| Tanasă_Cosmin_1999 a întrebat:

Daca singura cale pentru a ne curati de pacate e Sf. Spovedanie ce rost mai au acele rugaciunile de genu: "curatestema pe mine pacatosul" sau "de am gresit cu fapta, iarta-ma"

Răspuns Câştigător
| IoanTPU a răspuns:

Doamne ajuta! Vezi tu Cosmin si acele rugaciuni daca le spui din inima, cu lacrimi si cu parere de rau Dumnezeu se milostiveste si iti iarta unele pacate(citeste la parintele Cleopa-despre treptele rugaciunii).Si pacatele mai pot fi iertate si prin necazurile si nenorocirile care ti se intampla, dupa cum spune Parintele Arsenie:"Are Dumnezeu judecata si cu pacatele nemarturisite, dar pe noi ne ustura"-Pentru pacatele tale suferi! Iertati-ma daca v-am necajit! Asa sa ne ajute Dumnezeu!

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Doar jertfa lui Isus ne curața de păcate, daca ne caim sincer. 1Ioan2:1,2

| mentholinks a răspuns:

Nu cred ca-ti iarta nimeni pacatele decat Dumnezeu si din cate stiu eu, spovada a fost inventata de preoti pentru ca nu este nicio mentiune despre ea in Biblie. Totusi asta nu inseamna neaparat ca este rea, nu vreau sa-mi dau cu parerea pentru ca nu stiu. Ceea ce stiu e ca nu e asta conditia pentru ca pacatele sa-ti fie iertate. Daca vrei sa afli mai multe iti recomand sa citesti Noul Testament ca sa vezi ce a spus Isus, Fiul lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns (pentru mentholinks):

Mentiuni despre Spovedanie exista in Biblie, desigur... happy

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)
(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."
''Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de orice nelegiuire.''

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Citeste cu atentie:
(Evrei 9:22) Şi, după Lege, aproape totul este curăţit cu sînge; şi fără vărsare de sînge, nu este iertare.
Iisus a zis ca a venit sa implineasca legea.

Deci fa jertfe la greu.
Poti sa incepi cu capra vecinului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca se presupune ca habar nu ai ce e spovedania, de ce se face, si mai ales nu stii ce e pacatul.iar eu degeaba iti explic acilisea daca singurul neuron nu te ajuta a pricepe, deci problema nu e ca nu pricepi tu raspunsurile, ci ca trebuie sa schimbi intrebarile.