| yRossellay a întrebat:

Daca scrii despre pornografie e un pacat? Dar daca citesti?
As vrea sa raspundeti serios. De exemplu, e pacat sa citesti 50 de umbre ale lui Grey sau e pacat sa scrii chestii legate de pornografie? Mi se pare intr-un fel putin ciudat...adica majortatea au scris/citit cel putin o data o astfel de carte. Voi ce credeti? Asta inseamna ca toti am pacatuit prin asta?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca esti o credincioasa habotnica atunci este un pacat de neiertat, in schimb daca ai o fire libertina este un mod de a-ti mari si imbogati cunostintele de cultura generala.

| Lawliet14 a răspuns:

Totul ar trebui sa vina natural din punctul meu de vedere, intre doua persoane care se iubesc, soti daca se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, un pacat daca dai banii pe asa ceva.

| yRossellay explică (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca as da banii pe astfel de carti. Am intrebat doar daca e pacat sa citesti/scrii astfel de carti si am dat ca exemplu 50 de umbre, fiind cea mai cunoscuta creatie de acest fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru yRossellay):

Da, fiindca chiar si daca nu dai banii, tot investesti timp. E un cerc vicios.
Oricum ar fi, tot in pacat cazi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Literatura depinde de pacat ca sa existe.
de exemplu iliada e atat de departe de notiunea mea de pacat ca mi se ridica pulsul. pe asta o numim literatura cathartica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred intr-un dumnezeu prezent în tot ceea ce ne înconjoară, cred intr-un dumnezeu care inseamna iubire absolută. Și mai cred ca pe dumnezeu trebuie sa îl cauți înăuntrul tău, nu în afara ta.Așa ca tot ceea ce simti ca este bine și Îți place, ar trebui sa faci. Fiecare dintre noi are propria părere despre bine și rău, tot astfel cum fiecărei are propriile dorințe.

| MidnightR a răspuns:

Daca ar fi sa o luam dupa biblie, atunci 99% dintre adolescenti sunt deja pacatosi.Deci dai bataie, un pacat in plus nu te omoara laughing

| Voidwithin a răspuns (pentru MidnightR):

Schimba 99% cu 100% inclusiv toate personajele din biblie +Dumnezeu+Satana.

| DyingLight a răspuns:

Cum crezi de cuviinta. Lasa biserica, credinta e in sufletul omului, nu in pupatul moastelor. Daca tu consideri ca e un pacat, atunci nu citi! Nu te lua dupa altii!