| claudiu93 a întrebat:

Daca religia considera bunucrile materiale inutile pentru mantuire, iar banii sunt considerati chiar daunatori(banul e ochiul diavolului), atunci de ce in FIECARE biserica exista o cutie a milei in care oamenii sunt indrumati sa puna bani? Nu vi se pare putina ipocrizie?

E ca si cum ai vedea pe cineva ca mananca o banana si ii spui "hei omule, aia e otravitoare, o sa te trimita in iad. Mai bine dami-o mie ca eu sunt mai calit." Si apoi o mananci tu si te bucuri de ea. Asa mi se pare mie.
Si de ce bisericile din Europa adunau o gramada de aur si de bogatii si impodobeau bisericile cu cele mai scumpe materiale. Nu erau(sunt) preotii prea obsedati de lucrurile "lumesti"?

Faceti ce zice popa, nu ce face popa, probabil mi se va raspune. Dar daca nici popa nu face ceea ce spune poate ca stie el ceva.

19 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

@claudiu93,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Dar daca nici popa nu face ceea ce spune poate ca stie el ceva

Urzi23 in dialog :

Bre claudiu ai uitat sa spui ce stie popa si eu nu stiu?
Apoi :
Poate te deranjai sa spui ce stii tu si eu nu stiu

Cu stima,,,,

| claudiu93 explică (pentru Urzi23):

Ma refeream la faptul ca daca popa nu respecta niste reguli pe care incearca sa ni le impuna poate ca el, popa, STIE ca regulile alea si povestile alea sunt FALSE, dar se preface ca crede in ele. Poate ca stie mai mult decat vrea sa spuna. Asta am vrut sa sugerez.

| Urzi23 a răspuns (pentru claudiu93):

Claudiu93 explică (pentru Urzi23):
Ma refeream la faptul ca daca popa nu respecta niste reguli pe care incearca sa ni le impuna poate ca el, popa, STIE ca regulile alea si povestile alea sunt FALSE, dar se preface ca crede in ele. Poate ca stie mai mult decat vrea sa spuna. Asta am vrut sa sugerez.

Urzi23 in dialog :

Aha acum pricep este ca si cum ai spune :judecatorii care l-au eliberat pe nemernicul ala, care a condus beat si a omorit un taximetrist si pe prietena lui, nu credeau in legea statului roman, aprobata de instanta suprema legislativa parca parlamentul. Deci in mintea ta judecatorii corupti stiu ca legea dupa care trebuie sa judece este falsa rolling on the floor si parlamentul nu exista ca for suprem legislativ.
Apoi :
Hai bre claudiu ca esti haios si rid astia mici de tine.

| claudiu93 explică (pentru Urzi23):

Judecatorii corupti, care sunt foarte numerosi nu dau doi bani pe lege. Ei si famiile lor sunt imuni la lege. Dar ei impun legea asta pe care ei nu o respecta. Cam asta am vrut eu sa spun. Sper sa intlegi mai bine acum.

| Urzi23 a răspuns (pentru claudiu93):

Claudiu93 explică (pentru Urzi23):
Judecatorii corupti, care sunt foarte numerosi nu dau doi bani pe lege. Ei si famiile lor sunt imuni la lege. Dar ei impun legea asta pe care ei nu o respecta. Cam asta am vrut eu sa spun. Sper sa intlegi mai bine acum.

Urzi23 in dialog :

Aha deci ai ajuns singur singurel la vorba din popor "nu face ce face popa fa ce zice popa"
Apoi :
Tot nu ai reusit sa ma lamuresti ce au invataturile Mintuitorului ( Dumnezeiestile Scripturi ) cu niste rataciti?

| claudiu93 explică (pentru Urzi23):

Acesti preoti se considera mijlocitori in relatia oamenilor cu dumnezeu. Ei sunt cei care fac morala, care dau indicatii despre cum sa traim si ce sa facem in viata. Ei insa nu respecta indicatiile pe care le dau oamenilor. Iar tipul acesta de preoti este mult mai frecvent intalnit decat preotii care chiar cred in religie.
O alta problema pe care o am cu ei sunt amenintarile foarte grave pe care le fac celor carora nu fac si nu gandesc ca ei si anume ca vor arde in iad, ca vor suferi pentru eternitate si alte lucruri orible. Chiar daca poti sa zici ca ei nu obliga pe nimeni sa faca nimic faptul ca spun aceste lucruri mi se pare foarte grav mai ales pentru copii care pot sa ramana traumatizati de chestiile astea.
Daca zici ca predai invataturile mantuitorului ar trebui sa le respecti si tu, asta am eu cu preotii.

| Trinitas a răspuns:

Pentru ca trebuie sa avem biserici aurite, grandioase si cu mobila de firma ca sa invatam ca trebuie sa ducem o viata modesta. De asemenea, toate aureturile de pe pereti ne ajuta sa intelegem ca nu e bine sa iesim in evidenta prin aspect.
Preotii trebuie sa aiba grija de harul divin cu care au fost inzestrati, si asta nu se poate face mai bine decat cu o masina mai scumpa decat o casa in centrul orasului si vila cu lift. In acest fel isi fructifica si darul dumnezeiesc, deoarece lumea este mai convinsa ca trebuie sa-si imparta bunurile materiale cu saracii cand popa are ditamai crucea de aur la gat si se uita la cersetori cu dispret.
Vezi, totul are o logica.

| Varahil a răspuns:

Pai,vorbesti despre chestii diferite.Banul e,intr-adevar,ochiul dra,,,atunci cand ajunge sa-ti robeasca sufletul,cand ajungi sa furi,sau faci crima pentru el. Daca ai fi crestin dus des la biserica,ai sti ca banul vaduvei si al saracului sunt de multe ori singurele surse de venit ale bisericilor mici,de la sat.Iar in Apus. Vorbim de alte finantari, din alte surse.E alt subiect, in general.

| Varahil a răspuns:

Eu nu ma simt furat...Nu tin minte sa fi venit la mine vreodata un preot, sa-mi bage mana in buzunar, sau sa ma sileasca in vreun fel la o actiune de genul.Actul e benevol,se numeste donatie,nu ai nici avantaje,nici dezavantaje dupa aia.Iar donatia in sine nu conditioneaza mantuirea, si nu poate schimba relatia ta personala cu D-zeu.Din toate aceste puncte de vedere, rezulta ca te inseli.

regis
| regis a răspuns:

Nu religia a spus ca banul e ochiul dracului si nici ca ar fi daunatori. Dimpotriva, e cunoscuta expresia "dati Cezarului ce e a Cezarului", separand clar cele lumesti de cele dumnezeiesti. Banii si bunurile materiale nu au intr-adevar vreo utilitate in mantuire, dar asta nu le face daunatoare.
Tot religia crestina ne indeamna sa ii ajutam pe cei mai saraci, de acolo vine cutia milei, unde nu se pun "lucruri otravitoare", ci sume care unora le prisosesc si pentru altii sunt indispensabile.
Faptul ca unele biserici adunau si aduna aur si bogatii, arata intr-adevar o inclinare a omului spre lucruri lumesti. Si cel mai trist este ca deja aceste tendinte se observa chiar si in manastiri, unde in ultimii ani observ cu surprindere ca s-au strecurat incet-incet masini de lux, instalatii de aer conditionat, garduri de fier forjat cu porti automatizate, iar obiectele bisericesti facute prin orient se vand in magazine cu aspect de minimarket. Si sa nu fiu inteles gresit, nu cred ca tehnologia si stilul de viata modern nu se impaca cu religia, dimpotriva, cred ca biserica ar trebui sa fie mult mai deschisa spre nou. Insa manastirea eu o percep ca pe un loc cat mai indepartat de agitatia lumii de azi, unde doritorii se retrag pentru a putea duce un trai simplu, lipsit de lux, agitatie si tentatii.

| claudiu93 explică (pentru regis):

Manastirile atrageau dintotdeauna bogatii, documente importante, bani. Inainte de venirea lui Cuza, cea mai mare parte a pamantului arabil din zonele romanesti apartinea manastirilor. Iar taranii traiau foarte prost. Nu e nicidecum un lucru nou acesta. Doar ca oamenii inchid ochii la aproape orice cand biserica face un lucru. Cand preotii il invoca pe dumnezeu brusc oamenii devin supusi si obedienti.

| regis a răspuns (pentru claudiu93):

Dupa mine sa ai tiparnite, carti, pamanturi si chiar bani nu intra in contradictie cu a duce un trai simplu, lipsit de lux, dedicat spiritului. Si nici nu privesc prin prisma contrastului dintre bogatiile manastirilor si saracia de afara. Incompatibilitatea pe care o vad eu este strict intre ideea de retragere intr-un trai simplu si ideea de confort, care sigur nu exista cu doar cateva decenii in urma.

| Hirako a răspuns:

Pentru ca RELIGIA e o doctrina care supune oamenii.Cand ordinea nu mai poate fi mentinuta de conducatori, apare un popa, si, sub pretextul de " Eu sunt trimisul lui D-zeu, pupati-mi rochia! " pune 90% din oameni la punct.

PREOTII nu doar ca nu sunt "sfinti" cum ii considera unii, dar sunt mult mai pacatosi decat majoritatea oamenilor. De ce? Pentru ca una e sa minti si alta e sa minti in numele lui D-zeu.

| tbogdan22 a răspuns:

Partea cu zeciuiala e recomandata.
Legat de Biserica a decazut mult dar cum am mai spus nu este problema noastra ci a mai marilor acesteia.
Daca vreti sa faceti cu adevarat o fapta buna va recomand sa va interesati de o casa de copii, un azil de batrani si poate impreuna cu mai multi prieteni va interesati de ce au nevoie adunati bani si faceti pachete. Asta e cel mai bun si curat ajutor.
In rest e vorba de un fenomen social natural, puterea corupe, si ei sunt mai incercati ca noi din toate punctele de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca banii aia ar ajunge la saraci nu as avea nimic de obiectat dar ajunge in buzunar la popa / nu stiai ca cel ce zice ca banii nu aduc fericirea moare de fapt dupa banii specia umana e specia o ipocrita / fara banii nu ai ce cauta pe lumea asta mai bine te isi iei viata daca nu-i ai decat sa rada toti ca esti sarac asta e adevarul dar lumea i place sa fie mintita si manipulata dumnezeu e banul / ce sa-i fara banii nimic ABSOLUT nimic TOTI SUNT PE INTERES

| scumpik99 a răspuns:

Pai aceasta invatatura consta in faptul ca nu trebuie sa punem lucrurile materiale mai presus de Dumnezeu. Avem nevoie si de bani ca sa traim dar nu sa fim prea exigenti si sa dam si la celor in nevoi care trebuie si ei sa traiascawinking
Iar faza cu bisericile imbodobite:trebuie sa aducem mult respect casei lui Dumnezeu.Iar fiecare preot isi impodobeste biserica dupa posibilitati si cat de renumita e.De exemplu o catedrala o sa fie intotdeauna foarte frumoasa. Sper ca nu ma crezi o ipocrita dar Dumnezeu merita mai mult respect.

| claudiu93 explică (pentru scumpik99):

Crezi ca Dumnezeu are impresia ca noi ii aratam respectul prin lucruri materiale? De ce ar avea nevoie dumnezeu de aur, depodoabe si alte lucruri "lumesti". Ce legatura au cu asa zisa sfintenie a bisericilor? Cu cat de mai mult aur cu cat arata mai mult respect domnului?
Eu nu vad legatura intre respectul fata de dumnezeu si impodobirea bisericilor.

| scumpik99 a răspuns (pentru claudiu93):

Nu am vrut sa zis asta. Vroiam sa zis ca biserica trebuie sa fie imbodobita frumos pentru Dumnezeu.Asa cum imbodobesti palatul unui rege iar Dumnezeu este regele universului.Nu ii aratam respectul pentru asta, nicidecum.Cum ai zis si tu Dumnezeu nu are nevoie de lucruri materiale.Dar trebuie sa imbodobim biserica si sa-i aratam respectul cum putem.De ex, cand ii mamei tale o felicitare, ea nu are nevoie de ea dar o accepta pentru ca stie ca tu i-ai daruit-o cu toata inima si atunci se bucura.Asa se bucura si Dumnezeu
P:S:Cel mai important e sa ascultam de Domnul dar putem sa-i multumim putin si prin lucruri materialebig grinwinking

| Andreea19Alina a răspuns:

Pentru ca depinde cum iti folosesti banii. Daca vrei bani doar ca sa ai haine scumpe si sa duce o viata luxoasa,atunci nu este bine dar altceva este sa dai bani pentru fapte caritabile, pentru construirea unei biserici, nevoiasi etc.