| Andreea_Brădescu_1998 a întrebat:

Daca la spovedanie uiti un pacat ti se iarta?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Harul lui Dumnezeu este cel care aduce iertarea păcatelor în Biserică. Din punctul de vedere al celui care îşi mărturiseşte păcatele, este necesară sinceritatea mărturisirii, regretul profund şi sincer pentru greşelile făcute, hotărârea de schimbare în bine a vieţii.

Este în acelaşi timp o mare diferenţă între a uita pur şi simplu din greşeală, şi a omite cu bună ştiinţă recunoaşterea unei fapte. În acest caz, persoana în cauză nu poate "fura" iertarea de la Dumnezeu într-un mod nesincer, ci săvârşeşte chiar, un mare păcat.

Uitarea unei fapte nu este un lucru ieşit din comun. Este bine să spui acest lucru la următoarea spovedanie. Există însă şi situaţii în care fapta uitată face parte din păcatele mai grave, cele care opresc temporar pe credincios de la primirea Sf. Împărtăşanie. În aces caz, este nevoie de sfatul duhovnicului.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Fără taina iertării, a spovedaniei sau a pocăinţei, nu există dezlegare de păcate!

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA, Mântuitorul a afirmat importanța harului iertării încredințat Bisericii Sale:

Ioan 20, 22: "Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;"
Ioan 20, 23: "Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Te pui acasa pe genunchi si vorbesti cu Dumnezeu asa cum ai vorbi cu tatal tau si ii spui Lui tot ce te apasa. Apoi Ii multumesti ca te-a iertat in numele lui Isus!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru EmaS):

Ea te-a intrebat din punct de vedere ortodox.
Logic, trebuia sa ii raspunda cineva (din 95% din Romania care este crestin-ortodoxa) care este ortodox, nu cineva din alte "congregatii".
Pe viitor, cand cineva intreaba o astfel de intrebare, nu mai raspunde, ca nu aici faci "evanghelizare", nu ai de ce, in ciuda ca aproape toata Romania este crestin-ortodoxa si va ramane, si crede in Evanghelia lui Hristos cea Dreapta, tu daca vrei sa faci un "bine" du-te la ultimele triburi care nu au auzit de crestinism, si acolo sa ii inveti.

| EmaS a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Cu ce drept imi ceri tu mie sa nu raspund la intrebare? Uiti ca avem aceleasi drepturi la Ministerul Cultelor? Ai grija! Cuvantul lui Dumnezeu trebuie respectat de toti oamenii.Preotul nu are putere sa ierte pacatele.Singurul este Isus Hristos.Nu mai da reply pentru ca nu vreau sa intru in polemici.Ti-am raspuns pentru ca tu ai fost primul care te-ai legat de o confesiune, dar trebuie sa respecti Cuvantul lui Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

"din 95% din Romania care este crestin-ortodoxa"
Poate daca stiu TOTI 95%, CREZUL ORTODOX altfel sunt FARA religie. Si acum ceva aritmetica: in romanica sunt cca 1500000-2000000 unguri care SIgur nu sunt ortodocsi, cca 1000000 catolici care nu sunt ortodocsi, cca 500000 baptisti care nu sunt ortodocsi, apoi cateva sute de mii penticostali(300), vreo 200000 adventisti si inca 300000 alti neoprotestanti, vreo 150000 arabi, turci, etc, samd. si circa 1000000 fara religie =(aprox) 5 (cinci ) MILIOANE de NEORTODOCSI. Intrebare, cumva tara noastra are (aprox) 95 de MILIOANE de locuitori? Nu cumva ar trebui sa scoatem MODESTIA de la naftalina?

| nesuferit a răspuns:

Nu, trebuie sa revii cu o completare

| Thunderstruck a răspuns:

Cine sa ti-l ierte fato? Ti se pare normal sa stai cu un sentiment de vina pentru ca ai spalat vasele duminica? Mie nu.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Dumnezeu nu există.
Fără sentimente de vinovăţie către o persoană ce nu există.
Pe curând!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Iti ceri iertare de pacate lui Dumnezeu in Numele Lui Isus Hristos.
Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihănit.
— 1 Ioan 2:1

Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de orice nelegiuire.
— 1 Ioan 9

Cum spune si @EmaS.
trebuie sa scultam de Cuvintul Lui Dumnezeu nu de traditii!

| tasmania a răspuns:

Pacatul nespovedit nu poate fi iertat. Trebuie sa mergi la duhovnic repejor - daca e vorba de un pacat a carui "ne-spovedire" te apasa sufleteste. Si-i spui ce si cum.

| alexmitzyy a răspuns:

Nu, tot ce ai spus ti s-a fost iertat dar ce nu ai spus nu ti-a fost iertat.

| andri22 a răspuns:

Nu ai cum sa uitibig grin

| NinaSimone a răspuns:

Nu cred. Trebuie sa il marturisesti la urmatoarea spovedanie.

| Helena08 a răspuns:

Daca l-ai uitat din greseala se iarta, dar trebuie sa-l mentionezi la viitoarea spovedanie.

| roxfox a răspuns:

Eu cred ca da, dar totusi cand iti amintesti ar trebui sa te intorci pentru a te spala de toate pacatele si de a fi curatit de ele in totalitate

| Herman_Haym_1952 a răspuns:

Cine ti a cerut sa te spovedesti?
Este scris; Marturisiti-va unii altii pacatele.Asta nu insemneaza ca la preot trebuie sa marturisesti, ci celui impotriva caruia l ai facut.
Nimeni nu poate ierta un pacat facut impotriva aproapelui, nici chiar Dumnezeu, ci numai aproapele insusi.

| Maria24111998 a răspuns:

Depinde. Parerea mea: Daca esti atenta la sfarsit preotul zice: "Domnul si Dumnezeul si Mantuitorul Nostru Iisus Hristos sa te ierte pe tine fiica si sa iti stearga pacatele iar eu nevrednicul preot si duhovnic cu puterea... " etc... Deci daca l-ai uitat si e grav, ar trebui sa marturisesti la urmatoarea spovedanie. Daca e mic, dar totusi ti-l amintesti ar trebui sa spui. Nu te costa nimic. Sper ca ti-am fost de ajutor