| mady_3152 a întrebat:

De craciun vine preotul sa sfinteasca, nu? Eu asa stiu.
Ce trebuie sa fac cand vine? trebuie sa fie ceva pe masa? prajituri? vin? ce?
cum se iese inaintea lui? vin niste copii inainte? trebuie sa le dau bani? cati?
va rog ajutati-ma ca maine vine preotul si nu stiu ce trebuie sa fac.am doar 14 ani locuiesc la bunici si bunica e in spital. Trebuie sa primesc eu preotul, dar nu stiu cum.

Răspuns Câştigător
| Iustiina a răspuns:

Da vin preoti! la noi nu vin copii deci la asta nu iti pot da raspuns! Dar pe masa trebuie sa ai o farfurie cu apa si niste bani (poti pune 30lei, 20 lei, 50lei). si la uram...ar fi frumos sa servesti preotul cu un pahar cu vin... funda?

16 răspunsuri:
| mmary a răspuns:

Doar deschizi usa preotului si el va intra in toate camerele cantand ceea ce trebuie cantat dupa care tu va trebui sa pupi icoanahappy nu trebuie nimic pregatit in afara de curatenia din casa ...este un factor foarte important doar acest lucru fara prajituri fara vin fara nimicoh go on
la sfarsit ii vei da cantaretului sau preotului cati bani crezi tu de cuviinta.happy asta este tothappy sper sa se faca bine cat mai repede bunica ta:*

| thealchemist a răspuns:

Daca ai 14 ani nu cred ca se asteapta la ceva de la tine. adultii ar trebui sa aiba bani pregatiti. in cazul tau daca ai in plus, poti sa-i dai, dar la virsta ta nu cred ca se supara daca "lucreaza" pe gratis. doar arata-i respect si asta-i tot.

| heise a răspuns:

Imi pare rau de bunica ta. Eu stiu ca preototul sfinteste uneori casa, dar de Craciun stiam ca mancarea. Cred ca painea (trupul domnului) si vinul (sangele lui). Preotului trebuie sa-i dai bani, cam 15 lei ar fi de ajuns, sau doar 10 lei. Nu cred ca vin altii copii, adica nu inteleg de ce ar veni, dar daca e sa vina dale 10 lei (stiu cum e sa ti se dea 5 lei, e nasol). Scuze ca nu te pot ajuta.

| LittleandLiars a răspuns:

Da vine.

Pe masa ar trebui sa ai fructe ex. :portocale mere.
Intr-un cosulet mic daca se poate cateva bomboane sau prajituri. O sticla cu suc sau vin tu alegi. Si ii vei spune sa serveasca
Va bocani la usa cineva cu vreo 30 minute inainte de a veni preotul si de va intreba daca "Primiti cu Ajunul" si tu ii vei raspunde "Da" deodata ce ai pus intrebarea.

Ii poti da preotului 10 de lei si dascalului 5 lei si celorlalti cate 2 lei. Eu ti-am dat o suma cat dau si parintii mei dar tu dai cat potiwinking

Bafat si Craciun fericit alaturi de cei dragi happy!

| mary23 a răspuns:

Hei hei:*
Cand vine preotul nu trebuie sa faci nimic. Il primesti, te comporti normal si cand termina il intrebi ce ar prefera sa serveasca. Trebuie sa fii pregatita cu suc sau vin. Depinde de preferinte.Si da, daca ai placerea poti pune o farfurioara cu fursecuri pe masa. Daca te referi la copiii cu colindul depinde si cati sunt. Daca sunt gasca mare dai si tu 1 leu, 2 de caciula. Daca-s mai putini dai mai mult. Si hei, ai si tu grija cui deschizi!
Te pup :*

| DidudicaDi a răspuns:

Sigur, Preotul nu se serveste cu nimic daca vrei sa ai ceva pe masa niste prajiturele( daca vrei nu e obligatoriu) poti sa il servesti dar asta nu este obligatoriu.La preot cand vine in casa nu iese cineva inainte el vine singur cu un om cu care canta( cel putin asa se face in brasov) dar si il alte zone ale lumi ( Romania) este la fel deci sa recapitulam la preot nu iese nimeni in fata nu este obligatoriu sa ai puse prajituri pe masa daca doresti poti sa pui niste prajiturele sa il servesti pe el si pe domnul cu care vine.
In plus trebuie sa ai curateni si ordine in casa pentru a nu a avea o impresie proasta despre bunica ta si despre tine ( pentru ca Preotul vine in casa prin toata casa )

Asa preotul nu este nevoit sa vina seara poate venii in mijlocul zilei deci e mai bine sa stai acasa maine. sper ca ti-am fost de ajutor

Funda?

| eu09eu09 a răspuns:

Tu nu faci nimic doar deschizi usa iar el o sa iti arate o icoana pe care tu trebuie sa te inchini si sa pupi si atat si apoi dai bani la dascal daca vrei big grin fundita pls

| dArKcHiLd1 a răspuns:

Nu trebuie să pui nimic niciunde. Trebuie doar ca casa să fie curată happy Preotul va veni şi îţi va spune să saruţi icoana şi să faci cruce înainte s-o săruţi big grin La mine n-au venit copii dar dacă la tine vin le dai şi tu vreo 15-20 de mi big grin Sau pregăteşte şi tu ceva pe masă, cum ar fi prăjituri, lapte etc. Dacă nu le mănâncă ai noroc. Mai mult pentru. tine laughing laughing

Sper că te-am ajutat :* :*

Fundiţă?

| Iustiina a răspuns:

Vine in 5 ianuarie! si trebuie pe masa: o farfurie (bol) cu apa si niste bani... minim 20 lei...sau poti pune mult mai mult! despre copii.nu stiu la noi nu vin
fundita?

| Essekar a răspuns:

Sa fie curat si sa ai 10 lei pregatitzi in buzunar happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La preot sa dai 10 lei, la dascal 5 lei. Nu peste tot e obiceiul sa fie prajituri si vin pe masa, dar daca ai, poti sa le pui pe masa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El vine cu ajunul Craciunului. Trebuie doar sa ii dai bani si el iti va da o iconitza... Atata tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concluzii din urma vizitelor pastorale facute cu parintele de Craciun si Boboteaza. Cateva semanale de alarma: http://paginadefolos.blogspot.com/......un-si.html

| xoxxxoooxo a răspuns:

Deci: vine si te pune sa pupi o icoana.Atata tot.
Succes!

| SexyBoy01 a răspuns:

In primul rand la noi in sat primadata se duce un copil in fata cu clopotul si trebuie sa il auzi.Inainte sa vina sa fie curat iar usile deschise.Masa nu trebuie obligatoriu dar se poate da la preot un pahar de bere, vin, suc etc... Iar daca vrei apa sfintita lasa un pahar pe masa si iti va pune apa sfitita si langa 2, 3 oua daca se poate.La bani eu stiu ca se da 20-30 lei la sat.Succes iar sper ca bunica ta sa se faca cat mai repede sanatoasa.Craciun fericit si sper ca am fost de ajutor.

| babyyou a răspuns:

Deci...trebuie sa ai bani marunti pregatiti pentru pus in,, caldare`` si niste bani pentru preot, si eventual daca vre sa cumperi un calendar pentru noul an. Nu ai nevoi de vin, dar ar fi frumos sa servesti preotul cu o prajitura. Nu vin copiii, vine doar preotul si un epitrop. Cel putin la mine asa e.