| mentholinks a întrebat:

Daca sunt preot si fac regulat sex cu mai multe enoriase e pacat mare sau mi se iarta fiindca sunt omul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Un om e al lui Dumnezeu daca se dedica sa se supuna lui Dumnezeu, El nu face dispense pentru poruncile Lui pentru nimeni

| J0B0MAT a răspuns:

Nu se iartă. Iadul te așteaptă.

| minrest a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ce iad ma, esti serios? A zis clar ca face asta regulat; tot ce e regulat presupune ordine, plan, consecventa, care plac lui Dumnezeu si se invata la seminar. Iar el se spovedeste, cel putin o data pe an, inainte de Paste, altui preot. Pacatele marturisite sunt iertate in crestinism.

| halogen001 a răspuns:

Problema e cu enoriașii. Enoriașii nu trebuie sa afle ca se supară. Cu zeul e ok, pentru ca el își vede de treaba lui și rămâne în cărțile cu povesti.

| minrest a răspuns (pentru halogen001):

Lasa-i sa stie, sa constate singuri superioritatea preotului, macar pe plan social si sexual, daca nu si spiritual, religios si cultural. Se supara enoriasii, foarte rau, sa marturiseasca popii acest pacat, ca sa se poate impartasi.

| acerr a răspuns:

Asta nu e nici gluma nici banc sec

| oykoj98 a răspuns:

Daca faci asta, nu esti omul lui Dumnezeu.

| AVAAVA a răspuns:

Cu atata mai mare este păcatul dacă ești Preot.
Preotul, doctorul, militarul, sau învățătorul dacă nu are vocație, poate distruge viețile altora.
Isus a spus clar Preoților care iubeau banul ca mai bine se făceau vameși. Asa și tu, mai bine îți alegeai orice alta meserie.
Dar Biserica Apostolică Ortodoxă este formata din mireni și Preoți pocăiți cât și din preoți și mireni păcătoși chemați la pocăință, așadar conștientizeaza păcatul, mărturiseștel, și roagă-te sa nu mai îl repeți. După care, când simți ca te-ai îndreptat, cere Binecuvântarea Duhovnicului tău și Impartasestete.
Caută-l pe Dumnezeu din toată Inima și dăruiește-te Lui dacă vrei sa ajungi în împărăție.