| anonim_4396 a întrebat:

Daca te sinucizi ajungi in iad? Chiar credeți că există iad și rai?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Pai bolnav mintal sau bolnav psihic e aceeași chestie sau zi-mi tu care e diferența".
Bolnav mintal sunt cei care s-au născut sau au dobândit afecțiuni care le-a perturbat cu totul discernământul și nu conștientizează problema lor.
Bolnav psihic sunt acei oameni care sunt conștienți de suferința lor; deci care au discernământ. Aceștia de pe urmă pot să fi fost sau nu internați în spitale psihiatrice. Ei pot să urmeze un tratament sau nu. Ei au discernământ.

Notă: nu voi da exemple de boli din nicio categorie, pentru ca nu cumva să înrăutățesc situația vreunui membru de pe TPU care urmează vreun tratament.
Prin depresie vor trece toți oamenii născuți pe pământ, fără nici o excepție, indiferent de vârstă.
Tuturor le doresc însănătoșire grabnică.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu stiu unde ajungi daca constinta ta numai exista,ratiunea mea imi spune ca nici unde, eu nu cred in iad sau rai,consider ca nevoia umana de a avea o siguranta si a intelege existenta haosului si a relativitati impuna astfel de credinte,dar cred ca peste multe trilioane de ani vom fi toti conectati la un Boltzmann brain, daca are cineva habar de asa ceva il rog sa imi scrie sa discutam, consider ca e o probabilitate sa mai existam inca o data cu toti asta daca nu cumva deja suntem un Boltzmann brain si am existat deja o data, nu stiu, dar chestia asta are o relevanta stiintifica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca te sinucizi ajungi in iad?
Nu.
Chiar credeți că există iad și rai?
Nu.

| milan9 a răspuns:

Veşnicia este o REALITATE pentru TOATE SUFLETELE!

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE!
Nu vrea nimeni varianta a doua, a îndepărtării de Sursa Vieţii şi a Fericirii, dar în CREŞTINISM, SCRIPTURA este cea LĂSATĂ SĂ SE PRONUNŢE, nu iniţiativele unuia sau altuia:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."
cclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "
II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.
Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.
Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE...

| mentholinks a răspuns:

Asa te-a prostit bunica-ta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da și da

| Bruno92 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dumnezeu nu tine cont că ai depresie gravă și nu mai poți lupta? Te trimite in iad? Mi se pare ceva ciudat ar fi un dumnezeu răzbunător sau unu ce nu înțelege aceasta boala gravitatea ei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bruno92):

Te-ai gandit ca probabil tu nu intelegi depresia? Si cu ocazia asta nu-L intelegi nici pe Dumnezeu.
In primul rand Dumnezeu nu te trimite niciodata in iad. Tu te trimiti singur in iad prin alegerile pe care le faci in viata. Dumnezeu vrea sa fim cu El in rai, dar noi avem liber arbitru si Dumnezeu nu ne poate forta sa facem ceva daca nu vrem. Daca tu alegi sa-L respingi pe Dumnezeu si sa mergi in iad e 100% alegerea ta. Si nu trebuie sa percepi iadul ca pe un loc de pedeapsa. Fiindca practic nu te pedepseste nimeni. Iadul nu e un loc, ci mai degraba e o stare a sufletului tau.
Si eu sunt in depresie, daca te ajuta cu ceva. Si sunt multe motive pentru care poti sa ajungi in depresie, dar de cele mai multe ori e pentru ca consideram ca ceva pamantesc si trecator e mai important ca Dumnezeu. Daca nu poti trai fara "dragostea vietii tale" sau fara un om sau fara bani sau fara orice in afara de Dumnezeu inseamna ca sufletul tau ti-e legat de pamant. Si nu incerc sa te invinuiesc de ceva pentru ca si eu ma aflu in exact aceeasi situatie. Sunt depresiv pentru ca pun anumite lucruri mai presus de Dumnezeu. Sunt constient de lucrul asta si incerc ca zi de zi sa ma lupt si sa imi inving Ego-ul. Nu rezolvi nimic daca te sinucizi. Nu o sa scapi de nicio durere fiindca iadul si raiul le traim de pe pamant. Daca acum te simti ca intr-un iad crezi ca dupa moarte o sa se schimbe ceva? Bineinteles ca nu. De ce s-ar schimba?
Gandeste-te ce inseamna a te sinucide. In primul rand viata ta nu e a ta. Dumnezeu prin mila Lui ti-a daruit-o. Nu este ceva ce iti apartine tie ci lui Dumnezeu. Dupa ce mori o sa-ti traumatizezi familia si prietenii. O sa pui pe ei atat o povara sentimentala cat si financiara. Pana la urma o inmormantare costa bani multi si dincolo de bani o sa provoci extrem de multa suferinta unor oameni. Suferinta si vinovatie. E ca si cum i-ai abuza emotional. E teribil.
De asemenea daca te sinucizi demonstrezi ca nu ai credinta in Dumnezeu sa te ajute. Imi pare rau dar cei lipsiti de credinta nu pot ajunge in rai. Trebuie sa crezi in Dumnezeu ca te va ajuta.
Ca de la cineva care are si el depresie, sper ca Dumnezeu sa te ajute sa treci peste.

| Bruno92 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mulțumesc frumos pentru acest răspuns da e și mai greu că am rămas fără nici un prieten adică cei din copilărie mau trădat, dezamăgit..acum sunt lupul singuratic și depresiv. Mersi încă o dată Man sper sa te ajute și pe tine Dumnezeu sa fi ok happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bruno92):

Cu mare placere! Amin!

| RKBlue a răspuns:

Crestinii considera ca da.
Oameniinormali considera ca nu. laughing
(Glumesc doar, nu ma omorati...)

Nu cred in rai si nici in iad.(Uneori pamantul pare un iad.E vina oamenilor)

Nu cred ca sinuciderea trebuie sa fie o varianta.Din pacate e.
Este cel mai trist lucru.
Cand se ajunge la ea inseamna ca acea persoana s-a dat batuta.A parasit jocul pe care il numim viata, fara sa mai incerce.
Sunt multe persoane care sufera de diferite probleme si se gandesc sa recurga la suicid.E trist.E rau.Si ceva trebuie facut.De asta avem psihologi, psihiatrii si terapeuti, ca sa ajute.

| fllu07 a răspuns (pentru RKBlue):

Creștinii falsi predau doctrine si idei care nu au suport biblic. Cum ar fi focul iadului.
Cat despre sinucidere, părerea mea personală este ca cei care recurg la acest gest, au anumite probleme de sanatate. Iar Dumnezeu, va ține cont de toți factorii, deoarece el vede inima si intențiile omului, astfel are o imagine completă asupra situației. Intelege perfect ce simte un om cu astfel de afecțiuni.

| RKBlue a răspuns (pentru fllu07):

Unii au probleme de sanatate.
Altii sunt la marginea unei prapastii si nu e nimeni sa ii salveze.
Sinuciderea e un lucru la care oamenii au recurs de-a lungul timpului din atat de multe cauze, de la frica de a fi prinsi de inamici (mai demult) la curmarea unor suferinte, de la depresie la altele...

"Intelege perfect ce simte un om cu astfel de afecțiuni."
Sa speram.
Oamenii sunt(o mare parte din ei, nu toti) gata sa judece fara sa inteleaga sau sa incerce sa inteleaga motivele. Uneori nu ai cum sa le intelegi.

| fllu07 a răspuns (pentru RKBlue):

Poti fi sigur ca Dumnezeu înțelege pe deplin toate situațiile prin care trec oamenii. El nu respinge pe nimeni. Pe toti, chiar si pe cei care îl contestă, îi consideră copiii lui, si le dă încă posibilitatea sa se apropie de El.

| anonimg a răspuns (pentru fllu07):

"Iar Dumnezeu, va ține cont de toți factorii, deoarece el vede inima si intențiile omului, astfel are o imagine completă asupra situației. Intelege perfect ce simte un om cu astfel de afecțiuni."
Probabil te referi aici la persoanele cu boli mintale, ale căror fapte Dumnezeu nu va ține seama, cum de altfel nici noi oamenii nu ținem seama. Dar Dumnezeu va cere viața acestora din mâinile acelora care i-a încredințat și nu a avut grijă de ei.

| Bruno92 a răspuns (pentru anonimg):

Adică a părinților? Sau cine ar trebui să aibă grija de ei? Pot ei însăși să aibă grija de ei depresia nu e o boala grava psihica persoana in cauza are discernământ, rațiune deci persoana care se sinucide va fi trasă la răspundere fiindcă nu o mai luptat sau nu o mai putut lupta. De aia am zis dacă ține cont că e o boala care nu e ca schizofrenia boala de "nebun " ci una care te termina dtpdv vine un moment când nu mai poți lupta atât de nasoala e acum depinde că se mai dau anntidepresive da nu întotdeauna ajuta daca depresia e gravă nu prea ajuta și nici Dumnezeu nu poate face ceva sunt șanse mai mari sa vindeci un tip de cancer decât o depresie cronica

| anonimg a răspuns (pentru Bruno92):

Lipsa discernământului este cu semnul întrebării. Un om care omoară pe alt om automat el nu are discernământ; și totuși este găsit ca unul vinovat care are discernământ; și este corect acest lucru.
La fel stau lucrurile și cu depresia. La un moment dat aceasta devine chiar păcat înaintea lui Dumnezeu; adica reprezintă o lipsă de încredere în Dumnezeu care poate să scoată pe om din necaz. Noi oamenii trebuie să ne educăm să cunoaștem pe Dumnezeu și să ne încredem în El, chiar dacă El îngăduie suferința în viața noastră ca mijloc de educație; de altfel și ca un ultim mijloc prin care oamenii s-ar putea îndrepta către Dumnezeu.

Deci doar un bolnav mintal nu ar fi judecat de Dumnezeu pentru crimă (sau sinucidere în cazul nostru).
Vor fi însă judecați cei care au probleme psihice și care recurg la acest gest extrem.
Ca să înțelegem puțin lucrurile, nici apostolii când au fost condamnați la moarte sau suferință, nu s-au sinucis ca să le fie mai ușor. Ei și-au încredințat viețile în mâinile lui Dumnezeu, și au avut credinta că într-o zi vor primi o viață mai bună odată cu învierea lor.
Noi trebuie să ne încredem în Dumnezeu indiferent de situațiile prin care trecem, și să nu ne temem de nimeni și de nimic. Vom ajunge acolo doar atunci când vom cunoaște pe Dumnezeu în mod personal. Cercetând lucrurile despre Dumnezeu, ne vom simți în mod automat atrași de El, și vom găsi o plăcere în cercetarea noastră.

| Bruno92 a răspuns (pentru anonimg):

Un bolnav mintal nu ar fi fost tras la răspundere da unu cu probleme psihice se cam fi... Pai bolnav mintal sau bolnav psihic e aceeași chestie sau zi-mi tu care e diferența că mai făcut curios

| Bruno92 a răspuns (pentru anonimg):

Pot da eu psihoza sau schizofrenia dar cu tratament aceștia funcționează că un om normal cel puțin relativ
Dar sunt cazuri cred mai grave gen handi ' locomotor sau idk Cum se spune poate mă ajuți tu sa îmi spui cum de numesc într-un mesaj privat. Da daca ai discernământ trebuie să plătești pentru faptele comise. Totuși ce e mai grav sa omori un om sau sa te și ucizi sau că gravitate e la fel în ochii lui Dumnezeu?

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Sinucizi * scuze sunt neodihnit happy

| anonimg a răspuns (pentru Bruno92):

Sinuciderea este tot o crimă, dar a cărei gravitate este mai mică, deoarece nu este însoțită de ură, vrăjmășie, egoism sau alte păcate. Ci sinuciderea este de obicei în extrema cealaltă, în care este însoțită de autocompătimire. (De obicei, dar nu mereu).
Sau cel puțin nu faci un rău atât de mare semenului tău.

| Bruno92 a răspuns (pentru anonimg):

Așa e, dar tot în iad ajungi. daca ai discernământ, sau purgatoriu cică ar fi la catolici cred ca e o gluma bună.

| anonimg a răspuns (pentru Bruno92):

"Pai bolnav mintal sau bolnav psihic e aceeași chestie sau zi-mi tu care e diferența".
Bolnav mintal sunt cei care s-au născut sau au dobândit afecțiuni care le-a perturbat cu totul discernământul și nu conștientizează problema lor.
Bolnav psihic sunt acei oameni care sunt conștienți de suferința lor; deci care au discernământ. Aceștia de pe urmă pot să fi fost sau nu internați în spitale psihiatrice. Ei pot să urmeze un tratament sau nu. Ei au discernământ.

Notă: nu voi da exemple de boli din nicio categorie, pentru ca nu cumva să înrăutățesc situația vreunui membru de pe TPU care urmează vreun tratament.
Prin depresie vor trece toți oamenii născuți pe pământ, fără nici o excepție, indiferent de vârstă.
Tuturor le doresc însănătoșire grabnică.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Depinde, la catolici ajungi in Purgatoriu, unde se decide destinatia ta finala: iadul sau paradisul.
2. Nu cred ca exista iad si rai si doar un neant. Iadul este viata pe Pamant, moartea este o eliberare spirituala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Dovada stă chiar în Cuvântul lui Dumnezeu care e Biblia, mai exact în Eclisiast. Citește aici:-> https://cercetatiscripturile.intercer.net/......tilor.html

| Bluestar15 a răspuns:

Pai ia intreaba-L pe Dumnezeu daca exista El si daca exista rai si iad, vorbesc foarte serios.Cine intreaba pe Dumnezeu si e si serios cu privire la ceea ce intreaba va primi negresit raspuns happy

| alex598 a răspuns:

Ajungi în iad când te sinucizi pentru că comiți un păcat. Raiul și iadul sunt adesea prost interpretate. Pe pământ sunt și puterile întunericului și Dumnezeu. În rai o să fie doar Dumnezeu fără diavol. În iad o să fie doar diavolul fără Dumnezeu.