pentru Rebeca_Maria_1996):

Ba din contra, eu cred ca Biblia este adevarata, si daca in Biblie scrie ca Lucifer este Christosul. atunci eu care STIU ca e adevarat, accept acest lucru.
Pai tocmai ca eu nu interpretez niciun verset, de ex, acolo unde Isus zice ca nu a venit sa aduca Pacea ci Sabia, si nu iubire ci invrajbire intre copii si parinti si frati, eu exact asa inteleg, adica nu interpretez nimic!
Eu nu am confesiune ci doar o religie adevarata, si aceasta Religie se numeste STIINTA, care este bazata pe adevaruri dovedite si oricand verificabile si repetabile, si nu pe credinta a proasta!
Si daca un nebun zice ca alt nebun este dumnezeul, ce sa facem...sa credem toti nebunii?

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Unele lucruri au fost ascunse sau sunt incorecte, dar nu le putem spune minciuni. In Biblie scrie ca intre tine si Dumnezeu nu e nevoie de mesager si ca e o legatura directa, dar toate religiile,, se bat" intre ele. Mai exista si alte lucruri neclare dar care ti le poti clarifica singura. Nu uita ca si preotii sunt oameni happy

| Moisie explică (pentru CatelusaCuParulCret):

Un adevar spus pe jumatate, pentru ca cealalalta jumatate s-a ascuns in mod intentionat, este mai periculos decat 100 de minciuni gogonate.
Daca scrie asta in Biblie ce cuti tu la preot si la biserica?
Pentrun mine nu exista lucruri neclare in Biblie pentru ca le-äam clarificat de mult, acum doar pun intrebari sa imi verific parerile in ochii altora, si bininteles sa le schimb cand intalnesc altele mai bune.
Pentru mine excrocii si sarlatanii nu sunt oameni, chiar daca au aspect uman! Diferenta intre oameni si animale este acolo ca OAMRENII au CONSTIINTA, ceea ce animalele nu au, fie si cele cu chip uman

| Moisie explică (pentru Moisie):

Pentru Ady 123
Ba eu cred in Dumnezeu, si chiar in Dumnezeul despre care Isus vorbeste in Biblie, si anume in Corinteni 3:16 unde aflam ca noi suntem templul lui Dumnezeu si Duhul Sau sfant locuieste in aceste temple care suntem noi, sau cu alte cuvinte noi toti oamenii cu CONSTIINTA suntem adevaratii Dumnezei
Si tu vrei ca eu sa-l contrazic pe Isus?

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns:

Moisie, pui niste intrebari taaare "rationale"...
Fariseii (preotii) l-au intrebat pe Isus "Spune-ne, dar, ce crezi? Se cade să plătim bir cezarului sau nu?"
Isus, care le cunoştea vicleşugul, a răspuns: „Pentru ce Mă ispitiţi, făţarnicilor?
Arătaţi-Mi banul birului." Şi ei I-au adus un ban.
El i-a întrebat: „Chipul acesta şi slovele scrise pe el ale cui sunt?"
„Ale cezarului", I-au răspuns ei. Atunci El le-a zis: „Daţi, dar, cezarului ce este al cezarului, şi lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu!"
Mat 17.25; Rom 13.7;
Preotii sunt considerati parintii spirituali ai omului. Ei niciodata nu au avut responsabilitatea parintilor in ce priveste lucrurile materiale.
Si acum legat pe prima intrebare. Oamnenii nu mai sunt obligati sa dea bani bisericilor, oamenii dau bani de buna voie si la porunca lui Dumnezeu in care afirma faptul ca suntem nevioti sa platim zeciuala bisericilor. Funda? ^_^

| Moisie explică (pentru Rebeca_Maria_1996):

Si tot asa dupa "logica ta" cei care nu aveau banii sa plateasca zeciuiala ci doar produsele campului si a gradinii sau a grajdului ar fi trebuit sa dea zeciuiala numai lui Dumnezeu si nu popilor-
Unde a poruncit Dumnezeu sa dea oamenii bani bisericii?
Tu crezio ca un dulgher care s-a nascut ca om si nu ca Dumnezeu si care nu a fost in toata viata lui nici macar o miiime de secunda un Dumnezeu. a devenit Dumnezeu exact dupa ce a murit si dupa ce l-au mancat viermii?
Nu ma fa sa rad!

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns (pentru Moisie):

Eaplica-mi te rog cum dai tu zeciuiala lui Dumnezeu? " aduceţi însă la casa vistieriei toate zeciuilule voastre. Puneţi-Mă astfel la încercare si veţi vedea daca nu va voi dschide zagazurile cerurilor si daca nu voi turna peste voi belşug de binecuvântare " Maleahi 3; 10

| Moisie explică (pentru Rebeca_Maria_1996):

Sau cu alte cuvinte, aduceti ma prostilor tot ce aveti ca eu va dau in schimb vorbe goale!
Eu nu dau nimic pentru ca nu sunt fraier, de dat dau doar ce-i prosti, iar desteptii strang ce au adus prostii!

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns (pentru Moisie):

Dar nu eu am dat porunca asta. Dumnezeu zice clar "ADUCETI" El nu zice. "Daca vreti aduceti". fa cum doresti tu, cum consideri tu.

| Moisie explică (pentru Rebeca_Maria_1996):

Care Dumnezeu? Daca crestinii aveau un Dumnezeu nu trebuiau sa fure Biblia si Dumnezeul din cer al unei alte religii!
cat despre Isus, el a fost un om de cand s-a nascut pina a murit si nu a fost un Dumnezeu nici macar o miime de secunda din viata lui aia de dulgher prapadit si certat cu munca.

| Moisie explică (pentru Rebeca_Maria_1996):

Evident ca vagabondul sarlatanI pe nume Isus spune mereub "sa aduceti" ca numai pe baza "adusului " prostilor care il credeau, putea traii bine fara sa munceasca! Si bineintele nu din ce ii trimitea din ceruri "atotputernicul" sau tata, impotent si ala ca un pitic de gradina.