| Holiday a întrebat:

Daca tot s-a imbolnavit arhiepiscopul Pimen, mare sef in Biserica Ortodoxa Romana, nu era normal sa-i fie aduse doua, trei baxuri de moaste de catre colegii lui, decat sa fie chinuit prin spitale?

Sau moastele sunt doar pentru prosti?

Ar mai fi o varianta sa se fi saturat astia de el si sa vrea sa crape. Posibil vreunul care i-a ochit postul, a ascuns moastele.

13 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Te crezi amuzant cu glumele astea de f*cebook?

| Panamax a răspuns:

De ce nu se duce la ditamai catedrala sa se roage la spiridus?

| Digikey a răspuns:

E usor sa radem dar in aceasta perioada sunt preoti care nu isi mai permit sa plateasca ratele la Mercedesurile S-Class luate in leasing.

| Tian44 a răspuns (pentru Digikey):

Exact laughing vai ce intorsatura pentru ei, si-o merita!

| GicaGigekGica a răspuns:

Aici ai dreptate. Ca sa fii mantuit trebuie sa faci ce zice Biblia, eu nu cred ca scrie nicaieri sa pupi icoane si moaste. Singurul care te poate salva este Iisus Hristos, nu maica Domnului, Petru, Arsenie Boca sau mai stiu eu cine. Dar cine sa ma asculte?

| NeamtuM a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Eu te ascult...pentru ca stiu ce zici...m-am saturat de ei pana in gat cum zicem noi romanii
Un singur verset intrece toate facaturile astea...(moaste icoane cruciulite si mai stiu eu ce)
Isus spune "eu sunt calea adevarul si viata, nimeni nu vine la tatal decat prin mine"
Nu vad ca zice dupa cum ai spus si tu...de Petru, Ioan botezatorul sau mai stiu eu ce.

| Dubb a răspuns (pentru NeamtuM):

Asta însemna că nu ai citit chiar deloc Biblia, nu suport sa aud protestanții ăștia care au apărut în secolul 16 că noi adevărată credință greșim și voi aveți dreptate. Cum puteți voi contrazice 2000 de ani de ortodoxism, Iisus și a cinstit maica chiar și pe cruce fiind s-a îngrijit de Maica Sa, cum poți spune că Maica Domnului nu e mijlocitoare, Hristos a lăsat niste porunci pentru a le respecta, oare el nu le-a respenctat?
Și apropo informați va prima icoana a fost pictata de Sfântul Luca care o infatisa pe Fecioara Maria cu Pruncul in brațe, altarul in care Hristos și a făcut lucrarea, daca tot va da ți deșteptați că, contraziceți voi ( repet 2000 de ani ) atunci va dau și eu un verset " Va veni vremea când vă veți rataci cu scripturile in mana ", sfinții părinți au luptat pentru menținerea creștinismului mii și mii de martiri, dar voi de unde să știți ați cam intarziat cu 17 secole. Cum sa nu cinstești au doar pe oamenii care sunt prieteni cu Hristos, din care izvorăște mir de mult pret, încă nu înțelegeți că nu sunt oase goale care putrezesc și se supun descompunerii, corpurile sunt intacte de mii și mii de ani, și apropo daca o spui pe asta cu chip cioplit, îți explic și cum e treabă cu icoanele, când te pui in genunchi in fata unei icoane nu spune absolut nimeni icoana da mi sănătate, spun Doamne, sau Maica Domnului da mi sănătate. Domnul la chip cioplit s-a referit la idolii pe care ii făceau de mult, la viteii de aur și așa mai departe.
Multa bucurie frate!

| Holiday explică (pentru Dubb):

"Cum puteți voi contrazice 2000 de ani de ortodoxism"

Nu e cea mai veche pacaleala, sunt altele mai vechi si la fel de cretine.

"...mii și mii de martiri"

Si musulmanii au "martirii" lor, la fel de dusi cu pluta ca ai vostri. Asta demonstreaza doar ca tampeniile religioase dau boli psihice unora.

| Dubb a răspuns (pentru Holiday):

Chiar raman uimita cat de cretin/cretina esti. Nu ai raspuns cu nimic concret, din ce am citit am dedus ca eu am gresit, dar tu nu ai venit cu nicio afirmatie contra, daca nu crezi in Dumnezeu nu mai veni si scrie tampenii pe aici. La informatia cu IPS Pimen de ce nu ai raspuns? Asteptati pana vom fi una.

| Holiday explică (pentru Dubb):

"La informatia cu IPS Pimen de ce nu ai raspuns?"

Care "informatie", bre? Cum ca ar fi lins aceeasi lingurita? E doar o afirmatie nesustinuta de nimic. Asa si eu pot afirma ca si-a tras-o cu toti aia care spui tu. Despre ce vorbim?

In schimb, faptul ca popa asta a fost securist imputit e un fapt real, si de asemenea ca musulmanii au martirii lor, e la fel de real.

| Tian44 a răspuns:

Ahahah, biserica. cea mai mare afacere globala sad normal ca ei sustin ca trebuie sa ne rugam la D-zeu. ei nu fac bani in perioada asta si sunt revoltati. As zice ca 95% din preotii din Romania sunt dupa bani, iar restul preoti adevarati.

| Dubb a răspuns:

Apropo sa ăștia și tu informează te, in seara de Înviere s-a săvârșit slujba Învierii, a doua zi Arhiepiscopul Pimen a fost diagnosticat cu corona, cei cu care s-a săvârșit slujba au fost testați dar ce sa vezi, s au împărtășit din același potir și cu aceiași lingura cu care a făcut o și Arhiepiscopul, dar niciunul s-a îmbolnăvit, doar unul care nu a putut primi Sfântă Împărtășanie a fost îmbolnăvit. Dumnezeu este mare, degeaba incercam sa contrazicem 2000 de ani de creștinism, au mai fost prigoane stați calmi in care au murit mii și mii de martiri, chiar și Ceaușescu a vrut sa înlăture creștinismul, a tortul mii de preoții și credincioșii și ce sa vezi pe cât îi tortura mai tare pe atât credință crestea, știi se spune că schimbările sunt bune, dar nu schimba binele în rau. Și stai calm că dacă i-a sosit ceasul sa moara, moare la fel cum au fost omorâți și mucenici dar înainte de moartea lor Dumnezeu a săvârșit minuni că să ne arate că avem pe cineva acolo sus care ne iubește chiar și cu milioanele noaste de păcate. Doamne ajuta!

| Holiday explică (pentru Dubb):

"...chiar și Ceaușescu a vrut sa înlăture creștinismul, a tortul mii de preoții și credincioșii și ce sa vezi pe cât îi tortura mai tare pe atât credință crestea"

"Cam în aceeași perioadă, 1975, IPS Pimen a fost racolat de Securitate, cu numele conspirative „Sidorovici" și, respectiv, „Petru". S-a luptat în instanță pentru a scăpa de această acuzație, dar a pierdut."