| Andreeaioan115 a întrebat:

Daca rostesc Dumne, se considera ca am spus Dumnezeu? Sau trebuie sa il rostesc pana la capat, am nevoie de un raspuns, dau funda.

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, dacă te pocăiești. Adică dacă te spovedești, îți ceri iertare de la El și începi o viață nouă fără înjurături. Doamne ajută!

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cuvantul dumnezeu e un cuv tampit inventat in limba romana, spune iahve, asta il cheama, dumnezeu asta e un termen care defineste ceva nu un nume, ai inteles ideea

| sierra1 a răspuns:

Eu nu cred co face cineva difernța

| Mircea08 a răspuns:

Daca spui "profa" se considera ca ai spus profesoara?

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu cred ca inteleg intrebarea. Nu ai spus numele Domnului complet? Cu intentie?
Dumnezeu iarta, cere iertare prin jertfa Lui Hristos si o vei primi. Punct.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Te referi la înjurături, nu?
Da, se socoate.

| Andreeaioan115 explică (pentru CinevaAnonimă):

Eu i-am zis surioarei mele ce fel de gand de hula imi vine in cap, si am zis sa ma opresc si sa zic dumne, chiar se considera ca am Dumnezeu pana la capat?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, Dumnezeu știe că pe El l-ai avut în vedere când o spuneai. Să înjuri e păcat împotriva Duhului Sfânt, plus că nu e frumos, mai ales pentru o fată.

| Andreeaioan115 explică (pentru CinevaAnonimă):

Plang foarte tare, si am o mustrare de constiinta, sunt disperata, Dumnezeu ma va ierta vreodata?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ma crestino unde scrie in biblie in versiunea originala de dumnezeu? iahve este zeul evreilor, ce hula a facut din moment ce dumnezeu e un termen nu un nume

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Biblia de la Blaj 1795: cunoscută și sub numele de Biblia lui Clain sau Biblia lui Bob, reprezintă cea de-a doua traducere a Sfintei Scripturi tipărită în limba română. Numele divin apare în Exodul 6:3

Sănta Scriptură 1874: Numele divin este redat peste tot în Scripturile ebraice sub forma „Iehova".

Biblia N. Nitzulescu, 1921: Numele divin Iehova apare peste tot

Biblia de la București, 2001: Numele divin apare în Geneza 22:14

Biblia Fidela, 2009: Numele divin Iehova apare în Geneza 22:14, Exodul 6:3 și multe alte

Biblia Fidela, editia 2 2010: Numele divin apare în Exodul 6:3

Biblia Anania, 2012: Numele divin apare în Exodul 3:14

Biblia Cornilescu, ediția nerevizuită: Numele divin apare la notele de subsol de la Geneza 22:14 și Exodul 17:15, iar BC menționează la nota introductivă următoarele: „Cuvântul DOMNUL arată cazurile când acest nume corespunde în original cu YHWH (Iehova)".

Biblia Sinodală: În Facerea (Geneza) 22:14 și în Ieșirea (Exodul) 17:15, numele divin apare în text sub forma „Iahvé".

Biblia Galaction: În Facerea 22:14, numele divin este redat sub forma „Iahveh".

Biblia Ortodoxă: Numele divin apare în Facerea 22:14 (uneori la nota de sub sol) și în Ieșirea 33:19; 34:5, 6 sub forma „Iahve".

Traducerea lumii noi: Această traducere folosește numele divin de 7.216 ori, în Scripturile ebraice și în cele grecești creștine.

The Emphatic Diaglott, de Benjamin Wilson: În această traducere (engleză) a Scripturilor grecești creștine, numele „Iehova" se găsește în Matei 21:9 și în alte 17 pasaje.

Biblia BVA, 2018, în versiune actualizată, redactată de Viorel Silion: Numele divin apare sub forma Iahve

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Deci ești susținătorul înjurăturilor, da?
Chiar și să nu fie nume, are în vedere divinitatea și înjuratul divinității e păcat.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Omule dumnezeu e un termen nu un nume

Dumnezeu este fie termenul prin care se face referire la divinitatea supremă a celor trei religii monoteiste avraamice: iudaism, creștinism, islam, fie un termen sinonim cu acela de „divinitate, zeitate, zeu/zeiță". În general se poate determina la care dintre cele două sensuri se face referire într-un text prin faptul că în prima sa accepțiune termenul este scris cu majusculă, iar în cealaltă cu literă mică.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu

pe zeul tau il cheama iahve, dumnezeu poate fi zeus, orice zeitate

| Andreeaioan115 explică (pentru CinevaAnonimă):

Dar daca am ganduri de hula impotriva lui Dumnezeu fara de voia mea, Dumnezeu ma va ierta?

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ce ganduri aveai tu impotriva lui iahve?

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Sunt o pacatoasa, si mor de durere sad

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Esti pe naiba, pavel ucidea crestini si e sfant, numai dramatiza

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Dar te rog spune-mi ca daca spune Dumne se considera ca spun Dumne, eu m-am oprit din a spune hula!

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Omule dumnezeu e un termen nu un nume, e asa greu de inteles, e ceva inventat in limba romana stupid desigur, hula faci doar cand il injuri pe sfantu duh

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Adevărat vă spun că toate păcatele şi toate hulele pe care le vor rosti oamenii li se vor ierta; dar oricine va huli împotriva Duhului Sfânt nu va căpăta iertare în veac: ci este vinovat de un păcat veşnic." Aceasta pentru că ei ziceau: „Are un duh necurat." (Marcu 3:28-30)

Ce este hula împotriva Duhului Sfânt?
În Evanghelia după Matei 12:22-37 este descrisă o confruntare pe care a avut-o Domnul Isus cu fariseii, care, văzând cum Isus a tămăduit un îndrăcit orb și mut, au spus în prezența martorilor: "Omul acesta nu scoate dracii decât cu Beelzebul, domnul dracilor!" Domnul Isus a răspuns că nu poate Satana să scoată afară pe Satana și apoi a adăugat că El scoate afară dracii cu Duhul lui Dumnezeu și în concluzie a spus că hula împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertată nici în veacul acesta și nici în el viitor, lăsând pe farisei și pe toți ceilalți oameni să înțeleagă că vorbele spuse de farisei când au atribuit Satanei lucrarea Duhului Sfânt a fost tocmai o hulă împotriva Duhului Sfânt. Apropo, ei nu au zis nimic despre Duhul Sfânt, dar au hulit împotriva Duhului Sfânt, căci au tăgăduit persoana lui Hristos și lucrarea Lui mântuitoare atunci când au văzut aceasta clar. Ei au făcut multe mârșăvii de acestea, căci erau măcinați de pizmă amară. Tot așa procedau când căutau orice alte explicații posibile, numai să nu zică că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu. Apoi, când a înviat Domnul Isus Hristos, având cea mai mare dovadă a faptului că El este Mesia, totuși au preferat să vină la ostași să le plătească bani și ei să mintă zicând că ucenicii au venit să fure trupul lui Hristos.

În Evanghelia după Marcu 3:20-30 este descris un alt caz când au venit rudele să-L ia pe Isus, căci credeau că Și-a ieșit din minți. Tot atunci cărturarii care se pogorâseră din Ierusalim ziceau că Isus este stăpânit de Beelzebul și că scoate dracii cu ajutorul domnului dracilor. Afirmația lor a fost calificată de Domnul Isus ca și hulă împotriva Duhului Sfânt și Mântuitorul încă o dată a afirmat că acest păcat nu li se va ierta. Ultimele versete dau explicația de ce a spus Isus aceste cuvinte și ce înseamnă hulă împotriva Duhului Sfânt:

| fanernest123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Andreea, nu poti tu sa pacatuiesti cat poate "Dumne" sa ierte happy

| danut a răspuns (pentru RAY):

Te dai tu citit dar HABAR nu ai ce inseamna HULA impotriva Duhului Sfant. Asta SIGUR.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Ce este hula împotriva Duhului Sfânt?
În Evanghelia după Matei 12:22-37 este descrisă o confruntare pe care a avut-o Domnul Isus cu fariseii, care, văzând cum Isus a tămăduit un îndrăcit orb și mut, au spus în prezența martorilor: "Omul acesta nu scoate dracii decât cu Beelzebul, domnul dracilor!" Domnul Isus a răspuns că nu poate Satana să scoată afară pe Satana și apoi a adăugat că El scoate afară dracii cu Duhul lui Dumnezeu și în concluzie a spus că hula împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertată nici în veacul acesta și nici în el viitor, lăsând pe farisei și pe toți ceilalți oameni să înțeleagă că vorbele spuse de farisei când au atribuit Satanei lucrarea Duhului Sfânt a fost tocmai o hulă împotriva Duhului Sfânt. Apropo, ei nu au zis nimic despre Duhul Sfânt, dar au hulit împotriva Duhului Sfânt, căci au tăgăduit persoana lui Hristos și lucrarea Lui mântuitoare atunci când au văzut aceasta clar. Ei au făcut multe mârșăvii de acestea, căci erau măcinați de pizmă amară. Tot așa procedau când căutau orice alte explicații posibile, numai să nu zică că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu. Apoi, când a înviat Domnul Isus Hristos, având cea mai mare dovadă a faptului că El este Mesia, totuși au preferat să vină la ostași să le plătească bani și ei să mintă zicând că ucenicii au venit să fure trupul lui Hristos.

În Evanghelia după Marcu 3:20-30 este descris un alt caz când au venit rudele să-L ia pe Isus, căci credeau că Și-a ieșit din minți. Tot atunci cărturarii care se pogorâseră din Ierusalim ziceau că Isus este stăpânit de Beelzebul și că scoate dracii cu ajutorul domnului dracilor. Afirmația lor a fost calificată de Domnul Isus ca și hulă împotriva Duhului Sfânt și Mântuitorul încă o dată a afirmat că acest păcat nu li se va ierta. Ultimele versete dau explicația de ce a spus Isus aceste cuvinte și ce înseamnă hulă împotriva Duhului Sfânt:

| danut a răspuns (pentru RAY):

Imi pare rau dar trebuie sa repet, NU STI ce inseamna HULA impotriva Duhului Sfant. Penttru a intelege ce inseamna Hula impotriva Duhului Sfant trebuie sa STI ce ROL are in cadrul mantuiri Duhul Sfant, natura LUI si CE inseamna sa INSULTI (hulestI) Duhul Sfant. DACA nu sti TOATE aceste lucruri si NU ai si
BINECUVANTAREA Duhului, nu poti intelege. Iertare dar ce spui tu are legatura cu Hristos, nu cu Duhul Sfant chiar daca face parte din discutie (subiect).

| RAY a răspuns (pentru danut):

Omule tu nu vezi ca e copt paste, citeste

| Andreeaioan115 explică (pentru danut):

Pai am marturisit un gand negru surioarei mele si se primeste ca l-am insultat dar nu am rostit pana la capat numele lui Dumnezeu, m-am oprit, dar nu a fost cu intentie, ce este greu aici de inteles

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Andreea tu nu intelegi ca dumnezeu nu e numele lui si iahve

| danut a răspuns (pentru RAY):

Cand faci copy si paste iti insusesti mesajul transmis, nu arunci vina pe altul. Repet NU sti ce inseamna HULA contra Duhuliui Sfant.

| danut a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Draga Andrea, ai facut un pacat, marturisestel in fata lui Dumnezeu in rugaciune si cereti iertate si vei fi iertata. Tu NU ai pacatuit contra Duhului Sfant si nu te lua dupa Rai, Yahve ESTE Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Bine ca stii tu ereticule

| danut a răspuns (pentru RAY):

Intodeauna ereticii au fost copii lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Pe naiba cei care vin cu invataturi false sa il omori cu pietre

| hyozanryu a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Si ZAU este pacat sa spunem.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru hyozanryu):

Așa e.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, dacă te pocăiești. Adică dacă te spovedești, îți ceri iertare de la El și începi o viață nouă fără înjurături. Doamne ajută!

| Helper07 a răspuns:

Intentia conteaza, poate ca n-ai rostit cu voce tare dar in inima ta ai spus asta (probabil, adica daca era o injuratura nu cred ca te gandeai prea mult astfel n-ai fi rostit)