| XatomisX a întrebat:

Deci m-am saturat de toti popii care fura bani niste nemernici apoi si romanii astia obsedati de biserica n-am mai vazut asa ceva nu isi traiesc viata pentru ca e pacat sa faca nu stiu ce straight face oameni terminati odata o viata avem trebuie traita cum am putea schimba asta? eu sunt de acord cu Remus Cernea care incarca sa faca dreptate daca ar fi dupa el ar darama toate bisericile si mi se pare corect exista 18300 biserici, 4700 scoli generale, 425 spitale chiar nu mi se pare deloc normal ar trebui sa existe 18300 de spitale straight face

32 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca ai cunoaste cu adevarat Adevarul adica pe Dumnezeu si pe Hristos ai fi de alta parere dar cum nu-L cunosti te legi de slabiciunile Bisericii.E adevarat ca unii preoti sunt afaceristi, e adevarat ca sunt cateva ''bube'' si conceptii gresite dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai credem in El fiindca exista prea multe biserici si mai ales pentru ca preotii sunt afaceristi.Sunt afaceristi unii dar mai sunt si multi cu har, oameni exemplari, care merita toata lauda. poate putini dar exista...Si totusi daca vedem aceste ''bube'' nu trebuie sa ne afecteze pe noi, noi trebuie sa ne vedem de sufletul nostru.Hristos este Calea, Adevarul si Viata si nu un preot, un calugar sau o maicuta.

Numai bine

| Liviu a răspuns:

Mda, mai bine faceau 18300 de bordeluri decat biserici.
Macar de un sculament mai scapi, dar pai de spalarea creierului mai greu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si e cine bagi ma in spitalele alea? santem nebuni si bolnavi cu totii? ori veti avea voi grija sa le umpleti? si cate scoli iti trebuie ma la cata natalitate e in Romania? cati frati ai ma? la scoala? spune ma Doamne fereste de boala, de molima si de necazuri, de razboi, nu spitale ma nenorocitule.ca decat 18 000 de spitale pline, mai bine biserici sa se roage oameni sanatosi la cap si la trup, si care sa poata munci.ai fost bolnav vreodata bolovane? si scolile sant suficiente fraiere e doar abureala si manipulare sa iasa boii cu banii la inaintare, cu mita, precum ca nu ar fi locuri.tu ai loc la scoala ma? stii pe cineva care nu a reusit sa-si inscrie odrasla si a ramas nescolita? cati popi ai prins ma aratare cu mana in buzunarul cuiva? ca eu in 48 de ani nu mi-a cerut unul nimic ma, si daca am vrut sa dau stii ce mi-a zis? la biserica.stii unde e biserica.asa ca lasa problemele astea pentru oamenii mari, iar tu mai joaca-te cu tutulica in tarna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puisor,scuza-ma ma, credeam ca esti mai mare.chiar credeam ca esti mai matur.dai cu popii inainte.lasa ca daca vei muri,oricum no sa stii ce se intampla.dar stii ce? e pacat de un suflet tanar sa o ia rara, fiindca moartea nu ia numai batrani.ia si tineri, si copii, si noi nascuti, nu e chiar indicat sa ai vrajmasie cu nimeni pe pamant.critica si ura dezumanizeaza.

| BlackSulphur a răspuns:

Religion convinced the world that there's an invisible man in the sky who watches everything you do. And there's 10 things he doesn't want you to do or else you'll to to a burning place with a lake of fire until the end of eternity. But he loves you! ...And he needs money! He's all powerful, but he can't handle money! [George Carlin]

| sitărescu a răspuns:

Ce face de fapt R. Cernea, este un joc de imagine, pentru asociația lui seculară.

Știe că nu va reuși nimic, dar, mai important pentru el e polemica, el vrea să se audă și să se discute despre el prin ceartă și prin provocarea la opinie.

Cu cât se discută mai mult și la nivele mai mari, cu atât popularitatea lui crește.

În timp ce prin atacurile asupra Bisericii și manualelor școlare, popularitatea bisericii scade.

Asta îi va da ocazia să se auto-victimizeze când e admonestat dur de oameni gen Becali și Mazăre și să câștige emoțional simpatie la fel ca Băse cu "rușine Dinu Patriciu".

El vrea să capteze interesul ateilor, care să redirecționeze 2% către asociația pe care o prezidează.

Și să bată piulița, an de an pe această temă, până când societatea în mentalul comun va accepta parteneriatul gay.

Știi care va fi efectul scoaterii educației religioase din școli?

Introducerea educației sexuale ca substitut, unde copii vor învăța și vor fi încurajați că e bine să fie homosexuali și să-și exploreze sexualitatea.

Apoi, tot acești oameni fără Dumnezeu vor lovi în catolici și ortodocși, atunci când un copil educat în această societate bolnavă, va deveni cleric și va cădea în păcatul sodomiei, la care a fost instigat în copilărie.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru sitărescu):

Ce zici tu de pacatul sodomei, Tu nu intelegi ca oamenii aia NU ALEg sa fie ei gay.
Cat despre biserici, cand eram copil, mergeam f des la biserica, in fiecare duminica plus sarbatori, si aveam acces in altar, caram lumanari, eram un fel de ajutorul preotului, si iti zic ca biserica e o adevarata mafie, si protul face o gramada de bani din prostia oamenilor

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

"Introducerea educației sexuale ca substitut, unde copii vor învăța și vor fi încurajați că e bine să fie homosexuali și să-și exploreze sexualitatea." - e ca si cum as spune ca daca se face religie in scoli toti copiii o sa se calugareasca, si poate pare ok, dar dispare specia noastra, nimeni n-a zis asta pentru ca nu e asa, asa ca si afirmatia ta e eronata.

Apoi, catolicii oricum au cazut in pacatul ala, mai pune si pedofilia, care e viol, stiu si multe cazuri de ortodocsi, mai mult calugari.
Educatia sexuala n-o sa-i incurajeze la nimic de genul, tocmai lipsa educatiei ii incurajeaza, pentru ca nu cunosc riscurile, nu le spune nimeni, stiu doar ca e pacat, dar ei, pacatul se sterge cu o spovedanie.

| sitărescu a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

În Grecia antică aproape toți de la filosofi la oameni simplii erau homosexuali.
Era ceva genetic sau cutuma prost încetățenită, în care cei bătrâni îi molestau pe cei tineri întreținea germenele putrefacției morale?

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Dacă se face religie în școli se promovează familia creștină, respectul față de fete, nu anarhia socială propusă de libertinajul sexual, în care copilul e instigat la pofte și la abrutizare sexuală.

Pedofilia e tocmai efectul homosexualității, în țările în care e legalizată adopția gay, a scăzut vârsta consimțământului necesar pentru începerii vieții sexuale la vârste între 12-14 ani.

Când o fi fii-ta, vară-ta, sau nepotu' momit cu "ciocolățele" de perverșii ăștia, îți vei băga unghia în gât că i-ai susținut.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

Eu nu sustin ce zici, cu homosexualii nu sunt nici pro, nici contra, poate nu imi plac, dar nu e vina lor, doar ca prea dramatizezi. Respectul fata de fete se invata de acasa, apoi o familie necrestina nu inseamna ca e nu stiu ce adunatura de scursuri ale societatii, se poate sa fii om de bine si daca nu esti crestin, iar daca esti om de bine si mai gasesti un om asa, familia ta nu are cum sa fie "necrestina".
Nu iti instiga nimeni copilul, ca nu e ora de xxx, li se vorbeste despre riscuri si nu numai, dar din moment ce stii riscurile, acel nu numai nu mai e asa "fermecator" cum pare.
Stii tu ca in locul religiei o sa fie educatie sexuala? Eu cred ca o sa fie ceva despre cunoasterea lumii, ca religia invata si despre asta, dar invata gresit.

| BlackSulphur a răspuns (pentru sitărescu):

Pedofilia este efectul homosexualitatii?! POFTIM?! Iti zic eu care este efectul: Abstinenta sexuala a popilor, care este incurajata chiar! De acolo si violul. Daca mie de exemplu imi place sa mi-o trag cu cineva de acelasi sex ca mine, nu cred ca fix din cauza asta copilul de alaturi o sa fie violat in urmatoarea seara! Te rog adu un argumet viabil (Slabe sanse sa gasesti asa ceva)!

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

"apoi o familie necrestina nu inseamna ca e nu stiu ce adunatura de scursuri ale societatii"

Cine a zis asta?

Sunt familii de arabi și de evrei care ne dau lecții de educație ca să nu mai zic de intelectuali atei.

Doar că vorbeam de majoritate.

"Nu iti instiga nimeni copilul,"

Nu, doar i se aruncă pastila și apoi intră pe internet și începe să vadă.

Plus e încurajat să exploreze, să vadă, dacă-i place de acești "consilieri" cu care adesea, întrețin corespondențe private pe mail, unii chiar se oferă să-i "dăscălească".

"Stii tu ca in locul religiei o sa fie educatie sexuala?"

Asta propune Cernea și vice-președintele lui.

Au fost și în US și în Franța, curente care s-au opus la așa ceva, nu suntem acum iesiți din grote dacă ne opunem la distrugerea generațiilor viitoare.

Tu știi câte asociații creștine, susțin abstinența în Universități în U.S, fără să fie retrograzi?

De ce trebuie să preluăm mereu influențele negative de la vestici?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru sitărescu):

Frate nu imi pasa de Grecia antica, Faptul ca relatiile intre acelasi sex sunt scoase ina fara legii nu ii incurca cu nimic, deci dc sa nu se legalizeze, tinand cont ca suntem o tara libera

| sitărescu a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

De ce trebuie scos la suprafață și pus pe sticlă dacă se petrece în viața privată?

Cine crezi că-i incriminează pentru ce fac în privat?

Problema e manifestarea lor obscenă în spațiul public.

De ce trebuie să promoveze Antena prin Bendeac cu rolurile lui și Capatos, cultul travestitului și căsătoriile gay, la emisiuni de maximă audiență pentru că de obicei temele de la Capatos se reiau la ora 5-6 pe antena.

Nu înțelegi că toată această propagandă e pentru a câștiga adepți, copii tineri, fragili emoțional, pe care să-i folosească pentru poftele lor?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru sitărescu):

Vor sa atraga copii tineri si fragili, e la fel de grav ca si faptul ca fete de 10 ani devin mame, daca vrei sa iti distrugi viata e treaba ta, nu imi pasa, eu vreau ca acesti gay sa nu mai fie scosi in afara legii, atat

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

Ma indoiesc ca o sa fie incurajati copiii sa exploreze ce zici. Orice om intreg la cap stie ca pana la o anumita varsta, undeva mai sus de 15-16 ani, organismul nu e pregatit. Ca ziceam de riscuri, zi-i ca bacteriile responsabile de boli cu transmitere sexuala devin rezistenta la antibiotice, vorbeste-i despre sarcini nedorite, avorturi, si cate o mai fi, o sa vezi ca n-o sa se arunce sa cerceteze tot ce aude.

Vesticii o duc mai bine decat noi, asa ca ii luam ca exemplu bun. Luam si idei bune, doar ca doar cele "rele" pornesc razboiaie.

| sitărescu a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu sunt scoși în afara legii, textul care incrimina homosexualitatea a fost scos din Codul Penal de către Năstase.
În privat să facă ce vor, în public să nu facă propagandă mascată fenomenului.

Pe nepăsarea asta a românilor, generațiile tinere vor merge din rău în mai rău și tabloul general al societății va fi din ce în ce mai sumbru.

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Dacă se legalizează, consimtământul necesar începerii vieții sexuale la 12 sau 14 ani, ce vor face va fi perfect legal.

Ar fi bine la ce zici tu să se facă niște broșuri care să trateze fenomenul d.p.d.v medical și etic.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......-pedofilia

Uită-te în alte țări la ce vârste a scăzut consimțământul necesar.

| sitărescu a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

"Frate nu imi pasa de Grecia antica"

Ți-am dovedit că nu e nimic genetic ci, e vorba de un obicei, care e perpetuat dinspre cei experimentați înspre tineri.

Cum explici că toți au în comun fie abuzul la vârste fragede fie coruperea morală, prin hipnoza imaginilor care la curiozitatea copilăriei, i-a făcut să folosească instrumente pentru a încerca?

După care, mulți au avut accese de furie în care simțeau repulsie față de ce au făcut, dar, repetau acest obicei până devenea o a doua natură cancerigenă care-i urmărea toată viața.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

De la nefinantarea cultelor religioase s-a ajuns la sex legal la 12-14 ani. Cu sau fara lege, daca cineva vrea, o sa faca, dar daca e educat, o sa se gandeasca inainte, apoi daca e vorba de viol, victima poate sa aiba 100 de ani, tot viol e, tot e ilegal.

Vezi? Asta e diferenta dintre religie si stiinta. Religia zice ca e pacat si ca te pedepseste dumnezeu, tu stii ca te iarta daca te spovedesti, deci e simplu, pana n-o patesti nu te potolesti, dar daca ti se spune ca o boala e o infectie cauzata de diferite bacterii care nu dispar daca te spovedesti, e alta poveste.

"Studiile arată că băieţii molestaţi de homosexuali în copilărie au cele mai mari şanse să devină, la rândul lor, homosexuali – de altfel, majoritatea celor ce molestează copii au fost molestaţi în copilărie." inseamna ca preotii catolici sunt victime si agresori.

Asta cu sexul, pedofili, adica bolnavi psihic, homosexuali, nu e chiar subiectul meu preferat. Repet, consider ca un copil educat stie cat de cat ce e bine si ce e rau, iar religia il "educa" gresit, sa nu mai spun ca am observat ca cei care citesc biblia sunt mai mult cu gandul la masturbare si sex decat ceilalti.

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Religia din ziua de azi, nu mai e cea de pe vremea inchiziției, relax-ul acesta în care fiecare lovește în Biserică e o dovadă că poți oricând să-ți schimbi convingerile religioase.

Dar, patimile care au intrat în trup, prin tehnica sugestiei, la vârsta la care, creierul reptilian domină gândirea copilului, greu se scot, din cauza minții care derulează secvențele la nesfârșit.

Nu te grăbi să-mi dai citate din manuale că m-am săturat de ele, multe manuale nu au recomandarea Patriarhiei.

Sunt doar părerile unor autori, în funcție de cum înțeleg ei fenomenul, realizate fără tact în exprimare și fără o gândire analitică și coerentă, care mai mult rău fac.

De obicei, elevii nici nu au manuale sau nu le iau cu ei la școală, doar proful are și el poate ține lecția, mult mai degajat.

" inseamna ca preotii catolici sunt victime"

Poți fi sigur/ă că societatea în care s-au format i-a influențat teribil, de aia și trebuie protejată pe cât posibil sănătatea mentală a generațiilor viitoare, ferindu-i să-i expunem la obscenități și deviații.

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

" Cu sau fara lege, daca cineva vrea, o sa faca, dar daca e educat, o sa se gandeasca inainte, apoi daca e vorba de viol, victima poate sa aiba 100 de ani,"

Problema e că vor știi cum să-i momească pe copii, care la 12 ani au o voință influențabilă, și care nu pot prevedea toate consecințele deci, nu știu ce vor cu adevărat.

Și copii se vor atașa emoțional de ei și vor zice că de fapt sunt de acord.

Și așa se va răspândi acest flagel sub cortina legii, generație de generație lărgind sfera lor, riscul ca un urmaș al tău să intre în contact la școală și să fie influențat de ei va fi foarte mare.

Știi mai bine că pruncii imită tot ce văd și copiază comportamentul maturilor ca să atragă atenția asupra lor.

Pentru mulți neînțeleși plasați de societate la periferia ei, va fi și un refugiu, dacă, vor găsi acceptare acolo.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

laughing citatul era din articolul dat de tine.
Religia e ceva, credinta e altceva, biserica altceva, iar convingerile religioase sunt ale parintilor, luate la fel, de la parintii lor, si tot asa. Religia e un "accesoriu" inutil, doar preotii mint ca nu e asa, ca fara religie esti cel mai rau om, cel mai stricat, cel mai vai de capul lui, ca sa iti dea impresia ca asa o sa fii daca nu esti cum zice el.

Daca toate manualele ar avea recomandarea patriarhiei am fi cea mai tembela tara, ti-am zis mai sus una din diferentele dintre religie si stiinta, credinta/presupunere vs cunoastere.

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Unul din mesajele centrale ale creștinismului se axează pe faptul că fără Dumnezeu, omul nu este împlinit în căutările sale oricâte, posesiuni și știință ar deține, există mereu acolo un gol, care își caută sursa.

"Dacă, toate manualele ar avea recomandarea patriarhiei am fi cea mai tembela tara"

Să-ți spun ceva, Patriarhia trebuie să verifice dacă ce scrie în manualul de acolo este în concordanță cu mesajul general, atunci când vorbim de referiri la ortodoxie.

Atlfel, orice mincinos poate să scrie într-un manual, la capitolul ortodoxie, adevăruri trunchiate, amenințări grosolane, snoave tembele care să pună într-o lumină proastă dogma ortodoxă fie din stângăcia autorului, fie din ignoranță sau intenția de a distorsiona adevărul.

Sau cu intenția de-a face un manual medieval, care să servească instrument probatoriu intereselor, care acuză Biserica de acest lucru.

Ca și cum cineva s-ar da drept nickul tău de la user și ar scrie tâmpenii ca se te ducă în derizoriu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

Golul il creezi, el nu exista, si nu ar exista daca nu l-ai crea, tu sau altii, de aici golul se mareste, mereu, astfel viata ta nu e nimic altceva decat o alergatura dupa ceva. Eu sunt atee, nu traiesc in "pacat" si mi-am gasit pacea. Cand eram crestina eram terifiata de diavol, morti, stiam ca diavolul ii viziteaza des pe cei care se roaga, eu ma rugam des. Daca crestinismul nu ar veni la pachet si cu povesti de genul, n-as avea nimic cu el, pana ma agreseaza, dar vine, si mi-e mila de oameni care nu isi gasesc linistea.

Ziceai de cartea de religie, observ, credeam ca zici de o carte oarecare. Asa da, ai dreptate.

Am deviat de la subiect laughing. Deci, sunt prea multe biserici, crestinismul pierde in favoarea religiei. laughing

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Atât îți zic, Preafericitul Daniel și orice intelectual din colegiul redacțional B.O.R nu ar fi făcut niciodată snoava aia tembelă cu copilul care, "dacă dă cu bățul la cuibul de rândunici îl bate Dumnezeu. "

Astfel de abordări arată rigididatea autorului și o stângăcie în etica pastorației.

Sunt atâtea istorisiri din Patericul Egiptean care înalță cugetul și trasează o învățătură ziditoare.

P.F. Daniel e un diplomat, școlit în Occident, ai avea altă părere dacă ai vorbi cu el față în față, în mod sigur nu te-ar amenința cu iadul...

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

Mesajul crestinismului e iubirea fata de aproape si smerenia, nu? Cata credibilitate are Daniel & co. cand se plimba in masini scumpe, au "bling-bling-uri" din aur, ceasuri scumpe, exagerat de scumpe? E ca si cum un doctor ar avea o boala de care incearca sa te trateze pe tine.
Mi-a povestit cineva ca era un preot, cred ca undeva intr-un sat, si avea masina, cea mai ieftina, sa poata ajunge mai repede unde era nevoie de el. A ramas fara benzina si a intrat la niste oameni sa ceara, cu imprumut, parca. Oamenii i-au invitat la masa, preotul era cu familia. Au mancat un pic, au multumit si au plecat. Gazda insista sa mai stea, a zis ca si-a potolit foamea, deci nu-i trebuie mai mult. Oameni asa te fac sa plangi, si vii sa imi spui ca Daniel e "intelectual", inteligent nu pare laughing. Un crestin bogat numai inteligent nu e.

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Pe cei care fură nu-i apăr, că nu vreau să apăr fărădelegea.

Referitor la Daniel

Sincer, cu ceas nu l-am văzut.

Totuși e Patriarhul României, care e considerat apostolul neamului, nu poate să meargă rupt și cu tramvaiul.

E și o chestie de reprezentare, n-am văzut nici un lider religios care să nu fie prezentabil.

Nu mai suntem pe vremea Apostolilor, care nu aveau timp să stea într-un loc prea mult pentru că trebuiau să răspândescă mesajul.

Din rațiuni practice nu aveau case și proprietăți, Patriarhul nu are nimic pe numele lui și nu ia acasă sfeșnicele sau odoarele ca să le vândă în piață.

După stabilizarea creștinismului, altele au fost normele.

Să știi că "firul de aur" pe haina preotului, nu e o etalare nesimțită a opulenței, el e de prin secolul IV al creștinismului și prefigurează Chipul Îngeresc, care slujește la altar, alături de preot către Puterile Cerești.

Nu vine Daniel să schimbe ceva ce Sfinților Părinți li s-a revelat, nu întoarce el ortodoxia cu susu-n jos, el nu e infailibil ca Papa.

Dacă, haina preoțească era un element dispensabil de dogmele de credință, se renunța la el pentru a putea "prosti" lumea mai ușor cu impresia vieții în sac.

Mai sunt o serie de ipocriți religioși care umblă cu hârburi și în sac, dar au pe numele lor în conturi câteva milioane.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

"E și o chestie de reprezentare, n-am văzut nici un lider religios care să nu fie prezentabil."
http://www.antena3.ro/......92137.html
"Sunt numit sărac, dar nu mă simt sărac. Sunt săraci cei care ţin cu dinţii de un stil de viaţă luxos şi care vor tot timpul mai multe lucruri." :')

Nu ca fac pe sfanta, dar eu nu vorbesc despre smerenie si apoi arat opusul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

A, am uitat sa zic laughing, ideea cu link-ul e ca nu te omoara nimeni daca nu esti prezentabil, mai ales daca tu vorbesti despre ceva care vine in opozitie cu prezentabilitatea.
Se pare ca popii erau hoti de la inceput si asta s-a transmis mai departe, daca erau smeriti, se transmitea smerenia, si cel cu bogatii si accesorii scumpe era privit altfel.

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

În primul rând, promit că e ultimul post cu care vă agresez căsuța de notificări la postul acesta, ție și lui slipknot.

Mă lasă rece postarea, mai ales că vine de la un lider politic, Ghaddafi stătea în cort beduin și era multimilionar.

http://stirileprotv.ro/......-cort.html

http://www.libertatea.ro/......27445.html
De exemplu :

Faptul că Băsescu își donează salariul, nu rezolvă criza doar îl îmbibă de populism.

Prefer să-și păstreze salariul și să fie operativ.

Opțiunea vestimentară ține mai mult de alegerea confesională și de tradiția bisericească revelată de Părinții Bisericii.

Nici un cult nu respectă vestimentația lui Hristos.

Îți spun sigur că Hristos nu a predicat în Armani.

Sunt unii pastori protestanți, situați la aceeași scară ierarhică cu Patriarhul în Congregația lor, care au costume la comandă, mai scumpe decât odoarele Patriarhului, doar că nu ele sar în ochi, sunt observabile doar de mintea formată să sesizeze.

Chiar și guruși yoghini au fost prinși că aveau parcuri de Rolls Royce deși, propovăduiesc simplitatea.

În contextul Liturgic, hainele patriarhului mi se par cu noimă, mai ales după ce ți-am explicat semnificația mai sus.

Patriarhul nu a fost surprins în viața particulară cu acele haine.

Orice șef de stat, sau persoană importantă are un aparat protocolar, inclusiv mașini scumpe și blindate.

Mi se pare firesc, mai ales după ce Papa a fost împușcat și avem popi înjunghiați în plină zi în mijlocul bisericii.

Pe mine nu hainele Patriarhului mă deranjează, el trebuie să mențină dreaptă, o ștafetă pe care a primit-o de la ceilalți.

"Se pare ca popii erau hoti de la inceput"

Nu despre asta e vorba, înțelege că la tunderea monahism, Daniel a depus votul sărăciei.

Nu are nimic pe numele lui, nu se poate folosi de nimic în afară de ce-i este prevăzut pentru protocol.

Odoarele Bisericii nu sunt la dispoziția lui, el dă socoteală în Sinod.

Smerenia nu stă doar în haine, dacă gândești așa riști să cazi în capcana celor care se uită doar la aparențe.

Și pe vremea lui Hristos erau unii care se dădeau cu smoală în cap și aveau fețele palide ca să-i vadă lumea pe ei, cât postesc, Hristos însă, a contrazis fățărnicia.

Prefer ca hainele Patriarhului să rămână așa, la vedere, decât, să se fățărnicească.