| myh4ytz4 a întrebat:

Mi se iarta un pacat daca ma caiesc dar nu merg la spovedanie

7 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Eu stiu ca Domnul iarta pacatele, nu preotul.Rugaciune.

| 4b a răspuns:

Ce atata spovedanie...te caiesti, te rogi Lui si incerci sa n-o mai dai in barawinking

| RAY a răspuns:

Depinde de pacat, poate vei nimeri cu mine in iad sasi las cartea mea de vizita?

| RaduMD a răspuns:

Potrivit credinţei mele, căinţa sinceră făcută în inima ta este suficientă pentru iertarea păcatelor mici. Dar, în ceea ce priveşte păcatele mari, este necesară spovedania.

Există, însă, şi credinţe care se vor creştine, din categoria protestantismului, care neagă necesitatea spovedaniei, chiar şi pentru păcatele mari şi susţin că o căinţă sinceră este suficientă chiar şi în cazul acestora.

Răspuns utilizator avertizat
| unul1 a răspuns:

Spovedania mi se pare un ritual psihologia mai mult. Tu te destainui unui confident/preot (dpdp psihologic nu e bine sa ti ceva in tine pentru ca te macina), spovedania te face sa iti regreti pacatul pe care l-ai facut si iti da senzatia ca este iertat odata cu canonul pe care urmeaza sa-l faci. Oricum eu nu cred in asa ceva desi este un ritual mai mult psihologic care te poate ajuta.

| Defreyor20 a răspuns:

Trebuie sa te caiesti pina la moarte la orce pacat facut!
Nimeni nu este mantuit acum pe acest pamint pentru ca Iisus spune " Cine va rabda pina la urma va fi mantuit " un exemplu http://www.razbointrucuvant.ro/......isihastul/