| anonim_4396 a întrebat:

Daca toti musulmanii spun ca Islamul e religia pacii, de ce scrie in Koran ca toti crestinii trebuie sa moara? Daca o femeie e violata, de ce e condamnata femeia la moarte? Daca unu' spune ca l-a vazut pe Allah, de ce e condamnat la moarte? De ce sunt atat de orbi Musulmanii? De ce spun ei ca e religia pacii? De ce sunt chiar atat de in urma fata de noi? Noi traim in 2016, dar in calendarul musulmanilor, ei traiesc acum in anul 1500-1700 si ceva, nu mai stiu corect, totusi, de ce vor ei sa aiba dreptate?

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Si in biblie scrie o gramada de timpenii, important e cine si cum le interpreteaza. Nu mai pune botul la manipularile de doi lei din presa. Nu generaliza. Sint 1.6 MILIARDE de musulmani. Pentru citeva zeci de milioane de cretini nu poti sa ii bagi pe toti in aceeasi oala.

| OOOLEOOO a răspuns:

Imi pun aceeasi intrebare, dar apoi ma candesc la noi astia crestini si "buni"

Aceeasi poveste, doar schimba personajul.

| doctorandus a răspuns:

Si in Biblie scrie ca o femeie logodita violata intr-un oras trebuie omorata.

| 6684464 a răspuns (pentru doctorandus):

Asta unde?

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

In Deuteronomul 22:22-28 insa o citire atenta va scoate la iveala faptul ca merita moartea numai daca nu reactiona in vreun fel. La fel si barbatul care a violat-o. In caz ca ea nu isi dadea acordul si era cu forta violata, numai barbatul trebuia sa moara, sau sa ii plateasca familiei despagubire si obligatoriu sa se casatoreasca cu ea, nefiindu-i permis divortul.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Te inseli, daca violul a avut loc in oras, amandoi erau condamnati la moarte. Ar fi scapat de la condamnarea la moarte doar daca violul ar fi fost impiedicat de alti oameni. http://www.biblegateway.com/......?/passage/

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Pe motiv ca nu a tipat, daca nu ar fi permis sa fie atinsa nu ar fi fost omorata. Citeste atent. Apoi, in Deuteronomul nu spune totul clar, cartea Deuteronomul e o recapitulare pe scurt a cartilor Exodul, Leviticul si Numerele, si nu spune totul explicit.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ideea era ca daca ar fi tipat in oras, n-ar mai fi fost violata. Logic, nu?

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Exact, astfel ca nu ar fi meritat nici o pedeapsa. In schimb, pe camp daca se petrecea violul si nu ar fi putut fi auzita, nu i se facea nimic ei. Violul este ca o crima, si asta e motivul pentru care se platea cu viata. „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte"

| TrăieşteClipa a răspuns:

Si in Biblie scrie sa-i omoram pe cei de alte religii, pe cei care nu-l cauta pe Dumnezeu, pe copiii care isi vorbesc de rau parintii.
Fetele de preot necinstite trebuie arse pe rug, adulterul e pedepsit cu moartea, etc.
Musulmanii doar au copiat din Biblie si au modificat cate ceva.
Crestinii nu respecta ce scrie in Biblie ca ar fi fost si la noi la fel.
Si asta nu pentru ca ar fi mai evoluati, nu prea le au cu cititul.
Popa in biserica citeste doar pasajele convenabile.

| VelaJohnny a răspuns:

Musulmanii adevarati sunt pasnici, dar sectele lor sunt teroriste si duc totul la extrem. Bun, au si legi ciudate, si incalcarea lor atrage moartea, dar asta e problema lor. Ce vrei sa insinuezi? Ca tu ca si crestin esti mai bun ca ei? Ai poza de profil cu Hitler, un ucigas cu sange rece, care a fost sustinut de un papa catolic. Numele tau este „Rasistul", desi Biblia spune sa iti iubesti aproapele. Nu esti prea convingator incercand sa ii invinovatesti pe musulmani. Apoi, ei nu il recunosc pe Isus, dupa anul nasterii lui Isus a inceput era noastra, insa el nerecunoscandu-l, normal ca nu se iau dupa anii nostri.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Nu sunt crestin, si nu vreau sa-i invinovatesc, eu doar vreau sa inteleg anumite lucruri. Si da, sunt rasist, dar nu cum a fost Hitler.

| 6684464 a răspuns:

"Rasistul", serios? Si cu Hitlet in profil. Daca ai fi trait pe vremea aia...

Serios? Daca ce spui e adevarat, atunci "Koranul" e o mare tampenie... Inventat de unul sau mai multi ciudati.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Nu stiu ce sa zic despre uciderea crestinilor. Stiu ca spune despre evitarea contactului cu crestinii si evreii, dar despre uciderea lor e ceva nou pentru mine. Eu zic ca trebuie verificate sursele. Si unii musulmani religiosi considera Biblia ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu, dar sunt de parere ca este depasita de Coran. Oricum, o respecta. Apoi, il recunosc pe Isus doar ca si un simplu profet, deci nu ii dau importanta si nu il recunosc ca si Mesia, intrucat a fost evreu, din religia iudaica, si nu au treaba ei cu asta. Ei cred ca Mahomed a fost „Mângaietorul" prezis de Isus (570-632 e.n) si dupa nasterea lui au ei anii. Il considera pe Mahomed de asemenea ultimul si cel mai important profet. In general, cum ziceam, is pasnici si nu au treaba, sectele islamice is periculoase si agresive.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu au treaba cu crestinii sa le voiasca raul*

| 6684464 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Aha...
Oricum, am spus "Daca". Nu ma intereseaza Coranul, pentru mine e o prostie. Macar de avea o poveste smechera cum e in Sripturile din India. Alea da povesti. Cat de bun ar fi un film facut pe baza unei Scriptur din India... laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

laughing interesantă viziune ai.