| Necunoscutu92 a întrebat:

Salut, daca fac un păcat grav și nu îl mai fac și regret Dumnezeu ma iartă chiar daca nu mă duc și la preot?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu crezi ca te iarta te iarta

| SilentRain a răspuns:

Dumnezeu te iarta, codul penal nu te mai iarta

| Panamax a răspuns:

Daca ai punctaj bun mai pierzi din el, exact ca la permis.
Popa nu poate sa ierte, doar da impresia.

| Octavian199 a răspuns:

Nu te poate ierta nimeni, doar persoana care a avut de suferit din cauza faptelor tale. ' Oare ma iarta Dumnezeu daca fac o crima?' Nu cumva trebuie sa ma ierte persoana care a avut de suferit de pe urma crimei mele? Evident xa sunt si pedepsit cu inchisoarea.

| Mircea08 a răspuns:

Dumnezeu iti poate ierta sau nu un pacat, daca iti pare rau ca l-ai facut, insa asta nu inseamna nimic. Raman celelalte pacate, si chiar daca ar ramane numai unul ar avea acelasi efect ca si daca raman toate, deoarece pacatul duce la moarte.
Dumnezeu iarta insa GRESELILE, de aceea ne si rugam in rugaciunea "Tatal nostru" "iarta doamene GRESELILE noastre".
Solutia este sa devii crestin deoarece crestinii nu au pacate deoarece toate pacatele i se iarta la botez, atunci cand aude si intelege invatatura lui Iisus, iar dupa aceea este scos de sub Lege si nu mai poate face pacate. Iata versetele care spun aceste lucruri:
(Faptele apostolilor 2:38) „Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh."
(Faptele apostolilor 22:16) "Şi acum, ce zăboveşti? Scoală-te, primeşte botezul şi fii spălat de păcatele tale, chemând Numele Domnului."
"Întru Care şi voi, auzind cuvântul adevărului, Evanghelia mântuirii voastre, crezând în El, aţi fost pecetluiţi cu Sfântul Duh al făgăduinţei,"
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 1/13)
"Căci păcatul nu va avea stăpânire asupra voastră, fiindcă nu sunteţi sub lege, ci sub har."
( Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel - 6/14)
Neavand pacat, crestini nici nu vor fi judecati :
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)
E bine sa vezi ce spune Evanghelia nu ce spune preotul care are unele interese ca sa duca in eroare pe enoriasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, roaga-te Lui din toata inima si te iarta(asta se numeste mantuire), doar de asta a murit pentru tine ca sa ai la cine sa te întorci(asta se numeste pocainta).

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiti-ar pocaitii sa iti fie. Aia sunt cei mai periculosi oameni.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Fara taina spovedaniei ma tem ca nu.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Faci ce vrei, ai doar o viata! Lasa religia sa le dicteze viata altora! Traieste dupa propriile reguli!

| Selenamontoya a răspuns:

Buna,sincera sa fiu cred ca este important sa porti credința în suflet dacă ție îți pare rău cu adevărat din suflet pentru ceea ce ai făcut atunci sunt sigura ca Dumnezeu de iartă,sunt oameni care merg la biserica doar din obligație fără sa aibă credință în suflet și oameni care totuși nu merg la biserica, însă îl au pe Dumnezeu în suflet.Da, e bine sa mergi la biserica, dar credința vine din suflet, deci în principiu daca cu adevărat Îți pare rău Dumnezeu te iartă.

| Selenamontoya a răspuns:

Buna,sincera sa fiu cred ca este important sa porti credința în suflet dacă ție îți pare rău cu adevărat din suflet pentru ceea ce ai făcut atunci sunt sigura ca Dumnezeu te iartă,sunt oameni care merg la biserica doar din obligație fără sa aibă credință în suflet și oameni care totuși nu merg la biserica, însă îl au pe Dumnezeu în suflet.Da, e bine sa mergi la biserica, dar credința vine din suflet, deci în principiu daca cu adevărat Îți pare rău Dumnezeu te iartă.

| Revolutionar1989 a răspuns:

Dumnezeu nu exista! Este imaginatia noastra!