| DLeonard1998 a întrebat:

Daca sunt ateu inseamna ca pentru mine nu exista rai sau iad, dumnezeu sau satana si tot asa happy?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

"Ateu inseamna ca daca l-ai vedea pe dumnezeu in fata ta tot nu ai crede ca exista"
Daca l-ai vedea pe Brahma ai crede in el? Dar pe Zeus?

Lasand la o parte scepticismul ce cred ca vrei sa il ridiculizezi, de obicei ateii nu cred in nici un zeu dat fiind cate "dovezi abundente" au vazut in jur. Mai mult, eu cred ca daca ar exista (tind sa nu cred ca ar putea exista un astfel de monstru) nu stiu ce om cu mintea pe umeri chiar ar zice ca trebuie slujit!

Ai citit Biblia, ti se pare caracterlui lui Iehova unul placut? Ai da mana cu el?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Înseamnă că nu crezi în zei şi toate poveştile legate de aceştia (deci da, nici în rai, iad, demoni, îngeraşi, draci, şerpi vorbitori...).

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NOname):

Rai. Nu răi.

| NOname a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Da, mersi.hee hee

| Narcis2007 a răspuns:

Intrebarea suna ciudat, dar asa e

| Mădă0611 a răspuns:

Ce, vrei sa fii ateu, dar nu sti ce inseamna asta? Las-o asa, dumnezeu e sus si te vede.

| milan9 a răspuns:

Din pacate ai reusit la aceasta intrebare sa primesti raspunsuri in proportie de 98% doar de la atei...
Aşa că nu e de mirare că ţi s-au măgulit ideile subiective şi nu tocmai corecte pe care poate le aveai... sad

| sublime89 a răspuns:

Da, neaparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai leonarde? strutul cand vine o furtuna de nisip.baga capul in nisip.isi inchipuie ca daca nu vede furtuna nu exista.dar isi inchipuie doar.tu nu face ca strutul, fiindca atunci cand sa mori.o sa mori singur si no sa te poata ajuta cu nimic nici un ATEU, si nimeni de fapt in afara de ingerul de la botez.dar tu nu crezi nici in ingeri, asa e? probabil el credea in tine cand te-a ales, dar daca esti o dezamagire pentru el imi inchipui cat e de trist cand citeste ca tu esti DASTEPT TARE>esti ATEU.ce o mai fi si aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ca si cum ai spune: traiesc in Romania dar sunt de alta etnie, daca gresec voi fi sau nu sanctionat de legislatia acestei tari?!?

| Blamely a răspuns:

Exact asta înseamnă.

| Jasonn99 a răspuns:

Daca nu esti constient de un lucru asta nu il face inexistent.Doar ca nu exista pentru tine.Cat despre Dumnezeu, ramane la latitudinea fiecaruia in ce crede

| misterelvisz a răspuns:

Felicitarii! Daca esti ateu inseamna ca gandesti! Si eu sunt ateu, totusi nu pot uita o intrebare ce mi-a fost adresata de profesorul de religie in clasa a 4-a : Daca Dumnezeu nu exista si tu ai crezut in el ce pierzi? Raspunsul meu a fost : Bani de pe lumanari! Ok mi-a zis, dar daca Dumnezeu exista si nu crezi in el ce pierzi? Nici in ziua de azi nu am gasit un raspuns adecvat!

| Alphawolf a răspuns (pentru misterelvisz):

"dar daca Dumnezeu exista si nu crezi in el ce pierzi? Nici in ziua de azi nu am gasit un raspuns adecvat!"

Ai uitat ca esti ateu, sau esti ateu doar pe jumatate!? Convingerea ateului ca nu exista zei anuleaza acea intrebare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru misterelvisz):

laughing ce s-r fi facut crestinismul fara Pascal? Daca crezi si nu exista, ti-ai irosit viata.

| cerveau a răspuns:

Ateu inseamna sa nu crezi in Zei, in rest poti sa crezi daca vrei in rai, iad, reincarnare etc.

| RosaRoSalia a răspuns:

Ateu inseamna ca daca l-ai vedea pe dumnezeu in fata ta tot nu ai crede ca exista laughing exemplu :daca vezi un videoclip pe youtube cu un inger sau ceva care nu e facut in photoshop si negi orice ce pare adevarat inseamna ca esti ateu, adica nu crezi in nimicwinking Scuze pentru balbait laughing. Funda? happy

| Holiday a răspuns (pentru RosaRoSalia):

"...daca vezi un videoclip pe youtube cu un inger sau ceva care nu e facut in photoshop..."

Toate videoclipurile in care vezi tu nu stiu ce ingeri sunt fake-uri. Vrei sa crezi sau nu, asta e realitatea.

| KodrutZ a răspuns (pentru RosaRoSalia):

"Negi orice ce PARE adevarat" nu e totuna cu "negi orice ce A FOST DEMONSTRAT IN MOD IREFUTABIL ca fiind adevarat" nu crezi? Ateismul implica si o doza mai mica sau mai mare de agnosticism.

| KhludCiprian a răspuns (pentru RosaRoSalia):

"Ateu inseamna ca daca l-ai vedea pe dumnezeu in fata ta tot nu ai crede ca exista"
Daca l-ai vedea pe Brahma ai crede in el? Dar pe Zeus?

Lasand la o parte scepticismul ce cred ca vrei sa il ridiculizezi, de obicei ateii nu cred in nici un zeu dat fiind cate "dovezi abundente" au vazut in jur. Mai mult, eu cred ca daca ar exista (tind sa nu cred ca ar putea exista un astfel de monstru) nu stiu ce om cu mintea pe umeri chiar ar zice ca trebuie slujit!

Ai citit Biblia, ti se pare caracterlui lui Iehova unul placut? Ai da mana cu el?