| SG1995 a întrebat:

De ce sacrificiul lui Iisus e mai important și mai mare ca orice sacrificiu? Sunt mulți care au murit în moduri mai groaznice ca el.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pentru ca el e fondatorul crestinismului de asta, asa cum mohamed e cel mai barosan profet a lui alah

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca El este Fiu de Dumnezeu si a parasit slava cereasca, a coborat jos pe pamant, a luat chip de om S-a smerit si a luat asupra Sa toate pacatele intregii omeniri, a platit pretul murind in locul nostru pe cruce. Orice om ar fi murit, nu era de ajutor pentru mantuirea noastra, pentru ca era doar un simplu om. Dar Isus este in esenta, Dumnezeu este Sfant si fara prihana.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca Isus a venit din cer din cea mai înaltă poziție, după Dumnezeu și a murit pentru niște oameni nerecunoscători, chiar și pentru dușmanii săi, ca ei, dacă se căiesc sa poată trai veșnic. Ioan3:16

| oprescudorin11 a răspuns:

Iisus Christos este Messia!
El, fiul lui Dumnezeu, s-a sacrificat pentru Mantuirea noastra a pacatosilor.
El a facut acest sacrificiu, nu intamplator si fortat de imprejurari asa cum noi o facem.
El a explicat mai intai in acele Evanghelii, prin apostolii lui, si evanghelisti ROLUL MORALEI in Imparatia Lui Dumnezeu spre directia soteriologica si maniheistica( a Mantuirii-caci asta cautam toti!).
Apoi a dovedit TARIA Dumnezeeasca a Sacrificiului Divin (EL in Postiura de Dumnezeu Fiul putea scapa de pedeapsa numai cu un cuvant, dar nu a facut asta!-la judecata lui Pillat din Pont).
Nu este Iisus realizatorul unui sacrificiu! Este Singurul Sacrificiu Facut Vreodata!

| SG1995 explică (pentru oprescudorin11):

"El a facut acest sacrificiu, nu intamplator si fortat de imprejurari asa cum noi o facem."

Deci un tip care are de ales să nu renunțe la religia sa, sau să fie torturat în mod groaznic moare întâmplător și forțat de împrejurări. Dar dacă pui astfel sute de indivzii cum naiba poți să raportezi importanța vieți uni singur om la mii de oamenii care au muri în numele acelui om în moduri mult mai groaznice. De ce primul caz e mai important?

"Nu este Iisus realizatorul unui sacrificiu! Este Singurul Sacrificiu Facut Vreodata!"

Te-ai uitat puțin prin istorie, au murit mulți, mulți oameni, cu naiba poți să negi importanța sacrificiului acelor oamenii și ce importanță au avut ei pentru societatea noastră?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru SG1995):

Am mai zis! Tu si altii ca noi, murim pentru o farfurie de mancare, personala sau colectiva! El a murit pentru MANTUIRE! Adica pentru salvarea noastra din salbaticia in care inca mai dainuim, unii dintre noi! La El nu a fost INTAMPLARE! A FOST VOINTA LUI DUMNEZEU CARE SI-A SACRIFICAT PROPRIUL FIU PENTRU SALVAREA NOASTRA!

| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca el a fost ales sa devina simbolul noii religii de care era nevoie in imperiu.
1. Oamenii trebuiau sa plateasca taxele:
Sa dai Cezarului ce este al Cezarului.
2.Sa fie supusi:
Faza cu celalalt obraz.
3. Daca se maresc taxele sa nu comenteze:
Sa dai si haina dupa tine daca ti se cere camasa.
4.Sa nu se gandeasca la bogatii, sa le lase pentru cine trebuie.
5.Pe lumea asta trebuie sa indure, dar pe cealalta va curge lapte si miere, dar trebuie sa moara mai intai.
6.Sa fie o religie cu reguli simple pe care sa le inteleaga toata prostimea.
7.Sarbatorile sa fie multe si sa coincida cu ale paganilor ca sa devina o singura religie.
8. trebuie sa plec la munca.

| SG1995 explică (pentru xerxes1):

Multe dintre chestiile pe care Iisus le-a spus nici nu avea ca țintă politica, Iisus era la fel de apolitic ca martori, că mai apoi când nea Paul a dus creștinismul la exindere și pe urmă imperiu s-a folosit de asta e cu totul alt ceva. Referitor la sărbători cele mai mult nu își au originea înainte de secolele 3-4.

| Nilsson a răspuns:

Pentru ca este Fiul lui Dumnezeu.
Insemnatatea sacrificiului nu este data neaparat de durerea pe care a suportat-o, ci de titulatura Celui care S-a jertfit pentru noi. Intreaga omenire nu se poate compara cu maretia lui Hristos, dar El a ales sa se intrupeze si sa fie supus la aceleasi ispite ca si noi, dar fara sa pacatuiasca, pentru a ne salva de la moartea cea vesnica, care este plata pacatului.
Sunt milioane de martiri care au indurat chinuri de neimaginat, dar Iisus a fost fara pacat cat trait pe pamant, si totusi a indurat o moarte ingrozitoare. O nedreptate absoluta inseamna un pret absolut, nu exista unitate de masura pentru astfel de lucruri. Referitor la neprihanirea Sa, din acest motiv, in Vechiul Testament, mieii care se aduceau la jerta trebuiau sa fie fara cusur, pentru ca il simbolizau pe Hristos.

| Idris a răspuns:

Ca sa stii si tu, Isus (AS) nu a murit pe cruce asa cum cred oamenii cartii. Asta a fost doar un plan al evreilor, insa planul lor nu a reusit. Asadar, Isus nu a murit ci Allah l-a ridicat la El.

„Şi ei au viclenit, dar Allah a făcut că planurile lor să nu izbutească, fiindcă Allah este cel mai bun dintre plănuitori! ~ Când Allah a spus: «O, Isus! Eu îţi voi da o răsplată îmbelşugată, te voi înălţa la Mine, te voi mântui de cei care nu cred şi îi voi pune pe cei care te‑au urmat peste cei care nu cred până în ziua Învierii. Apoi la Mine va fi întoarcerea voastră şi Eu voi judeca asupra celor în care voi nu vă înţelegeţi. ~ Cât despre cei care au tăgăduit, pe ei îi voi supune la chinuri grele atât în această lume, cât şi în Lumea de Apoi şi ei nu vor avea pe nimeni să‑i ajute.» ~ Cât despre cei care cred şi săvârşesc fapte bune, El le va da răsplata cuvenită lor. Allah nu‑i iubeşte pe cei nelegiuiţi." [Qur'an, 3:54-57]

Şi din pricina vorbelor lor: «Noi l‑am omorât pe Mesia Isus, fiul Mariei, Trimisul lui Allah!», în vreme ce ei nu l‑au omorât, nici nu l‑au răstignit pe cruce, ci a fost făcut [cineva] să semene cu el! Cei care au avut păreri diferite în privinţa lui [Isus], au fost în îndoială [în legătură cu moartea lui]; ei nu au avut cunoştinţă sigură despre ea [moartea lui], ci doar au urmat unor presupuneri. De bună seamă, nu l‑au omorât, ~ Ci Allah l‑a înălţat la El. Iar Allah este Al-‘Aziz, Al-Hakim [Atotputernic şi Înţelept]. ~ Nu va fi niciunul dintre oamenii Cărţii care să nu creadă în el, înaintea morţii sale. Iar în Ziua de Apoi, el va fi martor împotriva lor." [Qur'an, 4: 157-159]

| donionela6 a răspuns:

Deoarece Iisus nu a murit pur si simplu ca asa au vrut evreii.El a murit pentru curatarea noastra de pacat pentru mantuierea noastra.
Ce care au murit mai grav decat el au murit dintr-o oarecare cauza insa El a murit cu un anumit scop:Sa ne mantuiasca pre noi.
Si ar trebui sa accepti asta pentru ca cum nu ar fie El ne-a creat si El ne va lua.
Amintesteti:Iisus a murit in chinuri groaznice pentru noi iar ceilalti nu fac nimic, absolut nimic pentru a noastra mantuire si pentru intreaga omenire!❤ ❤

| donionela6 a răspuns:

❤ ❤

| Spenser_Edmud_1998 a răspuns:

Pentru ca el a fost sfant fara de pata, fara de pacat ca sa poata cineva sa il acuze la moarte.De aceea Dumnezeu la dat pe fiul sau pentru tine ca tu astazi sa traiesti

| SG1995 explică (pentru Spenser_Edmud_1998):

Au fost și alți care au murit fără vină. Nu trebuie să te uiți departe, uită-te numai cu 50 de ani urmă câți au mierlit-o fără un motiv temeinic, doar pentru simplu fapt că bârfeau sistemul, sau în rarele cazuri refuzau să le fie colectivizate proprietățiile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Spenser_Edmud_1998):

Minți. Conform bibliei, Cristos a făcut multe păcate: a pus pe alții să fure în locul lui, a necinstit familia (nu pe a lui, că el nici nu avea familie, ci familia în general), a încurajat crima etc.

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Plata pacatului este moartea. Martirii chiar nu au avut nici un pacat?

| Spenser_Edmud_1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dau un sfat! Gandeste de 10 ori inainte sa publici ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Spenser_Edmud_1998):

Iti dau si eu un sfat, trezeste-te la realitate. Eventual, incepe sa citesti si tu ceva biblie ca sa vezi ca presupusul Isus Cristos in care tu crezi fix orbeste nu este atat de pur pe cat crezi tu sau restul crestinilor. Exact pe mentalitatea asta si eu pot sa consider ca Harap Alb era pur si cinstit doar pentru ca asta scria in basmul lui. Nu inteleg de ce ai crede intr-o persoana biblica a carei existenta nu este nici macar documentata istoric.

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

Greșit, majoritatea cercetăroriilor sunt de părere că Iisus din Nazareth a fost o persoană reală.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Eu vorbesc de Isus cel biblic care a fost nascut dintr-o fecioara, care este fiul lui Yehova, care a facut minuni etc, nu de un om care nu are nicio treaba cu biblia sau religia crestina. Apropo, imi zici si mie niste cercetatori care considera ca a existat Isus Cristos?

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

Sigur uite aici o listă:
E.P. Sanders profesor de artă și religie la Duke University
, Gerd Theissen profesor de filozofie la Universitatea din Copehaga,
Bart D. Ehrman filolog și profesor universitar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

În sfârșit ai venit și tu pentru prima dată cu niște "dovezi", cu toate că internetul spune despre Ehrman că se înșeală. Oricum, faptul că ei au documentat istoria unui om numit Isus Cristos care a făcut ce ar fi făcut nu are nicio legătură cu un personaj biblic născut dintr-o fecioară, asta este credință oarbă.

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

Normal că nu are. Iisus era un evreu din clasa de jos revoltat pe preoții corupți din vremea sa. A vrut să aducă câteva reforme religie, și să zicem că nu a ieșit bine, dar a câștigat adepți printre care cel și Saul din Tars, cel care a făcut din creștinism religia care este azi. Practic majoritate doctrinelor creștine se bazează pe cultul personalități lui Iisus accentuat de Saul. În timp au apărut alte și alte adaosuri etc.