| danimarinescu a întrebat:

Dacă te nășteai în altă țară erai tot creștin?

* agramați și cei care nu își pot argumenta opiniile într-un mod civilizat, sunt politicos rugați să se abțină.
** orientarea mea spritual-religioasa este puțin importantă

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ce religie ai depinde de poziția geografică, dar mai sunt și mulsulmani care au trecut la creștinism și invers, putem vedea că e o șansă mica sa îți schimbi religia in care ai fost inițial, hai sa spunem 10%, uni se convertesc pentru banii, sunt convertiți și pentru ajutoare de la pocăiți

27 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu aveam cum sa ma nasc în alta tara. Creatorul nostru ne decide fiecăruia întrarea în existenta, naționalitatea, sexul, tara în are nenastem, tipul de personalitate, talentele, trăsăturile fizice, etc.

| danimarinescu explică (pentru ania):

Se pare că îndoctrinarea religioasă are și stări grave, netratabile.
Cel mai trist lucru este că în 2023, sunt creștini bine pregătiți care vin cu argumente științifice în sprijinirea unor dogmelor religioase.
Nu și în cazul de față, cu tot respectul pentru doamnă.
Acum cu scuzele de rigoare, voi da un răspuns sper sa nu fiu asaltat cu indignare de "oițele cu blană de lup"
Dacă Creatorul acestui univers ne-a hotărât soarta pas cu pas fiecăruia după destinul scris și de nemodificat,
*ce rost are rugăciunea?
/ În forma de sugestie pozitivă o recomand.
**Dar cum poți cere prin rugăciune un lucru care este deja bătut în cuie?
*** Astăzi când oamenii de știință modifica legile naturii, ne uitam în cosmos sa descoperim planete asemănătoare cu planeta noastră, și multe altele lucruri care ne face să trăim confortabil la general vorbind.
Să credem într-o religie prin care elitele ne conduc din umbra că pe niște capre.
Dumnezeu ne-a dat un Einstein, un Edison, un Tesla și mulți alții să ne facă viața mai ușoară prin marile descoperiri. Vorba aia : Dumnezeu îți dă, nu-ți baga in traistă.
Dumnezeu este mult mai grandios și mare și guvernează acest univers cu mii și mii de galaxii în care sunt alte milioane de sisteme solare unde sunt milioane de planete asemănătoare cu a noastră.
Păcat astăzi copii nu mai învață în școli astronomie și științele naturii în natură dar învață obligatoriu o religie de îndoctrinare și îndobitocire a nației.
Vă urez succes în viață și rugați va la Dumnezeu (indiferent al cărei religii) sa ne de-a minte sănătoasă.

| ania a răspuns (pentru danimarinescu):

Nu am zis ca ne decide destinul, destinul ni-l decidem fiecare.
Eu nu ma rog ca să îl informez pe Dumnezeu desore ceva care nu știe, sau sa îl conving sa facă ceva care nu ar vrea ci ca să îmi alinieze eu gândurile la gândirea lui, sa înțeleg ce trebuie sa schimb eu la viata mea.
Cum modifica oamenii de știință legile naturii, nu pot nici măcar sa deturneze traiectoria vreunui uragan. Religia nu e obligatorie, părinții trebuie sa facă cerere ca să beneficieze copilul de ora de religie. Și pe urma fiecare alege în mod personal ce crede, nimeni nu poate impune altcuiva ce convingeri sa aibă la nivelul profund al conștiinței.
Einstein, Edison, Tesla nu și-au fabricat singuri creierele ci le-au primit în dar de la Creatorul nostru genial, creativ care ne-a creat în asemănarea Sa.
Ma rog constant pentru înțelepciune și o minte sanatoasa, asa cum zice Bibliabig grinaca vreunuia dintre voi ii lipsește înțelepciunea, s_o ceara de la Dumnezeu, care da tuturor cu mana larga și fără mustrare și ea ii vafi data. (Iacov 1:5

| danimarinescu explică (pentru ania):

Vă cam contraziceți, folosiți dogmele din predicii, învățate pe de rost.
Știința în ziua de azi, poate opri ploaia, uragane, preconiza cutremure. Din curiozitate ar trebui să lăsați textele adunate acum 1500 de ani, să vedeți ce înseamnă HAARP pe mapamond.
V-ați pus vreodată întrebarea câți oamenii mor de foame, doar pentru că nu s-au născut într-o zonă cu pământ fertil.
Unde Puterea care poate opri uraganele dar nu o face?
În biblie scrie un pasaj în care evreul analfabet Jeshua expusă în Matei, cap. 6, versetul 25-34
Jeshua îşi îndemna
ascultătorii să abandoneze orice grijă pământeană şi credea că
oamenii pot trăi după legile naturii, fără a învăța si a munci. Dădea de exemplu păsările care „nici nu seamănă, nici nu treieră, nici nu adună
în hambare", dar sunt hrănite de „tatăl ceresc"
Religia nu este obligatorie dar există discriminare pentru copii care merg la cursuri, vorbesc din exemplul personal.
" convingeri la nivelul profund al conștiinței" xenofobie, pedofilie, incestul și multe alte imoralității la care ne îndeamnă și exemplifica mizeria pe care o citiți și considerați cartea mântuirii.

| Drake21 a răspuns (pentru ania):

Eu m ai vorbesc si cu Dumnezeu, Bai ce probe au astia la rezervisti rolling on the flooreu cum trec? Si trimite un om si te m ai indruma el ca sa treci

| Drake21 a răspuns (pentru danimarinescu):

Da de pe timpuri trageau cu tunurile spre cer ca sa ploaie

| danimarinescu explică (pentru Drake21):

Crearea ploii artificiale nu este ceva nou. Procesul a fost dovedit ca posibil acum mai bine de 80 de ani, chiar de către o româncă. Procesul este însă relativ complex şi costisitor de utilizat pentru o regiune cu adevărat mare.

Cunoscută şi sub numele de precipitaţie artificială sau pluvicultură, ploaia artificială este acţiunea de a induce în mod artificial sau de a creşte precipitaţiile ploioase, de obicei, pentru a combate o secetă.

În conformitate cu proprietăţile fizice diferite ale norilor, acest lucru se poate realiza folosind avioane sau rachete pentru a semăna în nori catalizatori, cum ar fi gheaţă uscată, iodură de argint şi praf de sare, pentru a face nori de ploaie sau creşte precipitaţiile, în scopul de a elimina sau atenua seceta pe terenuri agricole, pentru a mări capacitatea de a rezerva apă pentru irigaţii sau de alimentare cu apă, sau pentru a creşte nivelul de apă a lacurilor de acumulare pentru generarea de energie electrică.

Pe scurt, ploaia artificială se obţine folosind iodură de argint. Această este introdusă pur şi simplu în nori, formând cristale de gheaţă din apa prezenţa în nori, care apoi cade pe pământ, din cauza greutăţii, sub formă de ploaie dacă e suficient de cald în aer sau sub formă de gheaţă dacă temperatură e sub zero grade Clesius.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu erai.

| Hyperion7 a răspuns:

Cred că întrebarea e formulată puțin greșit,eu cred că mai corect ar suna: Daca ai avea posibilitatea de a-ți alege religia,tot creștin ai fi fost?
Sau cel puțin la asta cred că faci referire, daca da, atunci da, as fi ales creștinismul.
Poate părea din afara o dogmă religioasă a contradicțiilor și puțin cam limitata din punctul unora de vedere, însă nu e chiar așa.
Fiecare dogma religioasă are strictețile sale și ar fi absurd să spui că cei creștini sunt mai înapoiați decât evreii sau hindușii, pentru că nu sunt.
Regulile trebuie sa existe în univers, pentru că dacă nu ar exista, lumea ar fi un haos total.

| RAY a răspuns (pentru Hyperion7):

Sau legalism că în China,citește despre asta, eu unu vad un lucru foarte bun, și Confucius a înțeles că omul e un animal, orice animal trebuie domesticit cu legi dure, acolo daca furi ești omorât

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Daca și cei mai înțelepți filosofi a căzut de acord cu aceasta idee, atunci e mai mult decât clar

| RAY a răspuns (pentru Hyperion7):

Aici depinde și de educația omului, nivelul de rațiune, logică, dar vezi secolul 20 cu popoare avansate, mandre de ele și cu idei nebune, dar în țării atee nu e rata mai mare de corupție, uite Ro Nr 1 la corupție în UE o țară creștină, dar nu se aplica legea

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Într-adevăr,nu exista termen de comparație intre doua mentalități contradictorii,respectiv cea rudimentară și cea avansata,cu toate că aceștia poate conviețuiesc împreună, exista reticenta acesta de a prelua valori și opinii unii de la alții, ceea ce este și normal, pentru că individul nu are ca scop împărtășirea de valori, ci binele propriu, egoismul.
Cât despre faptul că noi suntem numărul 1 la corupție,eu consider că nu ține de creștinism,ci,mai degrabă de faptul că poporul acesta a trecut printr-o etapa a vieții sale marcată de comunism și propaganda,iar oamenii fiind ușor "manipulabili" și slab formați din punct de vedere intelectual,au contribuit la situația actuală de formarea unei turme de oi condusă de mai marii ciobani din stat.
Cât despre faptul că legea acesta cu legile aspre,nici nu e nevoie, unii sunt deja pedepsiți mai mult decât ar face-o vreo lege morală sau socială de către însuși propria rațiune și propria mentalitate primitivă.
Cel puțin așa pun eu problema, c-o fi sau nu corecta, nu am de unde ști big grin

| RAY a răspuns (pentru Hyperion7):

Intra și tu pe Facebook sa vezi comentarii primitive, bigote

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Nu e nevoie, știu deja, vad asta și pe TPU și peste totbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru Sam7969):

Într-adevăr,posibil sa da, aici e greșeala mea.
Da și da
Pentru că celelalte religii par mult pe dinafară in ceea ce privește raportul dogma-realitate și se fabulează cu mult mai mult decât ar face-o creștinismul.

Da, este o construcție socială, dar cum explici faptul că în Biblie scrie lucruri care se întâmplă în prezent? Ok, e doar o simplă carte și poate nu are de-a face cu realitatea, însă cum explici acest aspect? De unde avea să se știe ce o sa urmeze?
Un exemplu este acest verset
Matei 24:7
Un neam se va scula împotriva altui neam, și o împărăție, împotriva altei împărății și, pe alocurea, vor fi cutremure de pământ, foamete și ciumi.
Primul Razboi Mondial,cel de-al Doilea, ba chiar și conflictul din Siria, Ucraina.

Legat de întrebările tale, cum îți ziceam și prima oara, viața nu se rezuma la știința, logică și rațiune.Viata îți poate genera erori tocmai pentru ce se abate de la știința, logica și rațiune.
Nu degeaba exista acest citat "Crede și nu cerceta"

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Dacă mă nășteam într-o țară necreștină? Îmi place să mă bat singur pe spate și să zic că da, aș fi ajuns singur la concluzia că ortodoxia este religia adevărată, dar nu știu dacă nu cumva m-aș minți pe mine însumi.
În altă ordine de idei, care care preiau credința părinților lor din inerție sunt la fel de răi ca cei care îmbrățișează ateismul dintr-un spirit de frondă adolescentin și cronolatrie.

| EestiSodalane a răspuns:

Da. Căutarea mea spirituală nu are nicio legatura cu țara în care m-am născut sau cu religia părinților mei.

| Drake21 a răspuns:

Nu. Erai in religia din tara ta, dupa na fiecare are intrebarile lui, din ce am inteles te poti intalni in rai chiar si cu un budist bun

| T0Teu a răspuns:

Dacă Dumnezeu ma are în plan, da, tot creștină eram ptc El ma lumina și ma aducea pe calea Lui. Are diferite metode pentru a o face. Astfel s au întors la Dumnezeu tot felul de oameni, precum satanisti, criminali, atei, musulmani, agnostici etc.

| Răzvănykă a răspuns (pentru T0Teu):

Si ce vrea sa demonstreze asta?

| T0Teu a răspuns (pentru Răzvănykă):

Ca nu conteaza unde m as fi născut, Dumnezeu ma putea mantui oricum, nu are legatura ca am crescut intr o tara asa zis crestina

| BaltaGamerProYT a răspuns:

Nu, religie depinde de poziția geografică foarte mult, dar în cele din urmă cred că realizăm ce idee stupidă este și deveneam ateu.