| anonim_4396 a întrebat:

Daca vine preotul de boboteaa este obligatoriu sa sfinteasca toate camerele sau poate sa sfinteasca o persoana si gata?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Parintele arunca cu aghiasma de la intrarea in casa, apoi daca ai usile deschise, stropeste, daca nu, se limiteaza la acea incapere in care il poftesti sa intre.
O zi frumoasa sa aihappy

| wirus63 a răspuns (pentru caramela):

Ce se limiteasa sa sfinteasca persoana care sta in camera numasi si ii da sas sarute icoana si el esa...ciudat

| caramela a răspuns (pentru wirus63):

Daca ai scrie un pic mai clar, poate am intelege si noi

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde ce acord se face cu el, daca omul vrea sa fie sfintit fara sa intre in casa lui preotul il sfinteste la biserica.

regis
| regis a răspuns:

Nimic nu e obligatoriu, nici macar sa vina preotul.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu e obligatoriu nici să intre dacă să intre în toată casă. Dar dacă vrei şi eşti creştină îl primeşti doar în camerele importante.

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu e obligatoriu nimic, dar e bine sa sfinteasca toate camerele, fireste. Preotul nu se uita ce ai sau ce n-ai in camerele respective...

| zaratu a răspuns:

Nup

| TPUuser199 a răspuns:

Depinde

| StefanL a răspuns:

Preotul intra doar in camerele in care lasi usa deschisa