| ramona30 a întrebat:

Daca tot sunt niste zile speciale va invit sa analizam impreuna evenimentul sarbatorit acum. Deci "sacrificiul fiului lui D-zeu, Isus Hristos, si mantuirea adusa de el". Nu inteleg urmatoarele aspecte:
1)„fiu al lui dumnezeu", un concept pe cât de amuzant, pe atât de lipsit de sens. Ganditi-va la conceptie, sperma si ADN.

2) pentru cine anume s-a sacrificat Iisus? Pentru Dumnezeu, adică pentru el însuși? S-a sacrificat pentru a se autoimpresiona? Cine anume i-a solicitat așa ceva, tatăl său care era tot el de fapt? Cam cum a decurs dialogul, dacă a existat? Dumnezeu-tatăl i-a spus ceva de genul „Sunt șucărit rău pe păcătoșii ăștia de oameni … cred că singurul lucru care m-ar îmbuna ar fi să te naști tu printre ei și să mori ca un criminal de drept comun … apoi cred că i-aș putea ierta". Are vreun sens?

3)Ce fel de sacrificiu este acela făcut de un individ cu puteri nelimitate? Și atunci în ce constă suferința sa? Chiar presupunând că a ales să nu-și folosească acele capacități magice, ce anume a realizat el prin suportarea unei dureri nenecesare? Vroia să-și demonstreze lui însuși că e un mare stoic?

4) La urma urmei, despre ce păcate este vorba? Ale stră-stră-stră-bunicilor noștri, familia Adam & Eva? Ale celor care trăiau acum 2000 de ani? Există oameni sănătoși la cap care chiar se simt cu musca pe căciulă pentru că o tanti curioasă a mușcat dintr-un fruct, la îndemnul unui șarpe șmecher?!

5) Întregul concept al răscumpărării propriilor păcate prin pedeapsa suferită de o terță parte este nu doar profund imoral, ci și ilogic.

6) Dacă Iisus este, așa cum se pretinde, de natură dumnezeiască, înseamnă că pentru el sacrificiul cel mai mare este viața pământeană în sine. Am putea spune că nașterea lui Iisus și viața lui au fost ceva neplăcut pentru domnia sa, în timp ce așa-zisul sacrificiu a fost de fapt eliberarea mult-așteptată.

Așadar, toate bune și frumoase cu teza centrală creștină a iertării păcatelor prin sacrificul mesianic … cu mici excepții: nu a fost un sacrificiu, nu e clar pentru cine a fost făcut și de ce, este profund imoral dacă chiar s-a efectuat cu un scop, nu și-a atins obiectivul propus ș. a. m. d. Singurul lucru bun în toată povestea asta este că e un basm, și încă unul de proastă calitate. Partea nasoală este că unii îl iau în serios.

Răspuns Câştigător
| PsychoDLight a răspuns:

Traim intr-o tara teocratica..cu multi indivizi indoctrinati...majoritatea nu a inteles ce ai expus aici; Vor mai trebui sa treaca inca cateva generatii pentru ca sa renuntam complet a ne mai ghida viata dupa niste basme...

36 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Mai plimba ursul! E Pastele si n-am de gand sa imi stric sarbatoarea pentru o fufa. Ai o rubrica care se numeste 'Stiinta si filozofie' unde te poti manifesta, si ai tot anul la dispozitie pentru argumentatii. Te-ai gasit acum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aberezi asa mult incat am citit cu atentie doar o prop iti raspund la ce am citit: Acesta s-a sacrificat pentru noi. A venit pe pamant ca om ca pacatul de la Adam si Eva sa fie iertat!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacatul a fost iertat de ce nu neam intors inapoi in paradis?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu am zis ca pacatul a fost deja iertat..Va fi iertat in momentul in care va veni Armaghedonul.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi nu a fost iertat si ma rog ce a iertat el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Pacatul lui Adam si a Evei..crd k sti si u povestea cu marul.

| ramona30 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu ai contrazis nimic din ceea ce am scris. Ai vreun argument care sa contrazica afirmatiile mele? Sau doar te deranjeaza mesajul si nu stii de ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ramona30):

Am o gramada. din Biblia dar si logice ceea ce nu te va convinge pentru ca dupa mine u esti o cauza pierduta ca si raymusic de aceea mi se pare timp pierdut de pomana sa te fac sa intelegi cv.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum ai spus ca nu a fost iertat tu stii ce scrii?

| ramona30 explică (pentru anonim_4396):

Te repeti... Ai multe dovezi, ai o gramada etc. dar culmea e ca nu ne spui niciunul. Apropo eu am scris niste idei in acest post despre ineptia isus-fiu de zeu/lele. Si am ridicat niste intrebari. Nu ai niciun raspuns? Nimic-nimic? Doar dovezi pe care nu vrei sa ni le spui? laughing))))))))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru ramona30):

Mi se pare ca am vb destul si am raspuns destul ca sa demonstrez ca eu chiar stiu sa raspund la intrebare tale idioate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca de la inceput ai luat-o pe aratura; conceptie adn.cuvantul intrupat, Iisus Hristos.si Dumnezeu a zis; sa fie lumina.Cuvantul s-a nascut si a facut lumina.deci este primul si unicul nascut din Dumnezeu tatal. s-a nascut mai inainte de toti vecii. a facut universul, fiindca prin el, toate s-au facut. el fiul este cel caruia i s-a dat intreaga putere in cer si pe pamant. ce au toate acestea ramona cu conceptia si cu adn-ul? tu gandesti? numa pamanteste cu creierul de lut? cu intelighentia ce faci? ai adormit-o si visezi doar sex si nu concepi existenta decat cu *** inauntru? despre ce vorbim? eu despe Dumnezeu si tu despre sex? frumoasa discutie acum de paste.imi pare rau dar te las.sa fii iubita.

| ramona30 explică (pentru anonim_4396):

Nu te-ai referit decat la prima parte aceea cu conceptia aberanta a lui Isus. De restul ideilor nu zici nimic?
Apropo e usor sa poti crede ca un zeu a zis sa fie lumina si s-a facut totul? Poti sa crezi asa usor asta? Doar in urma unei carti scrise acum mii de ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai raymusic putin ganditorule? daca Dumnezeu a spus ca din pamant santem si in pamant vom merge, cu vrei sa ajungi in rai instantaneu? noi am murit ca plata a pacatului lui adam. dar inviem in Iisus hristos care este viata si care a biruit efectul pacatului lui adam el care a creat totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)Vorbim de supranatural. Dumnezeu a facut toate lucrurile materiale inclusiv omul. Crezi k ii era greu sa il faca pe Isus sa il puna in pantecele Mariei
2)El s-a sacrificat pentru noi oamenii. Tatal lui Isus nu este tot Isus. Isus este fiul. Dumnezeu nu i-a spus nimic ca va urma sa fie sacrificat. Bunatatea uimitoare a lui Isus insa ne-a salvat. Exista dovezi istorice ca Isus chiar a existat si a fost rastignit!
3)In corpul uman nu avea puteri nelimitate. Puterea sa limitata atunci si aceea venea de la Dumnezeu. Dumnezeu a vrut sa ii pedepseasca pe oamenii care l-au rastignit dar Isus a zis: "Opreste-te Doamne ca nu stiu ce fac".
4)Adam si Eva find primii oameni au pacatuit plus ca ei erau facuti aproape perfect..nu trebuia sa pacatuiasca. Dumnezeu a pedepsit atunci toate generatiile care urmau pana la Isus
5)Tu te auzi ce spui?
6)Eliberarea aceasta nu era mult asteptata sa stii. Isus nu stia ca va fi spanzurat pe cruce.
De acum nu iti mai raspund la nicio intrebare ca nu mai are rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce sa discutam despre celelalte? ce vrei tu? sa intelegi urmatoarele aspecte? vad ca ai facut deka procesul crestinismului si ai ajuns la o concluzie.sa fii sanatoasa, si sa crezi ce vrei tu, ca pe noi crestinii nu ne deranjeaza.eu am o baza a credintei mele.ca sa nu mor prost, pe cand eram ateu de 16 ani si destept nevoie mare, am fost si eu curios sa cunosc baza credintei mele si a stramosilor mei. iaca, la 48 de ani ajunsei sa cred cu tarie ca este Dumnezeu si are un plan de mantuire pentru noi oamenii.nu pot eu intelege vesnicia, ca am creierul micut, dar o moarte vesnica nu e de dorit, iar o viata vesnica ar trebui sa fie telul oricarui muritor.parerea mea.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Cand suferi de o boala mintala cum sa gandesti rational?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Ai dreptul de a nu crede in Dumnezeu. Pastreaza-ti-l in cea mai mare taina si nu pune intrebari cu raspunsuri multumitoare pentru tine venite doar din partea ateilor tai!

| Danielcristian a răspuns:

Prietene, Maria a ramas insarcinata prin duhul sfint, Isus s-a nascut ca si tine, a trait ca si tine, iar el a venit sa moara pentru pacatele noastre sau pentru ale mele daca tu nu esti pacatos.
+ El a mai venit pentru a ne da si un exemplu, un stil de viata, cum sa traim etc. Asa ca basme sunt pentru cei ce nu cred, pentru cei ce nau pacate, pentru cei ce se cred mari si tari, pentru cei mai desteptii ca si Dumnezeu, si pentru cei ce in inima lor il au pe satana, sau il slujesc pe satana.

O persoana umana, care are totii neuronii dezvoltati, care gindeste cu capul, acela nu vorbeste niciodata de rau pe tatal sau.

Daca citesti in biblie o sa vezi multe lucruri, o sa vezi cum sa prezis de mai bine de 2000 de ani ce se va intimpla in ziua de azi, si clar ca sau si intimplat. Dar in fine, nu te lua dupa mine ci continua-ti treaba ta asa cum sti tu mai bine.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Vezi ca ramona e fata daniel

| ramona30 explică (pentru Danielcristian):

Am citit Biblia. Acea carte mi se pare cel mai puternic argument pentru ateism. In special cartea Deuteronomul.
Iar partea cu slujrea satanei, nu merge la un ateu. Cum nu exista Dumnezeu nu exista nici Satana.

| Danielcristian a răspuns (pentru ramona30):

Ok, Ramona ai 30 de ani?
Ce te-a facut pe tine sa crezi aceste lucruri de ex: nu exista Dumnezeu nici satana?

| ramona30 explică (pentru Danielcristian):

Am raspuns la alt post... O sa revin altadata. Eu am lansat un subiect de discutie. Nu spui nimic despre acest subiect si despre ineptia Isus-fiul zeului? Intrebarea mea originala. Vreau raspunsuri/pareri punctuale la ce am scris.

| Danielcristian a răspuns:

Scuze, ti-am zis prietene, nu am bagat de seama numelesad imi cer scuze.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu-i nimic stiai ca atentia e un lucru rational? cand esti atent la ceva teoretic nu inseamna nimic practic creierul isi contureaza ce exprima acel lucru
tu nu mergi la inviere?

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da asa e, dar mam concentrat pe intrebarea formulata, si am uitat de cine a formulat-o.

Nu nu merg la inviere, in biblie nu e lasata ca si sarbatoare ( pastele, craciunul, sau sfinta maria ), e traditie, noah respect asta, dar traditiile ortodoxe + atitea sarbatorii puse de preotii nu ma atrag. Eu incerc sa respect sabatul, porunciile lui Dumnezeu, sa fiu om, sa iubesc pe aproapele meu si tot ceea ce tine de a fi om pe aceste meleaguri.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Asta nu e un lucru rau daca respecti cap 6, 7 din noul testament

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Exact, incerc sa le respect, am si eu cazaturile mele dar ma ridic si o iau de la inceput.

Cea ce ma face pe mine sa ma tot gindesc este : ce v-a facut atita de tare sa va schimbi atitudinea, credinta fata de Dumnezeu?

Observ ca cunoastetii multe, nu sunte-ti o persoana care n-ar avea habar de ce scrie in biblie, dar de ce nu va ginditi ca ceea ce stiti tot de la Dumnezeu este, sunte-ti o persoana blinda ( se obsearva din cuvinte), nu ca si alti ateii, si eu Domnule cred in stiinta, ma bucur ca exista, ca avem tot ce ne dorim de pe acest pamint, dar v-ati pus vreodata intrebarea, daca axista Dumnezeu si eu nu am umblat in pasi lui ceo sa pierd? Eu mi-am pus-o de multe ori sa stiti.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Daniel dragule gandeste asa dar ce tea impins pe tine sa respingi 2700 de zeii?

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

De cind am inceput sa citesc biblia am descoperit 1 singur Dumnezeu, unul atotputernic, si nu numai in viata pe care am trait-o pina acum l-am descoperit prin felurite moduri, nu l-am vazut dar i-am simntit ajutorul mereu.

In exod 20 : 1, 2 si trei, Deuteronom 30:11-20
Daniel 3 citestel in intregime.
Deci dupa mintea mea, eu slujesc unui singur Dumnezeu, daca mai exista si altii in cerurii nu pot sluji la altii decit Dumnezeului care mi-o spune, sau altii dumnezei facutii, scluptatii etc.
E clar Dumnezeul cel adevarat nu l-a vazut nimenia, decit moise ia vazut mina, si avram spatele, poate e imaginar pentru mine, dar sincer atitea patenii ce am avut si crezind in el el m-a salvat, ajutat si binecuvintat.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Si un hindus la descoperit pe bambi cu ce e mai real dumnezeu?

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Pentru mine e cel real, de ex: daca eu te ajut pe dumneata cu orice dar fara sa ma vezi, doar sa-mi sti-ti numele, cu siguranta dumneata vei sti ca daniel cristian te-a ajutat, chiar daca nu ma-ti vazut, noahh asa si eu il cunosc, il deosebesc pe Dumnezeu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu e vorba de a vedea eu vad ca pamantul e rotund? sunt dovezi daniel, iar cu tine daca isi iau ip ul pot afla de unde esti si daca sunt haker cum te numesti unde locuiesti
ateismul inseamna stiinta dovezile pot fi observabile cu ochii sau cu niste masninari intelegi? de exemplu aparatul care ne ajuta sa vedem in infarosiu

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da domnule, te inteleg, dar exact cum Dumneata nu ai dovada clara 100% ca am evolutionat, sau ca prima creatura s-a format in apa, dupa aia au inceput altele si altele, tot asa nu pot eu dovedi de unde ne-am creat noi.
Eu pot dovedi cu biblia, se poate observa soarele cum functioneaza, luna si stelele, toate sunt puse la locul potrivit, aerul pe care il respiram noi la o inaltime mai mare deja e alt aer, nu pot sa cred ca toate sau format dintr-o explozie, ca toate ruleaza bine de atita timp si ca noi venim dintr-o fiinta ce s-a facut in apa dupa explozie.

Dumneata mi-ai explicat cum stau lucrurile, de vazut nici eu nici dumneata nu ati vazut, de auzit atit eu cit si Dumneata ati auzit, poate sunteti mai informat dar cu siguranta nu ati vazut.
Am 2 copii, am asistat la nasterea lor, la ecografe, la numai 2 saptamini a avut inimioara, corpul nu era format si deja avea inimioara, deci observ o creatie perfecta, cum functioneaza acest proces, cum e lasat acest proces sa functioneze.

La fel eu sau Dumneata putem scoate ceva la iveala, o carte sau ne bagam in stiinta si peste 1000 de ani oameni o sa creada poate si in noi la ce am zis noi.

Nustiu ce va facut pe Dumneavoastra sa nu credeti in Dumnezeu sau in biblie, ca doar nu ne invata rau din ea, fi sigur, daca biblia mar invata lucruri rele nu asi respecta ceea ce scrie in ea. Ma bazez pe ea, cred si in stiinta dar nu in evolutia noastra si a animalelor, soarele, luna si stelele.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Evoluat, asta nu argumenteaza existenta unui zeu ca nu stim cum a aparut viata

| Danielcristian a răspuns:

Inainte de a fi creata planeta pamint, au mai fost create si alte planete.

Lucifer, cel mai bine vazut de Dumnezeu a vrut sa faca razboi in cer, sa domneasca el peste Dumnezeu.
Dupa creatia planetelor, satana (lucifer) sia incercat norocul sa atraga oameni de partea lui si a reusit. Daca eu sunt tatal tau si-ti zic nu fura ca vei fi pedepsit, iar altcineva ati zice, fura ca nu vei pati nimica tu de cine ascultii?
Dumnezeu a facut si un plan de mantuire pentru cei pacatosii si de ce : Cum mai sunt si alte planete, daca Dumnezeu ucidea pe Adam si Eva ceilalti ce spuneau? E la fel ca Lucifer, de ce sa-i mai slujim lui Dumnezeu? Si ca respect pentru intregul cer, pentru celelalte planete necazute in pacat Dumnezeu ne-a creat un mod de iertare, ca sa trimita pe fiul sau sa ne arate cum sa traim, sa moara pentru pacatele noastre ca noi sa putem avea viata vesnica, in acelasi timp sa si denmostreze cerului si celorlalte fiinte ca el nu e ca si lucifer si ca el e Domnul Dumnezeul nostru.
Fiul sau s-a nascut pe pamint, s-a nascut ca si noi, daca el cadea direct din cer atunci oameni nu mai puteau fi salva-ti. dar el nascinduse ca si noi, suportind ca si noi, traind ca si noi nu poti zice ca a venit ca zeu cu puteri tralalatralala, el a facut voia tatalui.

Sunt atita de multe de vorbit pe tema aceasta, dar prea mult timp trebuie la scris si inteles.