| Narfundo a întrebat:

Daca preotii nu cred in Dumnezeu si isi fac meseria la fel ca orice om, atunci botezul ce este? Te poti boteza a doua oara la aceas religie?! La ce ajuta acest botez?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Toate aceste lucruri nu fac altceva decat sa ne familiarizeze cu acest sistem.Pentru unii va fi ceva normal, firesc.Dar noi crestinii cunoastem care este pericolul, pentru ca Dumnezeu ne-a instiintat cu mii de ani in urma si ne-a spus ca acesta este semnul fiarei.Cine il va primi isi vinde sufletul.Cei ce vor primi acest semn vor fi aruncati impreuna cu fiara in iazul de foc. http://www.youtube.com/watch?v=SpsqHNNvQB4

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Botezul nu te ajuta cu nimic daca tu nu esti schimbat. Daca nu esti un om nou nascut din Dumnezeu, daca nu ti-ai schimbat vorbirea, atitudinea, faptele.

| Urzi23 a răspuns:

Stai bre asa ca nu este ceva in ordine : ai facut tu un recensamint al preotilor si toti au raspuns ca nu cred in Bunul Dumnezeu? Vreau si eu sa vad sursa afirmatiilor tale, ca ateii se pricep sa bata,,,,,, deoarece sunt nascuti la cimpie Eu zic sa mai dai pe la scoala macar sa consulti psihologul scolii stiu ca este gratuit
Cu stima,,,,,

| Narfundo explică (pentru Urzi23):

Probabil unu ca tine are cu adevarat nevoie de psihologul scolii".Du-te tu la preot si spune-i cu tot sufletul tau ca vrei sa te spovedesti si impartasesti cu adevarat si vrei sa scapi de toate pacatele tale.O sa te trimita la dracuwinking.O sa te intrebe cateva prostii,apoi iti va zice " Pustiu tu nu vezi ca aici vin doar mosi, distrusi, saraci, indurerati? Ce cauti tu aici? Cam asta e psihologia lor. Daca te duci in biserica doar sa cumperi lumanari, pardon.Mai vorbim si dupa un botez, nunta, spovedanie si impartasanie, sa vedem atunci ce parere ai de ei.

| Urzi23 a răspuns (pentru Narfundo):

Poate ai chiorat sau tu citesti in dunga poate citesti de la dr la stinga ce am scris eu.Pun mai jos raspunsul meu
Parerea mea este sa nu mai bati,,,, chit ca esti nascut la cimpie si crezi ca este legitim acest drept din nastere rolling on the floor

Urzi23 a răspuns:
Stai bre asa ca nu este ceva in ordine : ai facut tu un recensamint al preotilor si toti au raspuns ca nu cred in Bunul Dumnezeu? Vreau si eu sa vad sursa afirmatiilor tale, ca ateii se pricep sa bata,,,,,, deoarece sunt nascuti la cimpie Eu zic sa mai dai pe la scoala macar sa consulti psihologul scolii stiu ca este gratuit
Cu stima,,,,,

| milan9 a răspuns:

Harul preoţiei, transmis Mântuitorul Hristos apostolilor şi apoi imediat preoţilor şi episcopilor, lucrează independent de vrednicia acestora (preoţi şi erpiscopi). Harul îşi realizează lucrarea în lume tocmai prin originea sa divină. Transmiterea lui se face în mod special prin sfintele taine...

| milan9 a răspuns:

Apostolii, primele comunităţi şi Biserica în toată istoria ei a acordat şi pruncilor botezul creştin.

Şi copiii au nevoie de botez căci „nimeni nu e curat de întinăciune chiar dacă viaţa lui ar fi o singură zi" (Iov 14, 4) şi „întru fărădelegi m-am zămislit şi întru păcate m-a născut maica mea" (Psalm 50, 6), precum şi „ceea ce este născut din trup, trup este" (Ioan 3, 6), etc.

Deşi biserica s-a confruntat cu puternice persecuţii, au supravieţuit totuşi mărturii chiar din al doilea secol creştin privind botezul copiilor:
Origene ( 185 - 254 d.Hr!) spune: „Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împărtăşi şi pruncilor botezul"
Irineu de Lyon (130-202!): "Iisus a venit să mântuiască prin Sine pe toţi, adică pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bătrâni"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La botez primesti in chip nevazut pecetea Duhului sfant pe frunte, cand preotul te miruieste.satan va avea siel o pecete, despre care scrie in apocalipsa.semnul fiarei ce va fi pus pe mana sau in frunte. daca va fi sub forma de cipuri biometrice, acele locuri sant cele mai sigure.mai tarziu vor fi imprimate cu laser. dupa ce din cauza litiului din biocipuri vor muri multi oameni la trei ani de la implantare.numarul este 666 iar mesajul este; eu sant al tau, tu esti al meu.de buna voie vii la mine.in momentul cand iti vei implanta cipul Duhul sfant te va parasi lasandu-te in sama celui pe care l-ai crezut.da, vei spune.dar necrestinii? citeste pilda celor doi fii, si vei vedea sau iti vei da seama. pilda fiului ascultator si al celui neascultator.

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia asta cu cipurile este si la noi in Romania?

| EmaS a răspuns (pentru CryChristiAN):

Toate aceste lucruri nu fac altceva decat sa ne familiarizeze cu acest sistem.Pentru unii va fi ceva normal, firesc.Dar noi crestinii cunoastem care este pericolul, pentru ca Dumnezeu ne-a instiintat cu mii de ani in urma si ne-a spus ca acesta este semnul fiarei.Cine il va primi isi vinde sufletul.Cei ce vor primi acest semn vor fi aruncati impreuna cu fiara in iazul de foc. http://www.youtube.com/watch?v=SpsqHNNvQB4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonime? totul a inceput subtil sipe nebagate in sama.intai cu,semnarea condicii la servici. dupa aia cu legitimatitii de acces,in cluburi, intreprinderi, firme, stadioane. apoi cu legtimatii cu banda magnetica, preturi sub forma de liniute unde predomina numarul 666. apoi carduri bancare, care sant premergatoarele cipurilor biometrice.pasaportul biometric. apoi cipul care va contine toate datele tale, conturile.si vei putea fi urmarit oriunde in lume. semnul 666 se spune ca nimeni nu va putea vinde sau cumpara daca nu il are.inchipuieti o voata fara cip,care inseamna identitate, bani, card sanitar, pasaport, toate la un loc.totul va parea firesc nincat nimeni nu se va intreba si nu se va teme de asa ceva.

| misu a răspuns:

Hai ca asta cu busuiocul e tare

| mikkimikchela a răspuns:

Botezul este o taina prin care scapam de pacatul de la Adam si Eva iar daca preotii sunt oameni si sunt muritori dar el nu-si face meseria de om ci de preot tu, de exemplu poti lua busuioc si sa zici acolo o rugaciune dar apa tot se strica iar preotul face minuni, fiind agheasma nu se strica

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns (pentru mikkimikchela):

Hahahaha!
Nota 10!
Preotii nu isi fac meseria /datoria de om ci de preot, adica de sarlatan curvar si ahtiat dupa bani!
Ha haha aha!
Ca bine ai mai zis-o!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Nu toti sunt la fel!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Evident ca nu!
Aia batrani si impotenti nu mai sunt curvari, dar banul (adica Dracu) tot ii atrage!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Dar de unde stii tu?!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate nu stiu... poate mai sunt si curvari, chiar daca sunt batrani.