| anonim_4396 a întrebat:

Daca preotul vine sa sfinteasca casa de boboteaza trebuie sa Iasi icoana cu el?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Are el darul sfinteniei, sau darul de-a lua banii? Cine i-a spus sa faca asa ceva? Cine a spurcat apa care este de la Dumnezeu, este vitala? Asa este omul care nu vrea adevar, face orce practici saracul, pentru ai fi mai bine, tot cauta binele, dar binele, nu-i. Nu bate la usa la care trebuie.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In vechiul Israel doar in anumite cazuri venea preotul la casa, dar odata cu moartea lui Isus toate aceste legi au fost abolite.Romani10:4

| milan9 a răspuns:

Harul este un lucru concret. A nega lucrarea harului inseamna a-L nega pe Fiul lui Dumnezeu.

Actiunea de "sfintire", de binecuvantare a unor lucruri prin lucrarea harului lui Dumnezeu exista.

"Sfintirea" se refera si la "confirmarea" unor lucruri pentru a fi folosite in cinstea lui Dumnezeu (obiecte de cult precum cele ale evreilor).

| milan9 a răspuns:

Actiunea de "sfintire" de binecuvantare a unor lucruri prin lucrarea harului lui Dumnezeu exista.

Harul este un lucru concret. A nega lucrarea harului inseamna a-L nega pe Fiul lui Dumnezeu.

"Sfintirea" se refera si la "confirmarea" unor lucruri pentru a fi folosite in cinstea lui Dumnezeu (obiecte de cult precum cele ale evreilor).

| milan9 a răspuns:

Harul preotului nu este meritul lui (fiecare om este pacatos) ci este al lui Hristos care S-A IDENTIFICAT cu Biserica si cu preotia Bisericii Sale:

-,, ...ca s-o înfatiseze Siesi, Biserica slavita, NEAVÂND PATA SAU ZBÂRCITURA, ori altceva de acest fel, ci ca sa fie sfânta si fara de prihana."- Efeseni 5, 25-27

-,, sa pastrati BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câstigat-o cu însusi sângele Sau." - Fapte 20, 28

Sau:
Coloseni 1, 18 „Si EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul nascut din morti, ca sa fie El cel dintâi întru toate."

| milan9 a răspuns:

Personal nu inteleg de ce nu sunt dati afara de la prima abatere astfel de oameni nepotriviti - fiind din acest motiv cei mai mari dusmani ai credintei lor.

Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Ma bucur ca ti-ai dat seama de imbecilitatea intrebarii si ai sters-o.

| wirus63 a răspuns:

Da pentru ce a luat-o la mine cind a venit si mia sis sa o sarut si ma sfintit doar pe mine si a esit?